Pokles počtu volných pracovních míst pokračuje

Názor
Podíl nezaměstnaných osob v listopadu stagnoval na 3,5 procenta, po sezónním očištění pak na 3,7 procenta. Stagnoval i počet uchazečů o zaměstnání po sezónním očistění (268 tisíc). Ve srovnání se stejným měsícem loňského roku byl však tento počet o 12 tisíc vyšší.
Nabírání nových zaměstnanců bude brzdit zejména klesající objem zakázek. Ilustrační foto: Depositphotos.com

I v listopadu pokračoval pokles volných pracovních míst. K dispozici jich bylo 292 tisíc oproti 297 tisícům v říjnu. V porovnání s loňským rokem byl jejich počet nižší o 53 tisíce. Po sezónním očištění počet volných pracovních míst meziměsíčně poklesl o tři tisíce. Na jedno volné pracovní místo připadalo 0,9 uchazeče.

Harmonizovaná míra nezaměstnanosti měřená Eurostatem dosáhla v říjnu 2,1 procenta a byla tak o desetinku nižší, než v předchozím měsíci. Stále se drží jen těsně nad předpandemickými minimy (1,8 %). V rámci evropské sedmadvacítky Česká republika stále drží ve srovnání v nezaměstnanosti prim.

PSALI JSME:
Pokles volných pracovních míst pokračuje

Data z reálné ekonomiky zveřejněná tento týden potvrdila, že česká ekonomika vstupuje do recese. Nezaměstnanost tak bude v závěrečných měsících letošního roku zřejmě mírně stoupat.

Nabírání nových zaměstnanců bude brzdit zejména klesající objem zakázek, což již naznačují předstihové indikátory PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.). Za celý letošní rok očekáváme podíl nezaměstnaných v průměru na 3,5 procenta, v příštím roce pak na 3,9 procenta.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Přehřátý český trh práce chladne

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Žádné drama na trhu práce

Nová data z českého trhu práce opět potvrzují, že se tam neodehrává žádné drama srovnatelné třeba s vývojem po začátku americké finanční krize.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB