Aby se dva vrabci v hrsti nezměnili ve střechu bez holuba

Poradna

Vyhrát konkurz či výběrové řízení na nové pracovní místo je jistě důvod k radosti i pýše. Ale také to může být začátek trablů, a to v případě, že novému zaměstnavateli slíbíte nástup, někdy už dokonce podepíšete pracovní smlouvu, ale během několika dní dostanete ještě atraktivnější nabídku, kterou se rozhodnete využít.

Ilustrační foto: Pixabay

Pokud si myslíte, že stačí hrát „mrtvého brouka“ a jednoduše do slíbeného zaměstnání nenastoupit, můžete být nepříjemně překvapeni. Ono se totiž na vás obvykle nezapomene a hrozí vám dokonce finanční ztráta.

Záleží především na tom, do jaké míry jste se prvnímu zaměstnavateli zavázali. Pokud jste už s předstihem podepsali pracovní smlouvu, pak od ní podle zákoníku práce odstoupit nemůžete, toto právo má pouze zaměstnavatel. A ten to může udělat v případě, kdy zaměstnanec nenastoupí ve sjednaný den do zaměstnání, aniž by mu v tom bránila překážka v práci.

Zaměstnanci, který bez udání závažného důvodu do nového zaměstnání nenastoupí, přestože má podepsanou pracovní smlouvu, pak hrozí, že bude muset nahradit škodu, která zaměstnavateli vznikla vynaložením nákladů na výběrové řízení.

A to nemusí být zrovna málo peněz, protože výběrové řízení do velkých firem bývá vícekolové, přizvány k pohovorům bývají desítky uchazečů, které zpovídají top manažeři. Při součtu jejich mezd za čas, který vaši vinou zbytečně strávili u výběrového řízení bez vítěze, se může ukázat, že nějaký čas budete zkrátka v mínusu. Navíc firma může uplatnit náklady na vaše plánované zaškolení apod.

Ale může nastat i situace, že první zaměstnavatel bude trvat na tom, že k němu nastoupit musíte, protože odstoupení od vaší smlouvy je jen jeho právo. A může se rozhodnout tak, že vás k nástupu bude nutit.

Šance zaměstnance tkví v tom, že jeho pracovní smlouva má obvykle ustanovení o zkušební době. Pak se sice musí podrobit a do práce nastoupit, ale kdykoli (tedy už první den) může podat výpověď, a to v tomto případě i bez udání důvodu. A je volný pro atraktivnější nabídku.

Vyhráno není, ani pokud jste nepodepsali

Paradoxně jednodušší situace však pro vás nenastane, ani pokud jste pracovní smlouvu s předstihem neuzavřeli. Jestli počítáte s tím, že vás v tomto případě nemůže nikdo k nástupu do zaměstnání nutit, protože v zákoníku práce nic o nesplněném slibu není, jste na omylu. Zaměstnavatel totiž může využít ustanovení občanského zákoníku.

A podle něj pokud strany v jednání o pracovní smlouvě dospějí tak daleko, že uzavření pracovní smlouvy je velmi pravděpodobné, a jedna strana bez spravedlivého důvodu jednání ukončí, vznikne poškozené straně nárok na náhradu škody. Takovou situaci vítězství v konkurzu jednoznačně navozuje. A nepomůžete si ani tvrzením, že jste jednoduše šli za lepším.

Je to spravedlivé řešení, protože zaměstnanec by jistě žehral, pokud by vyhrál konkurz, měl domluvené podmínky a na recepci mu pak sdělili, že může jít domů, protože zaměstnavatel si vše rozmyslel.

Jak tedy řešit tuto situaci, pokud nechcete zahodit nenadálou lepší nabídku? Pokud jste ještě nepodepsali pracovní smlouvu, co nejdříve se spojit s prvním zaměstnavatelem a oznámit mu nové skutečnosti. Pracovní smlouvu byste měli podepisovat až ve chvíli, kdy jste si svým rozhodnutím jisti, což ostatně platí o všech smlouvách.

A pokud už musíte do nechtěného zaměstnání nastoupit, byť na jediný den, naopak co nejdříve dohodnout s druhým zaměstnavatelem a celou situaci mu vysvětlit, protože pro něj začnete pracovat patrně s odkladem. Abyste nakonec místo dvou vrabců v hrsti nesplakali nad střechou bez jediného holuba.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Situace na trhu práce vůbec nevypadá špatně

Červnová míra nezaměstnanosti dosáhla 3,7 procenta, což je lepší výsledek, než analytici čekali. Za období od roku 2008 dosahujeme nejlepšího výsledku například v porovnání s Německem. Před koronavirovou krizí bylo …

Proč zatím nezaměstnanost tak moc neroste?

Že bude jedním z následků koronavirových opatření nárůst nezaměstnanosti, o tom pochybuje málokdo. Zatím se však počet lidí bez práce moc nezvyšuje a drží se okolo čtyř procent. Co vše ovlivní další vývoj a kdy …

Americký trh práce se dostává z nejhoršího

Dnešní statistiky z amerického trhu práce za červen potěšily, když počet nově vytvořených pracovních míst významně překonal tržní očekávání, míra nezaměstnanosti pak klesla ve srovnání s tržním konsensem výrazněji.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Chorvatská dovolená: Ucpaná slovinská hranice

Téma týdne
Pokud někdo bude chtít letošní letní dovolenou i přes koronavirová omezení strávit u moře, mezi nejdostupnější cílové země patří Chorvatsko. Stačí nasednout do auta a už zhruba za devět hodin můžete být u Jadranu. Na přelomu června a července jsme to zkusili. V Umagu a okolí jsme strávili týden. Přinášíme vám praktické informace z cesty a chorvatského pobřeží. Tento díl věnujeme právě cestě na Istrii i zpět domů.
Rolovat nahoru