Byt nestačí koupit, je třeba jej patřičně pojistit

Zajistit si vlastní bydlení často znamená splnit si životní sen, ale je to také mnohaletý závazek. Mnoho lidí však úsilí, které vložili do zajištění nového bytu či domu, následně devalvuje malým zájmem o to, jak si svůj majetek zabezpečit – pojistit. Přitom k ochraně několikamilionového majetku stačí vydat měsíčně několik stokorun.

Byt nestačí koupit, je třeba jej patřičně pojistit. Ilustrační foto: Pixabay

A nemusí se jednat pouze o nebezpečí, že budete vykradeni. Stačí letní bouřka a výboj blesku zničí všechny nové elektrospotřebiče zapojené do zásuvky. Může se to stát prakticky každému, kdykoli.

Na začátku je dobré si rozmyslet, jak chcete postupovat při pojištění domácnosti nebo bytu či domu (nemovitosti), protože to pojišťovny rozlišují. Pojistka domácnosti chrání před poškozením vybavení bytu, přičemž obvykle platí, že věc pevně spjata s bytem patří do pojištění nemovitosti. Často uváděným příkladem je kuchyňská linka – pevně přišroubovaná ke stěně je zahrnuta v pojištění nemovitosti. Je-li umístěna volně, patří do pojištění domácnosti. Naproti tomu pojistka nemovitosti se vztahuje na stavbu jako takovou a zahrnuje zdi, sklepy, střechu, okapy, garáže a podobně.

Před sjednáním pojistky bytu si zjistěte, zda už není pojištěn v rámci pojištění bytového domu, a důležitá je i informace, na jaká rizika se pojištění vztahuje (pojistný rozsah) a jaká je pojistná částka (hranice při případné výplatě peněz).

Byt či dům by neměl být tzv. podpojištěný, tedy hodnota nemovitosti by neměla být vyšší než částka, na kterou je pojištěna. Častou příčinou podpojištění bývá například neaktualizovaná pojistná smlouva. V tom případě je lepší sjednat si vlastní pojištění bytu.

Také u pojištění domácnosti sledujeme jeho rozsah a limity plnění. Každého napadne zahrnout do pojistné částky nábytek a elektroniku, ale pojistit je možné i ošacení, obrazy či knihy a dokonce služební telefon, který si nosíme domů. Je praktické si všechny položky sepsat a obrazově zdokumentovat.

Mezi základní rizika patří ochrana proti požáru, vichřici, krupobití a vodovodním škodám. Volitelným rizikem může být vystoupání vody z odpadního potrubí v případě jeho ucpání pod vaším bytem. Při pojištění bytu nezapomínejte ani na odcizení či vandalismus. Jiná rizika má půdní a jiná přízemní byt, pojistit je možné sklep či garáž.

Některé pojišťovny nabízejí v různém rozsahu i asistenční služby. Může to znamenat, že vám v případě havárie pojišťovna nejen zavolá řemeslníka (např. instalatéra, topenáře, plynaře, zámečníka, elektrikáře), ale do sjednaného limitu také problém vyřeší nebo odstraní.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB