Poptávka v USA zklamala, inflace v souladu s odhady

Americké maloobchodní tržby v dubnu zaostaly za očekáváními. Celkové tržby meziměsíčně stagnovaly oproti očekávanému růstu o 0,4 procenta. Většina útrat domácností navíc směřovala na nákupy nezbytného zboží, jako jsou potraviny a pohonné hmoty.
Většina útrat amerických domácností v dubnu směřovala na nákupy nezbytného zboží, jako jsou potraviny a pohonné hmoty. Ilustrační foto: Pixabay.com

Tržby za pohonné hmoty byly meziměsíčně vyšší o výrazná 3,1 procenta, k čemuž z velké části pomohl růst jejich cen. Ke zklamání došlo také v případě tzv. kontrolní skupiny, která nezahrnuje více volatilní prodeje stravovacích služeb, pohonných hmot, stavebních materiálů a motorových vozidel.

Tržby v této sortimentní skupině, která je klíčová pro vývoj spotřeby domácností v rámci hrubého domácího produktu (HDP), v dubnu meziměsíčně klesly o 0,3 procenta, zatímco byl očekáván jejich růst o 0,1 procenta. Jde navíc o nominální údaj.

S ohledem na výši dubnové meziměsíční inflace (+0,3 % v případě celkové i té jádrové, pozn. aut.), byl tudíž pokles v reálném vyjádření ještě hlubší. Mírně směrem dolů byly navíc revidovány statistiky maloobchodních tržeb za únor a březen.

Poslední data z USA tak ukazují na postupné chladnutí spotřebitelské poptávky, která byla dosud významným zdrojem růstu americké ekonomiky. Hlavní indikátor spotřebitelské důvěry pro USA se od začátku roku nachází pod odhady a soustavně klesá. V dubnu pak dosáhl nejnižší úrovně od července roku 2022.

Na zmírňování poptávkových tlaků v USA ukazuje i tamní cenový vývoj. Celková meziroční inflace v dubnu dosáhla 3,4 procenta a ta jádrová 3,6 procenta, což bylo v obou případech v souladu s odhady. V meziměsíčním vyjádření byla celková inflace oproti konsensu o desetinu nižší, zatímco ta jádrová nijak nepřekvapila (obě +0,3 %).

Důležitější je, že oproti březnu došlo ke zmírnění cenové dynamiky. To bylo patrné zejména v rámci jádrové inflace, která v meziměsíčním vyjádření zvolnila z 0,36 procenta na 0,29 procenta. Zatímco ceny zboží pokračovaly v mírném meziměsíčním poklesu, ceny služeb pouze zvolnily svůj dosud stále rychlý růst.

Růst cen tzv. jádrových služeb meziměsíčně zpomalil z 0,5 procenta na 0,4 procenta. Ke zmírnění dynamiky navíc došlo také ve váhově důležitých položkách nájemného. Ačkoliv cenové momentum v oblasti služeb je zatím stále vysoké, tak trend jeho vývoje je příznivý.

Dolarové sazby v reakci na zveřejněná data klesaly a americká měna mírně oslabila. Úrokové sazby se v závislosti na splatnosti posunuly dolů o zhruba 10 až 20 bazických bodů. I přesto ale trh nadále zaceňuje první snížení sazeb Fedu, americké centrální banky, až v listopadu. Americký dolar ve středu oproti euru ztratil přibližně 0,2-0,3 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Ma Marek

    USA by mělo začít pracovat na snížení svého státního dluhu který je už nyní neschopno zaplatit. Navyšování k ničemu dobrému nevede. Jejich starost by měla být ukončit vesmírný program,ukončit vojenské vměšování po celém světě a najednou by ušetřili obrovské množství peněz. Bohužel,jim to asi nikdy nedojde.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB