Poptávka po českých státních dluhopisech zůstává vysoká

Po měsíční pauze se tento týden ministerstvo financí vrátilo na primární trh s aukcí státních dluhopisů. V nabídce byl nově dluhopis se splatností devět let a letos oblíbený dvacetiletý dluhopis. Podle očekávání byl opět nejvyšší zájem o kratší splatnosti.
Po měsíční pauze se ministerstvo financí vrátilo na primární trh s aukcí státních dluhopisů. Foto: wikimedia, ŠJů

Celkově Ministerstvo financí získalo pět miliard korun, což byl i původní plán. Investoři však poptávali zhruba 21 miliard korun. I letní měsíce tak udržely vysoký zájem o české státní dluhopisy, který pozorujeme od vypuknutí současné krize.

Pokud bereme v potaz plánované čerpání rozpočtových rezerv a naší prognózu deficitu letošního státního rozpočtu ve výši 400 miliard korun, vláda si od začátku roku již zajistila lehce přes 90 % všech výpůjčních potřeb. Zároveň dosavadní vývoj státního rozpočtu napovídá, že by výsledný deficit mohl být ještě nižší, což dává Ministerstvu financí velkou flexibilitu v další emisi státních dluhopisů.

Podle nás tak bude jejich nabídka ve zbytku roku velmi omezená, což by mělo vést k jejich dalšímu zdražování. Pro příští rok však očekáváme v podstatě srovnatelnou nabídku jako letos díky vyššímu objemu splatných dluhopisů a stále vysokému deficitu státního rozpočtu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Rekordní zájem o státní dluhopisy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru