Jak uplatňovat náhradu škody v aprílovém počasí

Poradna

Aprílové počasí sice ohlašuje konec zimy, náhlé změny počasí spojené s krátkodobými přívaly sněhu a změnami teplot však mohou způsobit velké starosti i škodu na majetku či zdraví. Mokrý sníh nebo odtávající rampouch padající ze střechy může poškodit zaparkované auto nebo zranit procházejícího chodce. Jak získat alespoň nějakou kompenzaci za tuto újmu?

Ilustrační foto: Pixabay

Na rozdíl od úklidu obecního chodníku či vozovky je za odklizení sněhu a ledu ze střechy domu zodpovědný jeho majitel. S požadavkem na náhradu škody je třeba kontaktovat jeho. Důležité však je celou událost co nejpodrobněji zdokumentovat a shromáždit důkazy o tom, co se stalo a jaká škoda vznikla.

V případě ledu spadlého ze střechy, který poškodil vozidlo, je dobré si zajistit svědka události, nejlépe vyfotit stav poškozeného auta a celkovou situaci na místě nehody, ale i střechu, ze které led spadl.

V případě zranění je samozřejmě situace obtížnější a opět je dobré alespoň zajistit svědka, popřípadě je možné využít výpovědi záchranářů. Pokud zranění nevyžaduje okamžité vyšetření, je rovněž vhodné pořídit fotodokumentaci z místa. Prvním krokem je pak písemné uplatnění práva na náhradu vzniklé újmy na vlastníku nemovitosti. Ten se patrně obrátí na svého pojistitele a pojistnou událost pak začne šetřit pojišťovna.

Majitelům domů se právě pro případy škod způsobených spadlým sněhem rozhodně vyplatí uzavřít pojištění odpovědnosti za škodu vyplývající z vlastnictví nemovitosti. Pojištění řeší škody, které vznikly v souvislosti s vlastnictvím nebo správou nemovitost.

Pokud vás padající sníh či led zranil a máte uzavřeno vlastní úrazové pojištění, můžete úraz řešit i se svou pojišťovnou, přičemž plnění z úrazového pojištění není překážkou uplatnění vzniklé škody po vlastníkovi nemovitosti.

Pojišťovny u každé škodní události pochopitelně zjišťují, jak přesně a za jakých okolností k ní došlo. Při šetření zohlední, zda klient provedl veškerá možná opatření, aby škodě zabránil. Majitel domu se nemůže zbavit odpovědnosti tím, že bez dalších opatření na nebezpečí jen upozorní například cedulí nebo nějakým způsobem označí nebezpečné místo, zejména pokud se jedná o veřejně přístupnou komunikaci či prostor.

Povinnost předcházet vzniku újmy má však současně i potenciální poškozený. Pokud například řidič zaparkuje své vozidlo v zimním období před budovou, na jejíž střeše je vysoká vrstva sněhu nebo z jejíhož okapu visí mohutné rampouchy, měl a mohl nebezpeční vzniku újmy předvídat a vůz na takovém místě neparkovat. Pokud poškozený přispěl ke vzniku újmy vlastním jednáním, vlastník domu mu za ní nebude odpovídat.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Změny v povinném ručení se dotknou i vás

Kdo si myslel, že jsme si všechny změny v legislativě odbyli se začátkem roku, měl by zbystřit. S dubnem nám do života vstupují nová nařízení ohledně povinného ručení. Povinnost se rozšiřuje na více druhů vozidel, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.