Pokuta za předčasné splacení hypotéky je nemravná. Vláda se rozhodla trestat odpovědné jednání

Názor
Kdo od příštího roku splatí hypotéku v době fixace dříve, než mu určuje řádně sjednaný splátkový kalendář, dočká se pokuty. Pokuta bude činit až dvě procenta z předčasně splacené části celkové výše úvěru. Pokuta tak může činit třeba i stovky tisíc korun, místo nynějšího administrativního poplatku maximálně jen několika stovek korun.
Kdo od příštího roku splatí bance hypotéku v době fixace dříve, než mu určuje řádně sjednaný splátkový kalendář, dočká se pokuty. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Banky už od roku 2016, od kdy platí stávající znění zákona o spotřebitelském úvěru, vždy vystupovaly proti faktické nemožnosti pokutovat klienta za předčasné splacení hypotéky. Právě novela zákona o spotřebitelském úvěru, jež vstoupila v platnost před sedmi lety, jim pokutování klientely zapovídala.

Některé banky přesto zákaz obcházely, za což byly leckdy pokutovány pro změnu ony – Českou národní bankou (ČNB). Poslanci budou návrh legislativy dávající bankám možnost klienty pokutovat, který již schválila vláda, projednávat zřejmě příští týden.

Banky kvůli nemožnosti pokutovat přicházely o snadný zdroj příjmů. Jenže pokuta za předčasné splacení hypotéky je nemravná, protože klienti jsou vlastně penalizováni za to, že se chovají zodpovědně a svědomitě a že včas platí své dluhy.

PSALI JSME:
Refinancování s účelně vynaloženými náklady a tzv. nenačerpání hypotéky

V dnešní době, kdy se neustále připomíná, jak je Česká republika dušena dluhy, exekucemi atp., by přece politici měli spíš ty, kteří své dluhy platí včas, dávat za vzor, podporovat je a vyzdvihovat, a ne je ještě penalizovat.

To, že pokuta za předčasné splacení není možná, je správné. Žádné zdražování hypoték, kterým banky kdysi hrozily, kvůli nemožnosti pokutovat nenastalo.

Některé z bank se však se situací nesmířily. A dále nepozorným klientům účtovaly pokuty v řádu vyšších desetitisíců. Využívaly přitom ne zcela jednoznačné legislativy, kterou si vykládaly po svém, v rozporu s jejím duchem, ale také v kolizi s morálními a etickými principy. Právě proto je pak v řadě případů pokutovala ČNB.

PSALI JSME:
Předčasné splacení úvěrů: Banky by uvítaly lepší nastavení pravidel

Kulturu dluhu bychom měli v Česku odbourávat, ne pobízet k jejímu zbytnění. To platí i pro banky, které pochopitelně z dluhu do značné míry žijí. Dluh má existovat vždy jen ten, jenž je nutný pro rozvoj ekonomiky.

V nadcházející době bude postupně klesat průměrná úroková sazba hypoték, takže mnozí klienti předčasně splatí hypotéku u jedné banky, přičemž si současně vezmou hypotéku u banky jiné, na nižší úrok.

Toto takzvané refinancování má chystaná legislativa ztížit právě pokutou za předčasné splacení. I v tomto případě je pokuta nefér, protože je proti principům zdravé konkurence. Banky mezi sebou mají konkurovat tím, jak nízkou umí klientovi sazbu hypotéky nastavit, a nikoli výší pokut.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Moneta Money Bank zvyšuje tzv. účelně vynaložené náklady

Zavřít reklamu ×
 1. Je to hnus, starat se o zisk pro banky, které ho vyvedou k zahraničním matkám. Stát nic nezíská, jenom opět škube občany země. Stydím se za tuto vládu. Nastěstí jsem je nevolil, tak si nemám co vyčítat.

 2. Další důkaz, že bankám jde o to, aby lidé permanentně žili zadlužené životy a také doklad propojení politiky této přihlouplé vlády s politikou bankovní oligarchie.
  Banky a jejich půjčky obyčejným lidem jsou totiž mezi největšími strašidly v této byznysové a nenažrané době.

 3. „Hele, Franto, půjč mi, prosím tě, tisíc korun. Šlo by to?“
  „Ale to víš, že jo. Jsme přece kamarádi. Ale za měsíc mi to musíš vrátit. Dohodnuto?“
  „Díky, Franto, dohodnuto.“

  O dva týdny později:
  „Tak ti tady, Franto, vracím tu tisícovku.“
  Franta na to: „No počkej, počkej. Ještě mi dlužíš dvě stovky navíc.“
  „Cože? Nechápu. Za co? Co se stalo?“
  Franta: „No vždyť jsi mi tu půjčku vrátil o celé dva týdny dříve!!!“

 4. Totalitní a mafiánské chování vlády. Demokracie dostává na frak každým krokem té to vlády!

 5. No tohle mohl vymyslet opravdu jen blbec a že jich bylo od velkého Sametu ve vrcholných funkcích jak pozoruji výsledky tohoto státu za těch 30 let požehnaně.

 6. Stát si přeje aby si lídé více spořily např. na důchod a když si tak chtějí učinit tím že si předčasně splatí hypotéku tak je ještě pořádně oberou, to je slušně řečeno postavené na hlavu. Je to zase jenom o tom jak zodpovědné obrat o peníze. Už je opravdu na čase aby jste se milá vládo probrali. Na selský rozum nepotřebuji vysokoškolský titul nebo si opravdu myslíte že obyčejní lidé neumějí počítat.

 7. Kdyby to byla smlouva tolik a tolik budu splácet po dobu x let. Tak jsem pro pokutu(porušení smlouvy) ,ale protože si banky mění během splácení výši doplatku (úrok), tak předčasné splacení bez jakýchkoli poplatků! Navíc často si účtují za sepsání smlouvy….

 8. Mate tu priklad s frantou … tak si ho tedy uvedme do spravnych mezi ….
  Franto pujc mi tisicovku ja ti zamesic vratim 1100 franta sice tisicovku nema ale muze si pujcit od Pepy na mesic za 1080 a ma z toho 20 korun no za tyden se za frontou vratim hele Jirkami to pujci levnej tady mas 1025 za ten tyden a neremcej……

 9. Pane Kovando, tohle je zbabela manipulace s mene vzdelanymi lidmi. Tohle neni nazor (nezavisleho) ekonoma, to je trapny PR clanek, naprosto tendencni. Skoda. Je mi lito ctenaru. Ja uz vas cist nebudu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB