Pojišťovny odvolávají svého lobbistu Síkoru. Nic neprolobboval

Česká asociace pojišťoven (ČAP), která je považována za nejvlivnější lobbistickou organizaci v oboru, se chce zbavit svého výkonného ředitele, 44letého Tomáše Síkory. Informoval o tom portál iHned.cz. Důvodem podle něj mají být dlouhodobé neshody mezi Síkorou a prezidentem asociace Martinem Divišem, který je zároveň šéfem pojišťovny Kooperativa.

Tomáš Síkora. Reprofoto: cianews.cz

Dobře informované zdroje dnes seznámily redakci webu FAEI.cz se jmény dvou žhavých kandidátů na uvolněný post v čele ČAP. Jde o Dušana Friedla (ZFP) a Ludvíka Bohmana (Allianz), který v České asociaci pojišťoven už dříve osm let působil.

O příčinách neshod ve vedení ČAP iHned.cz pouze spekuluje. Podle něj za nimi může být Síkorova blízkost k České pojišťovně, která konkurenční Kooperativě vždy vadila. Top manažerem asociace se totiž stal v roce 2006, když byl prezidentem Ladislav Bartoníček, někdejší šéf České pojišťovny.

Podle zákulisních informací je ale skutečná příčina jinde. Osobní animozity samozřejmě mohou hrát roli, Tomáš Síkora ale po devíti letech svého působení už patrně vadí všem členům ČAP. Členských pojišťoven je 28 a na celkových tržbách se podílejí 98 procenty.

Zástupci jednotlivých pojišťoven už totiž pochopili, že pod Síkorovým vedením ČAP vlastně žádnou lobbistickou organizací není. Věci, na kterých pojišťovnám doopravdy záleží, se Síkorovi nikdy prolobbovat nepodařilo.

Příkladem za všechny může být novela zákona 159/1999 o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu. Zákon platí už 15 let a prakticky stejnou dobu pojišťovny mluví o nutnosti jeho změny.

Přestože se za poslední tři roky vystřídali na ministerstvu pro místní rozvoj, které za tuto oblast odpovídá, tři ministři a každý z nich vyprodukoval svou vlastní novelu, zákon platí dál. Žádná z novel neobsahovala změny, které by byly pro pojišťovny přijatelné, a nyní míří do druhého čtení v parlamentu text novely, který je spíše v neprospěch pojišťoven.

Jediné, na co se vždy Síkora zmohl, byl komentář ve stylu, že „pokud novela projde v této podobě, přestanou pojišťovny tento produkt poskytovat“. Není divu, že pojišťovny od svého „vrchního lobbisty“ čekaly něco víc. Síkora totiž podobnou „aktivitu“ vykázal i v případě novel jiných zákonů, které jsou pro pojišťovací domy důležité, a to včetně neschopnosti prosadit se názorově v médiích.

Podle zdrojů z asociace Síkorovi nepřidal ani zpackaný tendr na komunikaci Linky pomoci řidičům, kdy podle původních plánů měla už od ledna masivně běžet v médiích kampaň. Síkorovi se nyní vyčítá i to, že v minulosti na úrovni ČAP zablokoval spolupráci pojišťoven a makléřů na projektu společného sdílení dat o finančních poradcích.

Sám Síkora kolem svého nadcházejícího konce mlží. Podle několika lidí, kteří si nepřáli být jmenováni, dal Síkora v asociaci najevo, že se o něj zajímá ministerstvo financí. To mu prý „hodilo lano“, aby nahradil nedávno odvolaného náměstka Martina Prose. Takže údajně žádné odvolání, ale prý odchod za lepším.

Síkorův konec v lukrativní funkci je hotovou věcí. Podle Martina Diviše je už v běhu vnitřní výběrové řízení na nového výkonného ředitele a v tuto chvíli probíhá jednání o ukončení působení T. Síkory dohodou k polovině roku.

POZN.: Redakci se včera pana Síkoru nepodařilo kontaktovat, dnes jsme jej oslovili s nabídkou rozhovoru.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Pojištění

Prsa, zadek i spermie. Pojišťovací bizarnosti celebrit

Doba nás tlačí do módních trendů. Jednou jsou to rachitické vychrtliny, jindy krev a mlíko. A tak často sáhneme do peněženky a vylepšujeme matku přírodu. Estetická medicína je jednou stranou mince. Druhou je jak si …

S mobilem v ruce bourají nejčastěji vysokoškoláci

Velká část řidičů zákaz používání mobilních zařízení během jízdy zcela ignoruje. Telefonátu v autě se vzdá pouze necelá třetina vysokoškolsky vzdělaných řidičů, zbytek jich běžně telefonuje. Větší sklon k používání …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru