Jak uplatňovat náhradu škody v aprílovém počasí

Poradna

Aprílové počasí sice ohlašuje konec zimy, náhlé změny počasí spojené s krátkodobými přívaly sněhu a změnami teplot však mohou způsobit velké starosti i škodu na majetku či zdraví. Mokrý sníh nebo odtávající rampouch padající ze střechy může poškodit zaparkované auto nebo zranit procházejícího chodce. Jak získat alespoň nějakou kompenzaci za tuto újmu?

Ilustrační foto: Pixabay

Na rozdíl od úklidu obecního chodníku či vozovky je za odklizení sněhu a ledu ze střechy domu zodpovědný jeho majitel. S požadavkem na náhradu škody je třeba kontaktovat jeho. Důležité však je celou událost co nejpodrobněji zdokumentovat a shromáždit důkazy o tom, co se stalo a jaká škoda vznikla.

V případě ledu spadlého ze střechy, který poškodil vozidlo, je dobré si zajistit svědka události, nejlépe vyfotit stav poškozeného auta a celkovou situaci na místě nehody, ale i střechu, ze které led spadl.

V případě zranění je samozřejmě situace obtížnější a opět je dobré alespoň zajistit svědka, popřípadě je možné využít výpovědi záchranářů. Pokud zranění nevyžaduje okamžité vyšetření, je rovněž vhodné pořídit fotodokumentaci z místa. Prvním krokem je pak písemné uplatnění práva na náhradu vzniklé újmy na vlastníku nemovitosti. Ten se patrně obrátí na svého pojistitele a pojistnou událost pak začne šetřit pojišťovna.

Majitelům domů se právě pro případy škod způsobených spadlým sněhem rozhodně vyplatí uzavřít pojištění odpovědnosti za škodu vyplývající z vlastnictví nemovitosti. Pojištění řeší škody, které vznikly v souvislosti s vlastnictvím nebo správou nemovitost.

Pokud vás padající sníh či led zranil a máte uzavřeno vlastní úrazové pojištění, můžete úraz řešit i se svou pojišťovnou, přičemž plnění z úrazového pojištění není překážkou uplatnění vzniklé škody po vlastníkovi nemovitosti.

Pojišťovny u každé škodní události pochopitelně zjišťují, jak přesně a za jakých okolností k ní došlo. Při šetření zohlední, zda klient provedl veškerá možná opatření, aby škodě zabránil. Majitel domu se nemůže zbavit odpovědnosti tím, že bez dalších opatření na nebezpečí jen upozorní například cedulí nebo nějakým způsobem označí nebezpečné místo, zejména pokud se jedná o veřejně přístupnou komunikaci či prostor.

Povinnost předcházet vzniku újmy má však současně i potenciální poškozený. Pokud například řidič zaparkuje své vozidlo v zimním období před budovou, na jejíž střeše je vysoká vrstva sněhu nebo z jejíhož okapu visí mohutné rampouchy, měl a mohl nebezpeční vzniku újmy předvídat a vůz na takovém místě neparkovat. Pokud poškozený přispěl ke vzniku újmy vlastním jednáním, vlastník domu mu za ní nebude odpovídat.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Pojištění

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

Bytové domy ničí lidé bez kompetence žít ve svobodné společnosti

Rozhovor
V panelácích a činžácích žije většina Čechů. Některá místa jsou pěkná a domy jsou udržované, ale pro řadu lidí jsou noční můrou sousedé. Ti, kteří devastují společné prostory včetně jejich okolí a neplatí poplatky. Jejich vymáhání je marné, byť tyto lidé mají příjmy. Třeba od státu. A zákony pro správu bytových družstev jsou tak složité, že přibývá domů, kde se nenajde nikdo, kdo by to chtěl dělat. O tom všem v …
Rolovat nahoru