Pojišťovny by chtěly, aby se Češi letos pojistili i na tuzemskou dovolenou

Analýza
Cestovní pojištění se v minulých letech v období letních prázdnin prodávalo téměř samo. K zájezdu ho obvykle automaticky nabízely i cestovní kanceláře a agentury, nebo si ho lidé prostě sjednali třeba i na poslední chvíli na pár kliknutí přes internet. Jenže pandemie koronaviru zavedené zvyklosti změnila i zde.
Část kapacit pro dovolené v tuzemsku skoupily cestovní kanceláře, zejména u vodních nádrží a na horách, kam Češi plánují vyrazit nejčastěji. Foto: Depositphotos.com

Kvůli hrozbě druhé vlny pandemie a omezeným možnostem cestování do zahraničí téměř dvě třetiny Čechů (63 %) stráví letošní letní dovolenou doma, jak vyplynulo z průzkumu pro Czech Tourism. Podle jiných průzkumů pak prý polovina lidí letos s letní rekreací vůbec nepočítá – ať už je důvodem to, že si už vybrali dovolenou kvůli koronavirové karanténě, nebo si ji nemohou dovolit z finančních důvodů.

„Zájem o cestovní pojištění do zahraničí je zatím oproti minulým letům výrazně nižší. I když se o letních prázdninách jistě dočkáme určitého oživení, na čísla z loňského roku můžeme rychle zapomenout,“ říká analytik ePojisteni.cz Ladislav Gruber.

Pojišťovny podle něj počítají s nižším zájmem o cestovní pojištění do zahraničí a očekávaný pokles se budou snažit vynahradit rozšířenou nabídkou pojištění pro pobyt v České republice.

Speciální tuzemské balíčky

„Letos vidí pojišťovny největší potenciál v tuzemském cestovním pojištění a sázejí na speciální balíčky s řadou užitečných připojištění. Ty pokrývají celou škálu rizik, která na dovolené reálně hrozí,“ přibližuje Gruber.

Základem cestovního pojištění pro pobyt v České republice bývá pojištění odpovědnosti, úrazové pojištění, pojištění asistenčních služeb a právní ochrany. Pojišťovny také pružně reagují na aktuální trendy trávení volného času a do nabídek přidávají například speciální připojištění pro cyklisty.

„V posledních letech se cykloturistika těší velkému zájmu Čechů. Připojištění cykloasistence přijde vhod například při defektu nebo jiné technické poruše kola na cestách. Servisní technik zajistí opravu píchnuté duše na místě nebo se postará o přepravu nepojízdného kola i pojištěného,“ doplňuje Gruber.

PSALI JSME:
Nabídka pojištění pro cyklisty se rozšiřuje

Drink povolen

K tuzemskému cestovnímu pojištění od AXA Assistance si mohou dospělí přidat také připojištění s názvem „Drink povolen“, u něhož je v případě pojistné události tolerován limit alkoholu v krvi až do výše 0,8 promile, což odpovídá přibližně čtyřem pivům. Pojištění se vztahuje například na výdaje spojené s léčbou při úrazu či zdravotních komplikacích.

Stejně jako při cestě do zahraničí si motoristé i při pobytu v Česku mohou připojistit autoasistenci, která zajistí například opravu nepojízdného vozidla nebo jeho odtah do servisu. Lidé si mohou pojištění rozšířit rovněž o zdravotní asistenci. V rámci tohoto pojištění mají nárok například na dopravu z nemocnice či k lékaři a zpět, dovoz nezbytných léčiv a potravin nebo úhradu dopravy a pobytu domácího zvířete v útulku či zvířecím hotelu.

Na dovolenou v Česku se podle Grubera vyplatí pro jistotu připojistit i zavazadla včetně sportovního vybavení a elektroniky. Kdo cestuje se psem nebo jiným domácím zvířetem, neměl by podle něj zapomenout ani na připojištění domácích mazlíčků. Z pojištění jsou hrazeny nejen výdaje při návštěvě veterináře, ale také případné škody způsobené zvířetem třetím osobám.

PSALI JSME:
Připojistit se dá už i alkohol v krvi. Ale jen na dovolené

Češi to nezachrání

Jako sci-fi se ve světle posledního vývoje jeví úvaha, že by tuzemský cestovní ruch posloužil jako „náplast“ na propad zahraniční turistiky. Podle studie Asociace restaurací a hotelů by totiž Češi museli mít šest až osm týdnů tuzemské dovolené a vynaložit za ni 15-25 tisíc na ekonomicky aktivní osobu navíc nad rámec toho, co již za tuzemské dovolené utrácejí, aby vynahradili výpadek příjmů od zahraničních turistů.

Ceny ubytování byly koncem května přibližně stejné jako loni, ale kvůli velkému zájmu rostou. Nabídky ubytování mizí opravdu velmi rychle. Se zvýšenou poptávkou po tuzemské dovolené tak souvisí i tenčící se nabídka ubytování a jeho rostoucí cena: Kempy a penziony hlásily už před několika týdny 50-70% obsazenost.

Část kapacit pro dovolené v tuzemsku skoupily cestovní kanceláře, zejména u vodních nádrží a na horách, kam Češi plánují vyrazit nejčastěji. Podle agentury Invia bude letos největší zájem o Šumavu, Krkonoše a jižní Moravu. A hoteliéři odhadují, že ceny se zvýší o 10 až 20 procent. Ceny tuzemských dovolených se tak přiblíží k cenám za zájezdy do zahraničí a v některých případech je i převýší.

PSALI JSME:
Kam na tuzemskou dovolenou? Zkuste neobjevené skvosty Česka

Pojištění storna

Konkrétní příklad uvádí Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny: „Cena týdenního ubytování v penzionu s polopenzí na Lipně vychází pro čtyřčlennou rodinu na více než 20 tisíc korun. Nejde tedy o malé peníze, a to si lidé uvědomují. Proto si nyní více pojišťují i dovolenou v rámci ČR.“

Vzhledem k rostoucím cenám a brzkému nákupu tuzemských dovolených se zvyšuje i poptávka po pojištění storna. ERV Evropská ho nabízí přímo přes vybraná ubytovací zařízení a eviduje meziroční růst poptávky o 15-20 %.

Klienti mohou pojištění storna, jehož cena je v rozmezí čtyř až šesti procent z ceny zájezdu či ubytovací služby, využít nejen ze zdravotních důvodů, ale také kvůli ztrátě zaměstnání, rozvodu, konání opravné zkoušky nebo poškození bydliště.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Pojištění storna

Asistenční služba může být omezená

Podle Evy Svobodové z UNIQA pojišťovny se dá očekávat, že s postupným otevíráním tradičních cílových zemí pro české rekreanty bude našich turistů mířících na dovolenou do zahraničí přibývat. Češi by podle ní měli pečlivě a průběžně sledovali situaci v cílové zemi, ale i tranzitních státech, cestují-li autem.

„V úvahu je třeba brát nejen doporučení naší vlády k cestování, ale rovněž regionální a lokální podmínky závazně stanovené ve vybrané zemi pro přijíždějící turisty,“ říká tisková mluvčí pojišťovny a dodává: „Bohužel obecně platné doporučení dát nelze, protože situace se mění nejen stát od státu, ale vyvíjí se i v čase.“

Svobodová upozorňuje, že asistenční služba k cestovnímu pojištění může mít (i náhle, v reakci na akutní vývoj) pro svoji intervenci změněné podmínky. Dojde-li na místní restrikce, může být omezena i možnost pomáhat našim turistům, například kvůli nedostupnosti některého druhu zdravotnické péče nebo nemožnosti zajistit náhradní ubytování. Takové podmínky se neočekávají v zemích, kde se režim vrátil prakticky k normálu, ale v jiných (například Egypt nebo Turecko) je podle mluvčí třeba počítat s měnícími se pravidly.

PSALI JSME:
Nepojedete na dovolenou? Stejně ji raději zaplaťte

Zavřít reklamu ×
  1. Pojišťovny si chtějí co nejvíc nahrabat.To je oč tu běží!Nikdy nikomu z nich nešlo o zdraví nebo život.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB