Poptávka po moderních průmyslových objektech převyšuje nabídku

Výstavba nových průmyslových nemovitostí sice u nás v posledních dvou letech stále roste, poptávka po moderních průmyslových objektech ale přesto převyšuje nabídku a v meziročním srovnání vzrostla téměř o 48 %. Největší podíl na tomto růstu mají společnosti z výrobní sféry, které reprezentují 57 % poptávky.
Poptávka po moderních průmyslových objektech převyšuje nabídku. Foto: Pixabay

„Je to je způsobeno několika faktory, mezi klíčové patří například nedostatek pozemků určených pro výstavbu s vhodným územním plánovaním a jejich mnohdy přemrštěná cena. Dále nedostatečná dopravní infrastruktura, především v rámci páteřních komunikací regionů. I proto v posledních letech pozorujeme zvýšený zájem také o lokality brownfieldů, které skýtají značný potenciál dalšího rozvoje,“ říká Radek Procházka, Managing Partner společnosti Prochazka & Partners.

Do poptávky po nových průmyslových nemovitostech se v posledních několika letech promítá také cena stavebních prací a doba jejich stavby, které ovlivňuje dlouhodobý nedostatek stavebních dělníků. „Na základě těchto skutečností můžeme předpokládat, že se v budoucnu řada firem rozhodne investovat v okolních státech, které jsou vůči nim z hlediska nákladů a úrovně nezaměstnanosti vstřícnější,“ doplňuje Petr Zaoral, Head of Industrial společnosti Prochazka & Partners.

Průměrná cena měsíčních nájmů skladových prostor v prémiových lokalitách v Česku mírně vzrostla. V prvním čtvrtletí 2019 činí úroveň nájmu 4,6 eura za m² a je téměř srovnatelná se Slovenskem, o něco vyšší ceny jsou z postkomunistických zemí v Maďarsku, naopak výrazně nižší jsou stále v Polsku.

Nájemné kancelářských ploch v rámci industriálních a logistických objektů nezaznamenalo ve sledovaném období výraznější změny a pohybuje se na úrovni 8,50–9,00 eur za m². Žádných změn nedoznaly ani servisní poplatky, které se drží na hodnotě 0,5–0,65 eura za m².

PSALI JSME:
Investice do nemovitostního fondu. Čím je zajímavá?

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru