bool(false)

Jak je to se stravným při pracovních cestách

Poradna

Jste-li ve firmě nováček a máte vyrazit na služební cestu, je dobré si předem zjistit několik informací. Pokud se jedná o pracovní povinnost delší než pět hodin, náleží vám totiž proplacení stravného. Jeho výše se však může lišit podle toho, zda pracujete ve firmě soukromé, kde je částka stanovena interními předpisy, nebo ve státní správě.  

Jak je to se stravným při pracovních cestách? Ilustrační foto: Pixabay

Stravné se vypočítává za každý den pracovní cesty samostatně. Liší se nejen podle délky, ale i destinace, kam cestujete. Pokud se jedná o zahraničí, prakticky každá země má svou sazbu, které jsou každoročně aktualizovány. Je dobré se informovat také na aktuální stav stravného při cestách po tuzemsku, protože i tyto náhrady byly v loňském roce navýšeny.

Do doby pracovní cesty se započítává doba od nástupu na pracovní cestu ve sjednaném místě až do doby návratu, zpravidla do sídla firmy. Zahrnuje tedy nejenom samotnou práci na místě, ale rovněž dopravu.

Pro zaměstnance pracující pro zaměstnavatele z podnikatelské sféry je legislativou stanovena pouze minimální výše stravného. Zaměstnavatelé však mohou podle vlastního uvážení poskytovat i vyšší denní stravné, záleží pouze na jejich rozhodnutí.

Zaměstnancům ve státním sektoru náleží zmíněná legislativou zaručená minimální výše, tedy od 69 Kč od pěti hodin po 163 Kč za cestu delší než 18 hodin. Je však předepsána i horní hranice sazby.

A jakým způsobem zaměstnanec stravné dostane? Zpravidla do 10 dnů po ukončení pracovní cesty musí předložit zaměstnavateli všechny doklady potřebné k vyúčtování pracovní cesty. Stravné se nedaní, pokud nepřekročí horní hranici stanovenou pro zaměstnance pracující ve veřejném sektoru. Pokud ano, odvede zaměstnavatel z částky nad limit za zaměstnance pojistné na sociální zabezpečení i zdravotní pojištění a také zálohu na daň či daň z příjmů fyzických osob.

Může se však stát, že na služební cestě je zaměstnanci poskytnuto bezplatné stravování, tedy snídaně v hotelu či oběd na pracovním jednání. V tom případě se mu stravné snižuje o poměrnou částku, která záleží na délce cesty (25 až 70 %). Toto krácení není povinné a záleží na rozhodnutí zaměstnavatele. Pak je však částka, o kterou stravné mělo být zkráceno, ale nebylo, považována za zdanitelný příjem zaměstnance se všemi důsledky.

Při pracovní cestě do zahraničí se poskytuje stravné v cizí měně, základní denní sazba je pro každý rok stanovena vyhláškou ministerstva financí. Zaměstnanec má nárok na základní sazbu zahraničního stravného, pokud v zahraničí stráví v daném kalendářním dni více než 18 hodin, při kratší zahraniční cestě se stravné krátí.

A nejdůležitější rada na závěr – před pracovní cestou je třeba vyplnit a potvrdit cestovní příkaz. Nejenže je součástí vyúčtování, ale chrání vás i z pohledu pracovního práva při následcích možných nepříjemností, které mohou na cestách v tuzemsku i zahraničí bez vašeho zavinění nastat.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zaměstnání

Chybí koncepce a stavebnictví netáhne

Současnou bariérou ve stavebnictví je právě nedostatek kvalifikované pracovní síly, říká Ing. Pavel Křeček, předseda České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT).

Jsme nejžádanější! chlubí se ČEZ. Opravdu?

Elektrárenská Skupina ČEZ se ráda chlubí. Třeba kolik elektřiny vyrobila. Nebo jaké výhody získaly domácnosti, které odebírají její proud. Nově se ČEZ pochlubil tím, jak si mladí lidé přejí pracovat právě …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …

Příští sčítání lidu chceme udělat co nejkomfortnější, říká statistik Robert Šanda

Rozhovor
Zapojit se do sčítání v roce 2021 bude mnohem jednodušší. Kromě toho, že si občané budou moci vybrat, jakou formou budou vyplňovat sčítací formuláře, nebudou o sobě muset uvádět citlivé údaje. „Například nebudeme nic zjišťovat o příjmech, majetku nebo zdravotním stavu,“ vysvětluje Robert Šanda, ředitel odboru statistiky obyvatelstva ČSÚ (Český statistický úřad).
Rolovat nahoru