Poptávka po státních dluhopisech zůstává vysoká, ministerstvo financí ale utahuje nabídku

Názor
I druhá aukce po letních prázdninách potvrdila stále vysoký zájem investorů o české státní dluhopisy. Ministerstvo financí tento týden získalo na finančních trzích 5,9 miliardy korun, nicméně emisní kalendář počítal až se sedmi miliardami a investoři poptávali přes 33 mld. Kč.
Poptávka po státních dluhopisech zůstává vysoká, ministerstvo financí ale utahuje nabídku. Foto: wikimedia, ŠJů

Největší zájem byl o dluhopis s pohyblivým kuponem navázaným na 6M PRIBOR se splatností sedm let. Ten Ministerstvo financí znovu zařadilo do své nabídky po vypuknutí současné krize ve snaze co nejvíce vyjít vstříc investorům a rozšířit tak nabídku státních dluhopisů. Nemalý zájem ve včerejší aukci byl ale i o zbylé dva státní dluhopisy se splatností dvou a devíti let.

Podle našich výpočtů si tak ministerstvo financí od začátku roku zajistilo zhruba 95 % všech výpůjčních potřeb, pokud bereme v potaz naší prognózu deficitu státního rozpočtu pro letošní rok ve výši 400 miliard korun a plánované čerpání rozpočtových rezerv. Podle našich očekávání tak takové předzásobení se finančními zdroji, ve spojení se stále silnou poptávkou, dává ministerstvu velkou míru flexibility, čímž mu dovoluje dosáhnout na velmi výhodné podmínky na finančních trzích.

Tento trend podle nás bude pokračovat i po zbytek roku. Současný vývoj státního rozpočtu dokonce dává naději, že by výsledný deficit mohl být ještě o něco nižší, než v naší prognóze čekáme. V takovém případě by již získané finanční prostředky vlády šly pravděpodobně na refinancování státních dluhopisů splatných na začátku příštího roku.

Autor je ekonom Komerční Banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Poptávka po českých státních dluhopisech zůstává vysoká

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nudíte se? Nekupujte si mývala, ani štěně

Poradna
Nudíte se? Kupte si medvídka mývala! Možná se touto radou Bohumila Hrabala teď řídí ten, komu covidová omezení sebrala oblíbené aktivity. Třeba se přidávají i rodiče s výchovným nápadem, že domácí mazlíček odvede pozornost dětí od počítače. Prostě to v době zákazů a karantén vypadá jako dobrý nápad, a navíc už vyzkoušený, vždyť podle statistik u nás žije kolem dvou milionů psů a 1,4 milionu koček. Co na to odborník?
Rolovat nahoru