Polští spotřebitelé věří ekonomickému vývoji své země nejvíce z celé Evropy. Největší pesimisté jsou Rumuni

Spotřebitelská nálada Evropanů se ve druhém čtvrtletí roku 2018 mírně zlepšila. Informovala o tom společnost GfK s tím, že v červnu dosáhly výsledky průzkumu spotřebitelského klimatu pro 28 členských států EU 23,2 bodu, tedy o 2,6 bodu více nežli v březnu. Je to nejvyšší počet bodů od listopadu 2007. Průměrná ochota nakupovat v EU poněkud klesla, přičemž se snížila rovněž ochota spořit, což znamená více peněz na spotřebu.
Po pozitivním prvním čtvrtletí se nálada britských spotřebitelů ve druhém kvartálu zhoršila. Naprosto jasně se tak projevují důsledky nejistoty panující v souvislosti s brexitem. Foto: FAEI.cz

Příjmová očekávání se v průměru za celou EU v podstatě nezměnila a dosáhla v červnu 16,8 bodu, což je o 0,5 bodu výše nežli v březnu. Ve Španělsku, Slovinsku a Řecku tento ukazatel ve srovnání s prvním čtvrtletím významně vzrostl. Spotřebitelé těchto zemí se dívali na budoucí vývoj svých platů s větším optimismem.

Ochota nakupovat v porovnání s prvním čtvrtletím v červnu mírně poklesla na 17,6 bodu. To je o 2,1 bodu níže než v březnu.  Zatímco tento indikátor v Bulharsku a ve Francii dvojciferně klesl, ve Slovinsku a Španělsku naopak vzrostl.

Navzdory mírně klesající ochotě nakupovat se ve druhém čtvrtletí spotřebitelské klima v Evropě podle průzkumu GfK zlepšilo na 23,2 bodu, neboť se bere v úvahu i snižující se ochota nakupovat.

Česká republika: ochota nakupovat stále stoupá

Čeští spotřebitelé vidí ve druhém kvartálu ekonomické vyhlídky své země v poněkud negativnějším světle. Ekonomická očekávání dosáhla 32,7 bodu, což je ve srovnání s březnem o 4,2 bodu méně. Ukazatel si však stále stojí velmi dobře.

Také na vývoj finanční situace v domácnostech nahlíželi čeští spotřebitelé poněkud méně optimisticky. Ve srovnání s březnem dosáhla příjmová očekávání v červnu o 4,1 bodu méně a skončila na hodnotě 41,1 bodu, což stále představuje velmi dobrý výsledek.

Ochota nakupovat se naopak zvýšila. V červnu vzrostla o 3 body a dosáhla 28,3 bodu. Je to nejvyšší hodnota od srpna 2016.

Belgie: ekonomická a příjmová očekávání vykazují značné ztráty

Ve druhém čtvrtletí viděli belgičtí spotřebitelé ekonomické perspektivy své země v mnohem horším světle. Ekonomická očekávání dosáhla v červnu 6,3 bodu, což je o 23,3 bodu méně než v březnu. To je největší pokles ukazatele v celé Evropě. Příjmová očekávání zaznamenala v Belgii taktéž největší propad mezi všemi zeměmi EU.

Bulharsko: ochota nakupovat prudce klesá

Ve druhém čtvrtletí nahlíželi bulharští spotřebitelé ekonomické vyhlídky své země pozitivněji. Ekonomická očekávání stoupla v červnu na 6 bodů, což je letos nejvyšší hodnota. Ochota nakupovat zaznamenala výrazné ztráty.

Francie: zhoršování spotřebitelské nálady pokračuje

Spotřebitelská nálada Francouzů se zhoršovala již v prvním čtvrtletí 2018. Klesající trend pokračoval i ve druhém čtvrtletí. Ekonomická očekávání dosáhla v červnu 14,7 bodu. Oproti hodnotě 34,5 bodu dosažené v březnu to představuje významné zhoršení.

Holandsko: ekonomické prognózy jsou na sestupu

Nálada holandských spotřebitelů se ve druhém čtvrtletí 2018 zhoršila. Ekonomická očekávání byla v červnu na úrovni 30,6 bodu a dostala se o 9,6 bodu pod březnovou hodnotu. Nižší hodnota byla naposledy zaznamenána v únoru 2017.

Itálie: nálada italských spotřebitelů se zlepšuje

Ve druhém kvartálu 2018 Itálie zlepšila všechny ukazatele spotřebitelské nálady. Oproti březnu vzrostla ekonomická očekávání o 9,8 bodu a dosáhla v červnu -18,3 bodu. To je nejvyšší hodnota za dva roky.

Německo: prudký pokles ekonomických očekávání 

Ve druhém čtvrtletí hodnotili němečtí spotřebitelé ekonomické vyhlídky své země méně pozitivně než na začátku roku. Ekonomická očekávání byla v červnu na úrovni 23,3 bodu, tedy o 22,7 bodu níže nežli v březnu. To naznačuje, jaký dopad mají nadcházející mezinárodní obchodní konflikty.

Polsko: ekonomická očekávání nejvyšší ze všech evropských zemí

Polští spotřebitelé věří ekonomickému vývoji své země nejvíce z celé Evropy. Se 37,3 bodu v červnu se ekonomická očekávání oproti březnu mírně zlepšila o 1,7 bodu. Rovněž příjmová očekávání v červnu oproti březnu stoupla a dosáhla 37,9 bodu. V květnu byla dokonce na úrovni 43 bodů.

Portugalsko: ekonomická očekávání mírně klesají

Ve druhém čtvrtletí 2018 se ekonomická očekávání portugalských spotřebitelů mírně zhoršila. V porovnání s březnem ukazatel v červnu klesl o 6,8 bodu na 25,5 bodu. To je nejnižší hodnota od února 2017.

Rakousko: významné ztráty u ekonomických očekávání

Rakouští spotřebitelé hodnotili ekonomický vývoj své země ve druhém čtvrtletí 2018 opatrněji než na konci loňského roku. Ekonomická očekávání v červnu klesla na 26,3 bodu. To je v porovnání s březnem o 11,3 bodu méně a ve srovnání s prosincem 2017 je to ztráta 18,5 bodu.

Rumunsko: nejnižší ekonomická očekávání v celé Evropě

Je jasné, že vládní krize v Rumunsku zanechává své stopy. Ekonomická očekávání rumunských spotřebitelů ve druhém čtvrtletí nadále klesala. Hodnota tohoto ukazatele je nejníže od dubna 2012. Rumuni se dívají na budoucí ekonomický vývoj své země mnohem pesimističtěji než spotřebitelé kterékoli jiné evropské země.

Řecko: příjmová očekávání mírně vzrostla

Spotřebitelská nálada Řeků je i stále ovlivňována pokračující ekonomickou krizí. Ekonomická očekávání byla v červnu na úrovni -21,5 bodu, takže v porovnání s březnem se snížila o 0,9 bodu. Z celé EU jen rumunští spotřebitelé hodnotili hospodářské vyhlídky ještě méně příznivě.

Slovensko: ekonomická očekávání a ochota nakupovat rostou

Slovenští spotřebitelé se ve druhém kvartálu dívají na ekonomický rozvoj své země pozitivně. Ekonomická očekávání dosáhla v červnu 19 bodů, což znamená v porovnání s březnem zlepšení o 6,2 bodu. Příjmová očekávání se na Slovenku udržela na stejné úrovni, zatímco ochota nakupovat stoupala.

Slovinsko: ochota nakupovat výrazně stoupá

Ve Slovinsku ekonomická očekávání ve druhém čtvrtletí klesla na 29,3 bodu. To je o 7,8 bodu méně než v březnu. Naproti tomu došlo u slovinských spotřebitelů k jasnému nárůstu příjmových očekávání a ukazatel dosáhl nejvyšší hodnoty od května 2015.

Španělsko: ekonomická a příjmová očekávání vykazují významný růst

Spotřebitelské nálada se u španělských spotřebitelů zlepšovala i ve druhém kvartálu. Ve srovnání s březnem stoupla v červnu ekonomická očekávání o 12,3 bodu na hodnotu 24,4 bodu. Výrazně vzrostla také příjmová očekávání. Ochota nakupovat se přehoupla se do kladných čísel.

Velká Británie: všechny indikátory klesají

Po pozitivním prvním čtvrtletí se nálada britských spotřebitelů ve druhém kvartálu zhoršila. Ekonomická očekávání v červnu ve srovnání s březnem poklesla o 4 body na -20,6 bodu. Naprosto jasně se tak projevují důsledky nejistoty panující v souvislosti s brexitem.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.