Pojištění auta: Deset tipů, jak ušetřit

Poradna
Rostoucí inflace začíná mít skrytý dopad na cenu pojištění vozidel. Zatímco u nově sjednávaných smluv zůstávají ceny přibližně stejné jako v posledních měsících, u existujících smluv dostávají klienti na výročí pojištění pro další rok navýšenou cenu.
Pokud jezdíte málo a zatím nemáte pojištění s cenou dle kilometrů, zbytečně se okrádáte. Již dvě pojišťovny nabízejí cenově zvýhodněné pojištění pro vozidla, která ročně najednou do 12 tisíc kilometrů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Sestavili jsme nejširší přehled možností, jak jednoduše snížit cenu za pojištění auta, motorky a jakéhokoliv jiného vozu. Zítra přineseme stejný počet „babských rad“, jak na první pohled ušetřit, ale ve skutečnosti si zadělat na malý či velký problém.

1. Změňte pojišťovnu (úspora až 35 %)

Každá pojišťovna používá jiný systém výpočtu ceny pojištění. Na trhu je k dispozici nabídka od 11 různých pojišťoven a šance, že ušetříte, je vysoká. A jeden užitečný tip: Většina spotřebitelů ví, že současné pojištění musí vypovědět nejpozději šest týdnů před výročím.

Pokud Vám ale pojišťovna zdražila, můžete vypovědět celý měsíc od okamžiku, kdy jste se o tom dozvěděli. Protože informaci o zdražení zasílají pojišťovny dva měsíce před výročím smlouvy, máte oproti šesti týdnům ještě trochu času navíc.

PSALI JSME:
Věděli jste to? Česko je evropskou jedničkou v pojištění aut podle najetých kilometrů

2. Plaťte dle kilometrů (úspora až 35 %)

Pokud jezdíte málo a zatím nemáte pojištění s cenou dle kilometrů, zbytečně se okrádáte. Již dvě pojišťovny nabízejí cenově zvýhodněné pojištění pro vozidla, která ročně najednou do 12 tisíc kilometrů. V případě jedné pojišťovny je nabídka navíc velice přehledná – ve smlouvě máte vyčísleno i kolik peněz ušetříte za každý kilometr, který nenajedete.

3. Zkuste současnou pojišťovnu (úspora až 10 %)

Některé pojišťovny bohužel stále zvýhodňují nové klienty před současnými. Pokud si uděláte výpočet na webu u současné pojišťovny, zjistíte, že v nové smlouvě dostanete lepší cenu, než máte na další rok. Naštěstí už několik pojišťoven se chová jinak a cena pro stejného klienta a jeho vozidlo je stejná, ať již jde o novou smlouvu, nebo o pokračování současné.

4. Zkuste srovnávače i weby pojišťoven (úspora až 10 %)

Bohužel většina srovnávačů nebo poradců na trhu je „děravá“ a v nabídce jim schází jedna nebo více pojišťoven. Zkuste tak alespoň dva srovnávače a scházející pojišťovnu si můžete spočítat přímo na jejím webu. Super je, že vše zvládnete z domova nebo kanceláře za pár minut, digitalizace je na straně vaší peněženky.

PSALI JSME:
Motoristé jsou ochotni sdílet data o jízdách, ale chtějí za to pořádnou slevu na pojištění

5. Plaťte měsíčně bez přirážky (rozložení plateb)

Dříve pojišťovny nadutě radily, že máte platit ročně, protože pak „získáte slevu 5 %“. Ve skutečnosti šlo o přirážku pěti procent k měsíční platbě. A pojišťovny neporadily, kde před výplatou najít například 15 tisíc pro kompletní pojištění obsahující nejen povinné ručení, ale i havarijní pojištění. Normální je platit měsíčně bez přirážky. Hypotéku také neplatíte ročně, že?

6. Zbavte se zbytečností (úspora až 7 %)

Důvod, proč je vaše pojištění dražší, než by mělo být, často spočívá v balíčcích. Některé pojišťovny zejména k povinnému ručení přibalují „výhodné krytí zdarma“. Jeho cenu ale vždy zaplatíte ve vyšší ceně.

Zbavte se balíčků a ponechte si v pojištění jen to, co skutečně potřebujete. A ještě jeden tip: Pokud máte vozidlo starší 15 let a stále platíte za havarijní pojištění, zvažte jeho ukončení. Ve většině případů se ekonomicky nevyplatí.

PSALI JSME:
Při sjednávání pojištění věnujte pozornost výlukám, vyhnete se zklamání

7. Nárokujte slevu za garáž (úspora až 5 %)

Logické zvýhodnění Česku zatím nabízí pouze jediná pojišťovna. Sleva platí na rizika, která majitele garáží ohrožují méně: Krádež vozidla, vandalismus a přírodní nebezpečí (například kroupy atd., pozn. aut.).

8. Zvolte si opravu ve smluvních servisech (úspora až 10 %)

Asi každý ví, jak různá může být cen za opravu v autorizovaných servisech a v těch neznačkových. Autorizovaný servis musí používat značkové náhradní díly a vyplácet vyšší mzdy.

Některé pojišťovny dávají klientům při sjednání havarijního pojištění na výběr a při volbě opravy v síti smluvních neznačkových servisů je pojištění levnější. Vhodné je zejména pro majitele starších aut (nad 5 let). Novější vozidla by měla mít vždy možnost opravy v autorizovaných servisech kvůli zachování záruky.

PSALI JSME:
Bezpečnostní systémy pojistku nezlevní

9. Chtějte jen fixní spoluúčast (úspora při škodě i desítky tisíc Kč)

Povinné ručení se spoluúčastí je nesmyslná, přesto ji stále ještě několik pojišťoven nabízí ve spojení se škodami v zahraničí. U havarijního pojištění existuje podobný nesmysl: Spoluúčast ve formě procent. Čím větší škoda, tím více musí klient zaplatit ze svého.

Pokud je spoluúčast pět procent (nejméně 5 000 Kč), pak při škodě ve výši 300 tisíc zaplatí majitel vozu 15 tisíc, tedy o 10 tisíc více, než by platil při pouze fixní spoluúčasti 5 000 Kč.

10. Vyberte pojištění bez poplatků (úspora stovek korun)

Pozor, i v pojištění vozidel se lze setkat s poplatky. Nejčastěji jde o poplatek v souvislosti s upomínkou pojistného nebo poplatek za upomínku dlužného pojistného po ukončení pojištění. Naštěstí už pár pojišťoven garantuje svým klientům, že žádné poplatky nejsou.

Autor je spoluzakladatel a člen představenstva Pillow pojišťovny
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Sváteční řidiči nemusejí platit povinné ručení po celý rok

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Změny v povinném ručení se dotknou i vás

Kdo si myslel, že jsme si všechny změny v legislativě odbyli se začátkem roku, měl by zbystřit. S dubnem nám do života vstupují nová nařízení ohledně povinného ručení. Povinnost se rozšiřuje na více druhů vozidel, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi dnes utratí za oběd v restauraci o 70 korun více než před pěti lety

Analýza
Zatímco před pěti lety utratili lidé v restauraci za obědové menu okolo 154 korun, nyní to je 224 korun, tedy o 44 procent více. Ještě výrazněji se zvedly ceny samotných hlavních jídel nabízených okolo poledne. Vyplývá to z analýzy, kterou Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla společnost Dotykačka, jejíž pokladní systém využívá nejvíce gastro podniků v republice.