Lyžování na zahraničních sjezdovkách se může ve chvíli mnohonásobně prodražit

Zalyžovat si na zahraničních sjezdovkách je už spíš běžná než luxusní záležitost. Trávit zimní dovolenou v cizině má spoustu výhod, ale jednu velkou nevýhodu – pokud se na lyžích zraníte, a každoročně se ze zimní zahraniční dovolené vrací s následky úrazu tisíce lidí, je to záležitost bolestivá nejen tělesně, ale také finančně. Tedy v případě, že odjedete bez odpovídajícího pojištění.

Stává se, že podvodníci si vyhlédnou skupinku zahraničních turistů a před jedním z nich simulují pád. Foto: Pixabay

Že to dneska už nikdo neriskuje? Omyl, podle statistik pojišťoven se stále dvacet procent turistů před cestou nepojistí. Finančně vykrvácet však můžete i v případě, že jste pojištěni, ale naletíte podvodníkům.

Ze statistik vyplývá, že každé třetí zranění na lyžích patří mezi vážná, na snowboardu je to dokonce každé druhé. U mužů je zranění na lyžích či snowboardu druhým nejčastějším hned po fotbalu, u žen se dokonce jedná o nejrizikovější sport. Zmírnit následky úrazu je možné i pomocí chrániče páteře, ovšem ten nosí jen třetina dětí a každý třináctý dospělý. Každý čtvrtý dospělý lyžař si nikdy hlavu nechrání helmou, desetina si ji nasadí jen občas.

PŘIPRAVTE SE NA PLATBY V HOTOVOSTI

V případě, že si v zahraničí pád na lyžích vyžádá lékařské ošetření, zapomeňte na praxi z českých ordinací, kde vás v první řadě ošetří. V okolních zemích se nejdříve ptají na pojištění, případně rovnou žádají hotovost.

Výdaje za transport (mnohdy vrtulníkem) poskytnutí zdravotní péče a převoz do Čech se mohou vyšplhat na desítky až stovky tisíc korun, v každém případě se jedná o násobky, než na jaké jsme zvyklí.

Většina zdravotnických zařízení v horských střediscích je soukromá, tam je třeba se připravit na placení v hotovosti i v případě, že máte pojistku v pořádku. „V loňském roce v Rakousku jsme vezli studentku k lékaři, který vyšetření zahájil požadavkem na 400 euro. To jsme u sebe neměli, ale platbu jsme usmlouvali na zhruba 50. Zachránilo nás, že studentka měla v pořádku pojistku a dokázali jsme se bez problémů domluvit německy, to byly asi nejdůležitější věci. A obecně také platí, že k úrazu nesmí dojít pod vlivem alkoholu,“ vzpomíná vedoucí školního zájezdu Kateřina Kmecová a přidává příklad z vánočního lyžování.

„Dospělá paní se zranila tak vážně, že pro ni musel letět vrtulník, na italské klinice jí operovali dva obratle, následovala rehabilitace a o minulém víkendu ji převáželi do Prahy. Díky pojistce nemusela platit ani euro. V opačném případě by se náklady pohybovaly ve stovkách tisíc korun.“

Určitě je dobré počítat s rezervou v eurech i v případě, že máte uzavřenou pojistku. Platbám v hotovosti se zkrátka někde nevyhnete, ale vydání účtenky je v cizině samozřejmostí a všechny náklady spojené s ošetřením domácí pojišťovna po návratu proplatí. V každém případě, pokud je to vzhledem k okolnostem možné, je třeba postup co nejrychleji konzultovat s asistenční službou pojišťovny, jejíž telefonní číslo byste měli nosit u sebe i při lyžování.

ZÁKLADNÍ PRAVIDLO: NIC NEPODEPISOVAT

Jak postupovat, když v zahraničí potřebujete lékařskou pomoc? Co nejdříve kontaktovat asistenční službu, případně o to požádat blízkou osobu. Pokud není úraz vážný a je čas na telefonát, asistenční služba vyhledá lékařské zařízení, kde vás ošeří, a sleduje průběh léčby. Pokud čas není, je třeba informovat pojišťovnu co nejdříve, protože ta konzultuje povahu zranění s českými lékaři. Postará se také o případný převoz domů a budete s ní vyřizovat nezbytné výdaje v hotovosti spojené s úrazem či nemocí.

Komplikace nastává, pokud jsme aktivními účastníky karambolu, při němž dojde ke zranění jiného lyžaře. Nejedná se o nijak výjimečnou záležitost, následky navíc mohou být nejen finančně nákladné, ale i dlouhodobé.

Předcházet nepříjemným koncům těchto situací vám samozřejmě pomůže cestovní pojištění, které zahrnuje také odpovědnostní pojistku. Pro prevenci soudních tahanic je ale neméně důležitá pohotová reakce na místě. Základní pravidlo zní – nic nepodepisovat a zbytečně ani neposkytovat osobní údaje! A to ani v případě, že za vámi po celkem nevinné srážce někdo přijde s žádostí, abyste potvrdili, že jste do dotyčného lehce vrazili a on se sice zdá být v pořádku, ale pro jistotu… Pokud je tomu skutečně tak, tak proč něco podepisovat? Můžete se totiž dočkat velmi nepříjemného překvapení, kdy po vás po několika měsících začne někdo požadovat bolestné, náhradu léčení a kompenzaci za ztrátu pracovního uplatnění a vy se budete jen divit.

POZOR NA PODVODNÍKY

Především na rakouských a italských sjezdovkách se celkem běžně můžete potkat s podvodníky, kteří využívají nevědomosti lidí či jejich stresu z nepříjemnosti na sjezdovce. Stává se, že podvodníci si vyhlédnou skupinku zahraničních turistů a před jedním z nich simulují pád. Úraz není vážný, ale lyžaři si přesto vymění kontakty pro případ potřeby. Rozejdou se zdánlivě v dobrém. Podvodník však u lékaře zveličí své problémy a získá lékařskou zprávu, o svědky potvrzující jeho verzi nemá nouzi. A soudní dohra může začít.

Všechny úrazy samozřejmě nejsou fingované, také v tomto případě však správně zvolený postup a pohotovost vás může uchránit před nepříjemnostmi. Jak postupovat, pokud v zahraničí zaviníte nehodu? Pokud vám to zdravotní stav dovolí, snažte se její následky zdokumentovat, sehnat si svědky a zajistit si kontakty na ně. Nehodu neřešte pouze s poškozenými, ale ohlaste ji co nejdříve policii nebo horské službě. Nezletilí lyžaři (např. na školním zájezdu) by nikdy neměli projednávat následky nehody sami, ale vždy s vedoucím výpravy, dospělou osobou. Trvejte na sepsání protokolu policií nebo horskou službou, ale pokud něčemu v textu nerozumíte nebo máte výhrady, protokol podepisujte jen s uvedením této připomínky, případně připojte vlastní verzi.

Jak postupovat při úrazu na zahraniční sjezdovce:

  1. Cestovat na zahraniční dovolenou bez odpovídající pojistky je obrovské riziko. Přesto je podstupuje 20 % českých turistů.
  2. Pokud to zdravotní stav dovolí, je třeba co nejdříve kontaktovat asistenční službu pojišťovny, která vás nasměruje do zdravotnického zařízení, a konzultujete s ní průběh léčby.
  3. I s pojistkou si berte pro jistotu hotovost. Výdaje spojené s léčbou dokumentujte, předáte je po návratu pojišťovně.
  4. Pokud způsobíte zranění jiné osobě, nepodepisujte protokol nikomu jinému než oficiálním orgánům (policie, horská služba). Pokud něčemu nerozumíte nebo máte výhrady, do protokolu je sdělte.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.