Politická krize ve Francii (znovu) strašákem pro trhy

Netrvalo příliš dlouho a Francie prožívá další fázi táhlé politické krize. Ohniskem střetu je tentokrát návrh rozpočtu pro příští rok, jehož neschválení by vedlo ke zhoršení již tak hlubokého deficitu veřejných financí.
Debata o rozpočtu se ve francouzském parlamentu vede již několik týdnů, pro menšinovou vládu Michela Barniera ale zatím bezvýsledně. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Debata o rozpočtu se ve francouzském parlamentu vede již několik týdnů, pro menšinovou vládu Michela Barniera ale zatím bezvýsledně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To se pochopitelně nelíbí trhům – riziková přirážka francouzského desetiletého papíru vůči německému bundu ve středu vzrostla na 90 bazických bodů, nejvyšší úroveň od roku 2012. Aktuálně je tak financování francouzského dluhu (podél téměř celé křivky, pozn. aut.) dražší než v případě Řecka (!).

Debata o rozpočtu se ve francouzském parlamentu vede již několik týdnů, pro menšinovou vládu Michela Barniera ale zatím bezvýsledně. Vládní návrh počítá se zvýšením daní (+20 mld. euro) a snížením výdajů (+40 mld. euro).

To by mělo pomoci redukovat schodek vládního rozpočtu z letošních 6,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP) na rovných pět. Bez navržených úprav by dle vlády dosáhl v roce 2025 deficit téměř sedmi procent. Návrh ale naráží na odpor nejsilnější opoziční strany Národního sdružení Marine Le Penové.

Co můžeme očekávat dále? Minimálně do 12. prosince, kdy skončí jednání o rozpočtu v senátu, nelze počítat s rozuzlením celé ságy. Pokud poté nebude na stole dohoda s opozicí, může premiér Barnier využít ústavního práva a schválit rozpočet bez souhlasu parlamentu. To by ale znamenalo hlasování o nedůvěře vládě a pravděpodobný konec Barnierova kabinetu.

Jinými slovy, zásadní roli sehraje Marine Le Penová a dá se čekat, že výsledek rozpočtových debat bude až do posledního momentu nejistý. Na trzích proto může napětí spíše dále eskalovat, než že by došlo ke zklidnění. Zvláště pokud by v pátek agentura S&P zhoršila výhled francouzského ratingu.

V případě, že by se Národní sdružení Marine Le Penové nakonec zachovalo „státotvorně“ a s ústupky by hlasovalo pro návrh rozpočtu, tlak na financování francouzského dluhu by mohl polevit. Vzhledem k charakteru fiskálních problémů ale dlouhodobé vyhlídky zůstanou nadále problematické.

Nedohoda a rozpad vlády by naopak politickou krizi dále prohloubily. Pokud by Francie nebyla schopna stabilizovat své veřejné finance, trhy začnou vážně pochybovat o udržitelnosti jejího dluhu. A nakonec mohou zapůsobit jako ultimátní ale dost bolestivý disciplinární mechanismus.

Anebo taky ne a celou situaci by opět „zachránila“ Evropská centrální banky pod vedením bývalé francouzské ministryně financí…

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB