Březen, měsíc daní, zaútočí na naše peněženky a možná i náladu

Poradna

Březen už dávno není měsícem knih, ale daní. Takže se na prahu jara místo dřívější četby v posledních letech hlavně počítá a kalkuluje, hledají účtenky a vyčíslují paušály, kopírují se doklady a hlavně se licituje, co eráru patří a co je nutné mu dát. Koho se tato povinnost týká?

Březen, měsíc daní, zaútočí na naše peněženky a možná i náladu. Foto: Pixabay

Do 3. dubna musejí Přiznání k dani z příjmu odevzdat všichni daňoví poplatníci, kteří v roce 2017 měli příjmy jsoucí předmětem daně z příjmu vyšší než 15 000 Kč, přičemž do limitu se nezapočítávají osvobozené příjmy a příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou (např. práce na dohodu). Tento den je současně posledním termínem úhrady daně. Pokud daňový poplatník využívá služby daňového poradce, prodlužuje se mu termín do 2. července.

DAŇOVÁ POMLÁZKA

Březnový termín, který letos připadl na Velikonoce, což poplatníkům jejich povinnost snad trochu osladí, je opravdu daňovým svátkem, protože v této době Přiznání podle statistik podává kolem 80 % plátců daně. A většina z nich si daně počítá a formuláře vyplňuje sama.

Jsou to především OSVČ uplatňující paušál při stanovení výše nákladů nebo využívající jednoduché účetnictví, zaměstnanci s přivýdělkem po pracovní době i jejich spolupracovníci přilepšující si pronájmem, dividendami nebo drobnou spekulací s cenami akcií či důchodci s penzí nad 36násobek minimální mzdy (zhruba nad 30 000 Kč měsíčně). A také ti, kteří do 15. února nepodepsali prohlášení k dani u svého zaměstnavatele. Těm se obvykle angažování daňových poradců nevyplatí.

Naopak daňové prohlášení nemusejí podávat ti, kteří u všech zaměstnavatelů podepsali prohlášení k dani a neměli přitom jiné příjmy dle zákona o dani z příjmu vyšší než 6000 Kč.

MŮŽETE I VYDĚLAT

V těchto týdnech se v médiích objevují různé formy průvodců, jak proplout přiznáním k dani. V naší Poradně se nechceme k tomuto zástupu přidávat, a proto se soustředíme pouze na praktické rady. Tou první je, že nemá smysl spoléhat na to, že právě váš legální (na základě smlouvy) přivýdělek nestojí nikomu za kontrolu, jestli máte podávat daňové přiznání. Penále a pokuty mohou naskakovat dost nepříjemně. A navíc při právě malém přivýdělku může základní sleva na poplatníka 24 840 Kč, kterou uplatňujete bez ohledu na to, jestli podnikáte měsíc nebo celý rok, způsobit, že se dostanete do přeplatku a stát vám bude dokonce peníze vracet.

Platí to samozřejmě pouze pro ty, kteří podnikají při zaměstnání, jehož prostřednictvím už v průběhu roku zálohy na dani odevzdávali. Platí totiž pravidlo (byť s výjimkami), že abyste od státu peníze dostali, musíte nejdříve nějaké odevzdat.

ELEKTRONICKÉ FORMULÁŘE SE VYPLATÍ

Další radou je – používejte elektronické interaktivní formuláře. Vydávané tiskopisy jsou totiž hlavně pro ty, kteří si daně počítají sami poprvé, přeci jen složité. Především v tom, že vyžadují, aby v některých kolonkách vyplňovali stále stejná čísla. A nepřeskočit některou položku (neriskovat jinak zbytečnou návštěvu úřadu), bývá oříškem i pro zkušeného daňaře-samouka.

Elektronický formulář doplňuje automaticky sám a vy si musíte pohlídat jen zadání základních údajů – příjem ode všech zaměstnavatelů, odečitatelné položky, výdělky ze samostatné činnosti, nájmů a kapitálových výnosů, případně jiné výdělky (přílohy 1 až 3), náklady (v případě uplatnění paušálů uvést jeho výši a druh hlavní činnosti).

Formulář pak automaticky spočítá i výši daně nebo přeplatku. A kdo si ani tak není jistý, navede ho nápověda po najetí kurzoru. Formulář pro sociální správu vás dokonce ani „nepustí k tisku“, dokud nedoplníte všechny požadované údaje.

Pak už je třeba dbát jen to, jestli jste do originálu vložili všechny doklady a jejich počet (včetně příloh Prohlášení) správně uvedli. A podepsat, když vyžadujete vrátit přeplatek, i část formuláře, kde vyplníte číslo účtu. Pokud přiznání odevzdáváte osobně na místně příslušném finančním úřadě (neodevzdává se kdekoli!), nechte si potvrdit i kopii, kam se vyplatí pro vlastní kontrolu vložit kopie všech odevzdávaných dokumentů.

PLATÍ SE NEJEN DANĚ

Někdo možná bude nemile překvapen, že daně jsou tou menší položkou, kterou za výdělky loňského roku zaplatíte. Mnohem víc se prohnete při zaplacení tzv. zdravotního a zejména sociálního pojištění.

Opět se vyplatí používat elektronické formuláře, které jsou volně ke stažení na stránkách zpravodajských portálů, či přímo zdravotních pojišťoven nebo České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Jednodušší je vyplnit Přehled určený pro pojišťovny, kde si poplatníci podnikající při zaměstnání musejí dát pozor vyplnění oddílu 2 (povinnost placení záloh a stanovení minimálního vyměřovacího základu, včetně důvodu – obvykle se zaškrtává za „a“, tedy zaměstnání).

POZOR NA DVA ŘÁDKY

V Prohlášení pro sociálku může být oříškem vyplnění řádku 26. Daňový základ, což je příjem po odpočtu výdajů. A v ř. 35 Vyměřovací základ ze zaměstnání – pokud by poplatník vydělal celkově (včetně samostatné činnosti) za rok 2017 více než 1 355 136 Kč, což je maximum pro výpočet pojistného, uvede se vyměřovací základ jen ze zaměstnání.

Přehledy na pojišťovnu a sociálku se dodávají nejdéle měsíc po termínu pro daňové přiznání. V případě spolupráce s daňovým poradcem do začátku srpna, ale pak tuto skutečnost je třeba nahlásit do konce dubna. Pár rad, aby finanční zátěž v letošním měsíci daní bolela co nejméně, vám poskytneme za týden.

 Několik rad pro většinu daňových poplatníků:

  1. Pokud máte kromě závislé činnosti (zaměstnání) ještě další příjmy, patrně se na vás povinnost podat daňové přiznání i přehledy pro zdravotní pojišťovnu a sociálku vztahovat bude.
  2. Z povinnosti platit se v  případech malých přivýdělků stane radost z přeplatku díky uplatnění základní slevy na poplatníka ve výši 24 840 Kč.
  3. Využívejte elektronické formuláře, které jsou ke stažení zdarma a ulehčí vám práci s vyplňování políček a vypočtením dílčích i konečných položek.
  4. Při odevzdání formuláře nezapomeňte doplnit o příslušné přílohy a doklady, podepište je a před odevzdáním si pořiďte kopie.
  5. Větší dírou do rozpočtu než daně je zaplacení pojistného. Nezapomeňte vyplnit i části, které se přímo netýkají výpočtu konečné sumy.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Česko vykazuje jednu z nejnižších inflací v EU

Česká republika letos v únoru vykazovala sedmou nejnižší inflaci v EU. Podle Eurostatu činila meziročně 2,2 procenta, což Česko řadí na sedmé místo v pomyslném pořadí zemí EU dle nejnižší inflace. Česko má nižší …

Koruna na začátku týdne lehce oslabila

Únorový růst tuzemských průmyslových cen byl tažen dražšími energiemi. Výrazně se na jejich meziměsíčním růstu o 0,5 procenta podepsal zejména nárůst cen ropy na světových trzích, jehož proinflační vliv byl dále …

Česko se sune k zemím s nejnižší inflací v EU

Ještě v prosinci měla Česká republika nejvyšší inflaci v rámci všech zemí Evropské unie. V lednu měla už devátou nejnižší a podle dat Eurostatu zveřejněných v pondělí se v únoru už posunula na sednou příčku s …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.