Manželku vydědíte snadno, s dětmi je to složitější

Poradna

Já tě vydědím! Osudová hrozba z prvorepublikových nebo zahraničních filmů se už před časem stala větou, která napadá i mnohého našince. Zvláště při pohledu na konání nezvedených potomků, kdy cítíme, že jsme na ně momentálně krátcí, ale však on nadejde den a bude se číst závěť… Tedy vězte, že zatímco na zarmoucení manželky chtivé dědictví vám v závěti stačí jediná věta, vydědit děti není zdaleka tak jednoduché.

Pokud chcete ovlivnit rozdělení vašeho majetku, je nutné sepsat závěť. Ilustrační foto: Pixabay

Pokud chcete ovlivnit rozdělení vašeho majetku mezi příbuzné či přátele tak, že chcete někoho zvýhodnit či naopak, je nutné sepsat závěť. Sepsat naznačuje, že musí být v písemné podobě, opatřena přesným datem a podepsaná. Není však nutné ji vytvořit osobně. Může být pořízena u notáře jako veřejná listina, ale pomoci vám mohou i přátelé. Pak ale musí být kromě vašeho podpisu opatřena i podpisy dvou svědků ručících za to, že se jedná o vaše svobodné rozhodnutí.

Sepsat závěť není krok jednou provždy. Text je možné libovolně měnit jednoduše tím, že se sepíše nový dokument. Už z tohoto důvodu je tak důležité přesné datum, protože vždy platí, že nová závěť ruší tu dřívější.

Do dokumentu můžete uvádět pouze majetek v osobním vlastnictví. Nikoli tedy například společný majetek manželů, což nelze obejít ani nápadem na společnou závěť s manželkou. Nic takového totiž zákon nezná. Na druhou stranu však můžete s majetkem nadále nakládat i poté, co jste jej do závěti zahrnuli, dokonce jej i prodat nebo darovat.

V závěti můžete obdarovat kohokoli, nemusí se jednat pouze o příbuzné. Na druhou stranu se však o citelné omezení postará existence neopominutelného dědictví. To znamená, že děti a případně i jejich děti nelze zcela opominout. Zletilý dědic má právo na čtvrtinu svého zákonného dědického podílu, nezletilý na tři čtvrtiny. Vypočteno tedy z majetku, jaký by jim připadl, pokud by závěť sepsána nebyla.

Takže není možné své děti zcela vydědit? Možné to je, ale jen ze zákonných důvodů, které většinou vyžadují celkem složité dokazování. Podle občanského zákoníku mezi hlavní důvody, jak potomka vydědit, patří odsouzení za trestný čin spáchaný za okolností svědčících o jeho zvrhlé povaze, vedení trvale nezřízeného života, ale nejčastějšími zůstávají to, že vám potomek neposkytl potřebnou pomoc v nouzi nebo o vás neprojevoval opravdový zájem. Ale to je třeba doložit.

Zákon tím na jednu stranu chrání budoucí dědice před rozmary některých starších lidí či tlakem po majetku hladových členů rodiny. Na druhou stranu si však není třeba dělat iluzi, jak to s péčí o rodiče či prarodiče někdy bývá, takže může jít o důvod zcela opodstatněný. A tak např. dlouhodobý nezájem potomka se dokládá deníkem, svědectvím sousedů, ošetřovatelů. V případě psychického násilí či krádeží se zase využívají policejní záznamy.

Nový občanský zákoník zařadil mezi důvody k vydědění i marnotratnost, tedy nepřiměřené utrácení a žití na dluh. To však objektivně posoudit, může být v době milionových půjček či hypoték celkem právnický oříšek.

Naproti tomu u manželů, ale také u jakéhokoli jiného příbuzného vyjma dětí, je vydědění celkem snadná věc. Podle nového občanského zákoníku se jedná o tzv. negativní závěť a stačí v ní napsat pouze, že manžel (manželka) po mně nedědí, a toto sdělení opatřené popisem a datem je dostačující k tomu, aby vaše přání bylo uspokojeno. Není k tomu třeba dodávat žádné vysvětlení, ani opatřovat si důkazy jako v případě potomků.

Z dědictví po manželce mohou ale pozůstalí například vyřadit manžela také tím, když před svým úmrtím podá návrh na rozvod pro domácí násilí. Stačí skutečně jen návrh, bez nějakých důkazů, což v praxi bývá bohužel často nástroj manipulace se seniory ze strany nedočkavých dědiců.

Mnozí lidé mají sepsání závěti spojenu s návštěvou u notáře a vysokých poplatků. Realita je však mnohem příznivější. Samotné sestavení dokumentu je zpoplatněno pouze v případě notářské asistence, ale z výše uvedeného je patrné, že závěť sepsat zvládne každý sám. Pokud ne, poplatky jsou v řádu stokorun, což se týká i samotného vyřízení závěti, jejího uschování či vydání opisu.

Vyšší jsou pochopitelně poplatky spojené s dědickým řízením. Odvíjejí se od výše projednávaného majetku, např. v rozmezí 100 000 až 500 000 Kč činí 1,2 %. Na odměně notáři se dědicové podílejí v poměru majetku, který zdědili.

Kromě závěti je možné uzavřít také dědickou smlouvu, kdy se dědictví vyřeší mezi zůstavitelem a dědici již dopředu pro případ úmrtí. Nebo je možné závěť vůbec nesepsat, v takovém případě však nastává dědictví ze zákona. Tedy podle stupně příbuznosti jsou jednotlivým pozůstalým vypočteny podíly na majetku zesnulého.

Zavřít reklamu ×
  1. Pritom je to naprosto jednoduchy. Vse darovat jeste za zivota tomu, komu jen ja chci! Zadnemu potomkovi, ktereho jsem skoro nevidel.

  2. Pritom je to az primitivne jednoduche. Darovat jeste za zivota svuj majetek vyhradne tomu, komu ja chci. Potomek, ktereho jsem skoro nikdy nevidel se pak muze jit leda vyfotit.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru