bool(false)

Byt nestačí koupit, je třeba jej patřičně pojistit

Poradna

Zajistit si vlastní bydlení často znamená splnit si životní sen, ale je to také mnohaletý závazek. Mnoho lidí však úsilí, které vložili do zajištění nového bytu či domu, následně devalvuje malým zájmem o to, jak si svůj majetek zabezpečit – pojistit. Přitom k ochraně několikamilionového majetku stačí vydat měsíčně několik stokorun.

Byt nestačí koupit, je třeba jej patřičně pojistit. Ilustrační foto: Pixabay

A nemusí se jednat pouze o nebezpečí, že budete vykradeni. Stačí letní bouřka a výboj blesku zničí všechny nové elektrospotřebiče zapojené do zásuvky. Může se to stát prakticky každému, kdykoli.

Na začátku je dobré si rozmyslet, jak chcete postupovat při pojištění domácnosti nebo bytu či domu (nemovitosti), protože to pojišťovny rozlišují. Pojistka domácnosti chrání před poškozením vybavení bytu, přičemž obvykle platí, že věc pevně spjata s bytem patří do pojištění nemovitosti. Často uváděným příkladem je kuchyňská linka – pevně přišroubovaná ke stěně je zahrnuta v pojištění nemovitosti. Je-li umístěna volně, patří do pojištění domácnosti. Naproti tomu pojistka nemovitosti se vztahuje na stavbu jako takovou a zahrnuje zdi, sklepy, střechu, okapy, garáže a podobně.

Před sjednáním pojistky bytu si zjistěte, zda už není pojištěn v rámci pojištění bytového domu, a důležitá je i informace, na jaká rizika se pojištění vztahuje (pojistný rozsah) a jaká je pojistná částka (hranice při případné výplatě peněz).

Byt či dům by neměl být tzv. podpojištěný, tedy hodnota nemovitosti by neměla být vyšší než částka, na kterou je pojištěna. Častou příčinou podpojištění bývá například neaktualizovaná pojistná smlouva. V tom případě je lepší sjednat si vlastní pojištění bytu.

Také u pojištění domácnosti sledujeme jeho rozsah a limity plnění. Každého napadne zahrnout do pojistné částky nábytek a elektroniku, ale pojistit je možné i ošacení, obrazy či knihy a dokonce služební telefon, který si nosíme domů. Je praktické si všechny položky sepsat a obrazově zdokumentovat.

Mezi základní rizika patří ochrana proti požáru, vichřici, krupobití a vodovodním škodám. Volitelným rizikem může být vystoupání vody z odpadního potrubí v případě jeho ucpání pod vaším bytem. Při pojištění bytu nezapomínejte ani na odcizení či vandalismus. Jiná rizika má půdní a jiná přízemní byt, pojistit je možné sklep či garáž.

Některé pojišťovny nabízejí v různém rozsahu i asistenční služby. Může to znamenat, že vám v případě havárie pojišťovna nejen zavolá řemeslníka (např. instalatéra, topenáře, plynaře, zámečníka, elektrikáře), ale do sjednaného limitu také problém vyřeší nebo odstraní.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

Jak reklamovat vadnou nemovitost?

Nemovitost může mít v zásadě dva typy vad, a to vady faktické a vady právní, přičemž se dále rozlišují vady zjevné a vady skryté. Za faktickou vadu nemovitosti lze považovat nedostatek jejích vlastností nebo …

Nečinnost úředníků dělá z Pražanů Středočechy

V Praze se postupně prakticky zastavila výstavba nového bydlení. V roce 2015 vydali úředníci ve všech městských částech dohromady stavební povolení na 4000 bytů, v letech 2016 a 2017 pak ročně už jen na 2000.

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru