Pokles inflace se zastavuje… ale dnes na tom tak nezáleží

Názor
Inflace v USA byla na trzích nejdůležitějším číslem, které určovalo „závislost“ americké centrální banky, Fedu, na datech, prognózy zvyšování sazeb, rizika recese a očekávání zisků. Index S&P 500 zaznamenal v „den inflace“ v průměru dvouprocentní pohyb.
Pokles inflace v USA se zastavuje. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nyní ji předstihly obavy o finanční systém, což vede ke zpřísnění podmínek. Boj proti nim byl důvodem založení Fedu v roce 1913. Naše sledování inflace ukazuje zastavení poklesu cen, přičemž pět z našich 12 ukazatelů minulý měsíc vzrostlo, v čele s cenami bydlení, pracovních míst a automobilů.

Představitelé Fedu se nacházejí v období klidu před zasedáním Federálního výbory pro otevřený trh (FOMC) 22. března, přičemž tržní ceny jsou nyní dramaticky rozděleny v tom, zda se po selhání Silicon Valley Bank dočkáme zvýšení sazeb, či nikoli. Silná či slabá zpráva o inflaci v USA by mohla toto rozhodnutí zásadně zvrátit.

Pět z našich 12 ukazatelů oproti lednu vzrostlo. V oblasti bydlení došlo k posílení, přičemž index NAHB výrazně vzrostl a průměrné nájemné se zvýšilo o šest procent. To je obzvláště nevítané, neboť tvoří největší část inflačního koše. Ceny ojetých automobilů vzrostly o čtyři procenta, index PMI placených cen ve zpracovatelském průmyslu o 15 procent a zaměstnanost ve službách o osm procent.

PSALI JSME:
Kondice pro snižující se inflaci pomalu mizí

Konsenzus nyní předpokládá malý, osmý pokles celkového indexu spotřebitelských cen v řadě z 6,4 procenta na 6,2 procenta, ale jádrové ceny pravděpodobně zůstanou beze změny na úrovni 5,6 procenta. NOWCast (odhad, předpověď pro nejbližší období, pozn. red.) Fedu předpovídá podobnou stagnaci poklesu cen.

Většina našich ukazatelů stále klesá, jen pomaleji, a to o 31 procent oproti vrcholu a o dvě procenta za poslední měsíc. Dodavatelské řetězce se zcela uvolnily, snížily se sazby za kontejnery, zatímco inflační očekávání trhu i spotřebitelů se zmírnila, stejně jako ceny benzinu a komodit.

Sledujeme šest segmentů: Práci (zaměstnanost ISM, JOLTS), bydlení (nájemné Zillow, index NAHB), zboží (ojeté automobily, ceny ISM ve zpracovatelském průmyslu), komodity (benzín, široké komodity), dodavatelské řetězce (index dodavatelských řetězců, kontejnerové sazby) a inflační očekávání (Michiganský průzkum, Break-evens).

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Obavy z inflace rostou, hlavní roli hrají mzdové tlaky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Zklidnění na devizových trzích

Po předchozích volatilních týdnech byl tento ve znamení zklidnění situace na globálním devizovém trhu. Dolar si v podstatě držel vůči euru relativně silné úrovně v blízkosti hladiny 1,06 USD/EUR.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB