Pokles hospodářské aktivity se v eurozóně zatím dále neprohlubuje

Analýza
Předběžný výsledek průzkumu PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) pro eurozónu za letošní listopad naznačuje, že ekonomická aktivita v eurozóně sice dále klesá, tempo poklesu se ale v porovnání s říjnem zmírnilo. Listopadový průzkum PMI přináší lepší než původně předpokládané zprávy o výkonu ekonomiky eurozóny ve smyslu mírnějšího poklesu ekonomické aktivity.
Podnikatelé ve zpracovatelském průmyslu i ve službách vnímají, že teplejší počasí vedlo v eurozóně k určitému opadnutí obav ohledně možného nedostatku energií v zimních měsících. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Průzkum PMI i nadále signalizuje, že hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny vykáže v letošním závěrečném čtvrtletí mezikvartální pokles, případná hospodářská recese, definovaná coby dva mezikvartální poklesy HDP v řadě, by ale nemusela být příliš tvrdá.

Složený (kompozitní) indikátor PMI, jenž mapuje celkovou ekonomickou aktivitu v eurozóně, v listopadu dle předběžných výsledků vzrostl z říjnové úrovně 47,3, jež představovala bezmála dvouleté minimum, na úroveň 47,8. Finanční trh očekával pokles souhrnného PMI indikátoru na úroveň 47,0.

Úroveň padesáti bodů v tomto průzkumu představuje hranici mezi růstem a poklesem ekonomické aktivity. Souhrnný PMI indikátor za letošní listopad naznačuje, že se pokles celkové ekonomické aktivity v eurozóně pokračuje, nicméně v samotném listopadu se tempo tohoto poklesu zmírnilo.

Jako velmi pravděpodobný scénář se i nadále jeví technická recese v eurozóně, tedy dva mezikvartální poklesy HDP eurozóny v řadě – v letošním závěrečném čtvrtletí a v prvním čtvrtletí 2023.

PSALI JSME:
Pozitivní růst ekonomiky při rekordní inflaci

Pro samotné závěrečné čtvrtletí indikátory PMI zatím naznačují jen nepatrný mezikvartální pokles HDP, o 0,2 procenta, a listopadový průzkum PMI podporuje naděje, že hospodářská recese v eurozóně by mohla mít poměrně mírný průběh.

PMI ve zpracovatelském průmyslu v listopadu vzrostl z úrovně 46,4 na 47,3, což znamená první zlepšení indikátoru PMI pro tento sektor ekonomiky od letošního ledna (tržní medián: 46,0, pozn. aut.).

S PMI indikátorem pod úrovní padesáti bodů ale samozřejmě stále hovoříme o poklesu aktivity ve zpracovatelském průmyslu. Celkový PMI indikátor pro sektor služeb zůstal v listopadu beze změny na úrovni 48,6: To je sice nejnižší úroveň od loňského února, trh ovšem čekal pokles PMI indikátoru ve službách na úroveň 48,0.

Firmy ve zpracovatelském průmyslu hlásí zmírňování komplikací na straně zásobování, což vede k ochlazení nákladových tlaků: Růst nákladů ve zpracovatelském průmyslu v eurozóně byl v listopadu dle průzkumu PMU nejslabší za uplynulých 14 měsíců.

Podnikatelé ve zpracovatelském průmyslu i ve službách vnímají, že teplejší počasí vedlo k určitému opadnutí obav ohledně možného nedostatku energií v zimních měsících a i díky tomu celkové PMI indikátory v těchto sektorech v listopadu již dále neklesly.

PSALI JSME:
Pokles ekonomické aktivity v eurozóně se v říjnu prohloubil

Z pohledu Evropské centrální banky (ECB) by měly být vítanou zprávou také signály ohledně zpomalení růstu jak nákladů, tak prodejních cen, což může ECB dovést k přeřazení na nižší rychlostní stupeň při zvyšování úrokových sazeb.

Základní poselství se ale nemění: HDP eurozóny směřuje v letošním závěrečném čtvrtletí k mírnému poklesu a jako hodně pravděpodobné se zatím jeví, že HDP zopakuje pokles i na počátku roku 2023 a ekonomika eurozóny tak projde technickou recesí.

Pro ekonomiky středoevropského regionu vysílá průzkum PMI z eurozóny včetně Německa příznivý signál alespoň v relativním smyslu slova: Pokles hospodářské aktivity se v eurozóně aspoň zatím dále neprohlubuje.

Pokles ekonomické aktivity v eurozóně sice bude mít nepříznivý dopad na exporty jak z české ekonomiky, tak z dalších středoevropských zemí, listopadový průzkum PMI ale dává naději, že ochlazení poptávky po středoevropských exportech ze strany eurozóny nemusí být dramatické.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Průmysl v eurozóně zatím odolává energetické krizi

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Meziroční stagnace cen v průmyslu

Ceny v průmyslu se meziměsíčně snížily o jednu desetinu procenta, zatímco naše i tržní prognóza predikovala mírný nárůst za březen. V meziročním srovnání ceny v tomto sektoru stagnovaly, a to navzdory vyskytujícím …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Posvítí nám semafor na cestu ke zdraví?

Analýza
Snaha usnadnit spotřebitelům orientaci v obalech, aby se nenechali zmást líbivými obrázky a lákavými tvrzeními. Systém, který nám pomůže v boji s nezdravými stravovacími návyky. To zní jako krok, proti němuž není možné nic namítat. Ale opravdu je evropské Nutri-Score tou cestou, jíž by se mělo značení potravin ubírat?