Pomoc Ukrajině: Prodeje v e-shopech se zvýšily o stovky procent

Ruská agrese na Ukrajině se okamžitě podepsala do nákupního chování na internetu. Podle společnosti Shoptet, která se od roku 2009 specializuje na poskytování komplexního řešení pro správu internetových obchodů, se například poptávka po hygienických potřebách zvýšila o 450 procent, o spacáky, karimatky a přikrývky o 630 procent.
Demonstrace na podporu Ukrajiny. Ilustrační foto: Pixabay.com

Většina zákazníků nejčastěji nakupuje v e-shopech právě takové zboží, kterým chtějí pomoci ukrajinským občanům. Nejvíce vzrostl zájem o produkty v kategorii kempování, kam patří například deky.

Od minulého týdne vzrostl zájem o vybrané produkty humanitární pomoci v řádu stovek procent. Například u dětského oblečení jde o nárůst o 240 procent. Podle společnosti Shoptet jsou také rekordní prodeje ukrajinských vlaječek, kterými lidé vyjadřují podporu na dálku. Zájem o ně vzrostl o více než tisíc procent.

„Češi jsou solidární a v dobách krize se vždy dokážou semknout a o to více pomáhat potřebným. Není proto překvapením, že nakupují věci určené na humanitární pomoc. Právě poptávka po zboží v těchto kategoriích vzrostla nejvíce,“ uvedl Samuel Huba, CEO společnosti Shoptet.

Více než miliarda korun

Češi ale také pomáhají finančně. České humanitární organizace za několik dní po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu shromáždily více než miliardu korun. Každý den se přitom tato částka zvyšuje o desítky milionů – od občanů, ale také od firem nebo měst a dalších organizací.

PSALI JSME:
Milion dolarů a výzva k podpoře Ukrajiny

Například organizace Člověk v tísni začátkem března uvedla, že ve sbírce SOS Ukrajina má více než 900 milionů korun. Na účtu organizace Charita ČR bylo bezmála 70 milionů korun. Další miliony nashromáždily i jiné organizace.

„Zhruba od konce léta loňského roku jsme se připravovali na možnou eskalaci konfliktu, zejména na východní Ukrajině, a nutnost zajistit humanitární pomoc, zejména obstarat základní potřeby, jako jsou voda, potraviny, hygienické potřeby či přístřeší, ale i poskytnutí krizové psychologické pomoci. Jako jedna z prvních neziskových organizací jsme vyhlásili veřejnou sbírku Charita pro Ukrajinu,“ uvedla Charita ČR na svém webu.

Desítky milionů se rovněž vybraly díky benefičnímu koncertu na Václavském náměstí v Praze. Pořadatelé z České televize oznámili, že během více než tříhodinového vystoupení desítek skupin, umělců a dalších osobností se podařilo díky dárcovským DMS vybrat 22,5 milionu korun, dalších 158 milionů korun dorazilo do sbírky SOS Ukrajina neziskové organizace Člověk v tísni. Za vybranou částku zajistí humanitární pracovníci nejzákladnější potřeby pro oběti konfliktu.

PSALI JSME:
Reakce firem na ruskou invazi na Ukrajinu: Škoda Auto zastavuje veškeré aktivity v Rusku

Zlato i kanystry

Česká veřejnost sice pomáhá Ukrajině, na druhou stranu se obává případné ekonomické krize, na kterou se chce připravit. Lidé například podle společnosti Shoptet nakupují ve velkém zlato, které je považováno za jednu z nejbezpečnějších investic.

Zájem o něj roste kvůli inflaci už delší dobu, v posledních dnech se ale zvýšil rapidně, a to o 300 procent. Důvodem je fakt, že je zlato považováno za komoditu, ke které se lidé upínají v dobách krize. Kvůli obavám z vysokých cen pohonných hmot se skupují také kanystry, jejichž prodej se zvýšil o 175 procent.

„Není překvapením, že se lidé obávají krize a nechtějí nic nechat náhodě. To, že se v současné době uchylují k pořízení zlata, není nic neobvyklého. Je totiž považováno v dobách krize za bezpečný investiční přístav,“ řekl Samuel Huba ze Shoptet.

„Co se týká skupování dalšího zboží, v krizových situacích je to poměrně běžná praxe. Důležité však je, aby lidé zachovali klid a nevykupovali ve velkém zboží ‚jen pro jistotu‘. Jiní lidé ho mohou skutečně potřebovat už nyní,“ dodal Huba. Obdobně se lidé zachovali i při pandemii covid-19, kdy například ve velkém nakupovali roušky a respirátory.

PSALI JSME:
Zlato je v korunách nejdražší v historii

Zavřít reklamu ×
  1. Ukrajině může pomoci okamžité dodání odborníků,kteří mají praxi v odpalování raket Stinger.

    • Je vidět ,že jste chyběl v hodině historie o doběWW2 a poté kdy Bandera vraždil naše ´Polské a Slovenské lidi . Byly to jedny z nejkrvavějších jednotek SS * vážený*

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.