Na dovolené vám karamboly mohou provětrat peněženku

Poradna

Na dovolené vás mohou potkat mnohé karamboly. Úraz, zpožděné letadlo nebo ztracené zavazadlo, to všechno jsou patálie, s nimiž však v krizových scénářích předem počítáme nebo se proti nim dokážeme pojistit. Ale dovolenou často dokáže prodražit i náhoda či smůla, někdy také naše nepozornost a prázdninová uvolněnost. Něco vyřešíme pojištěním odpovědnosti za způsobení škod, ale někdy si zkrátka musíme dát hlavně veliký pozor.

Na dovolené vám karamboly mohou provětrat peněženku. Foto: Pixabay

Při sjednávání cestovního pojištění bývá nabízeno i pojištění odpovědnosti. Pojistku vám prodraží jen o pár desetikorun za celý pobyt, ale může vám zachránit i milionové náklady. Můžete předem vyloučit, že na dovolené někoho neúmyslně zraníte nebo poškodíte cizí majetek? Třeba když vaše dítě porazí v supermarketu lahve vína, srazíte někoho na kole nebo zavřete dveře tak nešikovně, až se vysype sklo a pořeže člověka stojícího za vámi. Pojištění vám pak bude krýt záda i peněženku.

Co je při sjednávání tohoto pojištění důležité? Sledujte nejen cenu, ale zejména rozsah pojištění odpovědnosti a tzv. výluky, tedy případy, na které se pojištění nevztahuje. Limit by měl dosahovat alespoň jednoho milionu korun. S rozsahem pojištění se seznámíte v pojistných podmínkách, kde zjistíte také výluky.

Čeho se výluky nejčastěji týkají? Prověřte si, zda se pojištění odpovědnosti vztahuje např. na případné škody způsobené domácím zvířetem. Váš mazlíček může někoho pokousat nebo způsobit dopravní nehodu. Ve výlukách mívají pojišťovny uvedeny i škody, které způsobíte na majetku nebo na zdraví rodinného příslušníka nebo tzv. osoby blízké. Zvláště, pokud jedete na dovolenou se skupinou příbuzných, snadno může dojít ke zranění, ale pak poměrně nákladné léčení příbuzného nebude kryté pojistkou, resp. jeho pojišťovna po vás jako původci zranění může žádat kompenzaci.

Prakticky všechny pojišťovny odmítají vyplatit pojistku v případě, že ke škodě dojde úmyslně nebo pod vlivem alkoholu či drog.

A jak je to s placením škody při autonehodě? Pokud cestujete vlastním vozem, cestovní pojištění s odpovědností za vzniklé škody by mělo být automatické. Ale počítejte s tím, že se odpovědnosti nevyhnete ani v případě, kdy si budete vozidlo půjčovat. Autopůjčovna po vás bude chtít spoluúčast na úhradě škody na poškozeném vozidle.

A v případě, kdy budete označen za viníka nehody (což se turistům stává velmi snadno), naskakují výdaje mnohem rychleji. Tady je navíc situace složitější v tom, že většina pojišťoven má tento typ škod z cestovního pojištění úplně vyloučen. Vyplatí se proto pojistit se přímo u autopůjčovny, protože jinak budete muset případnou škodu zaplatit celou ze své kapsy.

Dalším karambolem, který může řádně provětrat peněženku, jsou nemoci a úrazy. Je s podivem, že pětina Čechů vyráží do zahraničí bez pojištění. Nejvýš si zastrčí do kapsy průkaz zdravotní pojišťovny (EHIC) v domnění, že je to ochrání před platbou u lékaře. Omyl, zdravotnictví zdarma je prakticky už jen u nás. A při cestách na všechny světové strany musíte počítat s tím, že za ošetření, léky, převoz apod. budete muset platit hotově. Pokud jste však pojištěni, doma vám pojišťovna doložené náklady proplatí.

Kdo si ještě myslí, že se vyplatí riskovat, toho možná přesvědčí krátký přehled toho, co v turistických destinacích stojí některé lékařské zákroky. V Řecku vám ošetření bodnutí hmyzem vyjde v přepočtu na 3000 korun, ve Španělsku rentgen a sádra na zlomenou nohu 24 000 Kč, v Emirátech týden v nemocnici při zápalu plic zhruba čtvrt milionu, v Bulharsku týden v nemocnici při kolapsu z horka 350 000 Kč, v USA pětidenní hospitalizace (bez nákladných vyšetření) 400 000 Kč, letecký převoz ze Středomoří po několikadenním pobytu v nemocnice půl milionu korun a víc.

Mám si na dovolenou v zahraničí brát spíš hotovost nebo platební kartu? Obě varianty mají svá pro i proti, ale zhruba 60 % českých turistů už dává přednost kartě. Pak by ale měli mít jasno, jak co nejefektivněji vybírat v cizině hotovost, jak s kartou zacházet, aby vás nezradila, a jak řešit její ztrátu.

Ještě před odjezdem je nutné zkontrolovat platnost karty a ověřit, zda naše banka poskytuje výběry kdykoliv a kdekoliv na světě zdarma. Ideální je vzít si na cestu kreditní a debetní kartu, ale nikdy je nenoste najednou. Podívejte se, zda máte elektronickou, nebo embosovanou kartu (má veškeré údaje včetně čísla a jména majitele karty plasticky vyražené), která je čím dál rozšířenější a zaplatíte s ní prakticky všude.

Samozřejmostí je znát před cestou limity, které máte nastaveny pro platbu kartou. Je dobré si zjistit maximální částku peněz, která se dá v místě dovolené vybrat z bankomatu za jeden den. Liší se od našich zvyklostí, tuto informaci vám poskytne vaše banka. Pokud narazíte na bankomat nabízející službu DCC, počítejte s horším kurzem.

Výběry jsou určitě bezpečnější z bankomatů uvnitř banky nebo obchodů. Pokud by vám bankomat platební kartu nebo hotovost bez vysvětlení nevydal, neváhejte okamžitě kontaktovat vaši banku. Číslo na kontaktní službu si uložte do mobilu. Zbavit strachu o finance se můžete také tím, že si ve své bance sjednáte pojištění pro případ krádeže či zneužití platební karty.

A poslední zdravotní nebo finanční karambol, který vás může potkat především při cestě do ciziny autem, může způsobit neznalost místních předpisů a poměrů. Např. na Slovensku už nepoužívají běžnou dálniční známku, ale elektronickou vinětu. Také zpřísnili pokuty za jízdu rychlou, pod vlivem alkoholu a drog. V Rakousku je nutné dát si pozor na dodržování bezpečné vzdálenosti, za špatný technický stav vozu policie rovnou odebírá registrační značku a ukládá pokutu až do výše 5000 eur. Stejná pokuta hrozí za nepřipoutané dítě v sedačce.

Itálii platí zákaz kouření ve vozidle převážejícím děti do 12 let nebo těhotné ženy. Pod Alpami se však prodraží také samotná cesta, průměrná cena benzínu vyjde o zhruba třetinu víc než u nás a mýtné na 100 km stojí v průměru sedm eur.

Ve Francii nově platí zákaz používání sluchátek a handsfree sady do ucha při řízení dopravního prostředku. V Paříži od 1. července nemohou ve všední den vjet do centra vozidla s emisní třídou Euro 2 a nižší. V Bulharsku musejí být všechna auta vybavena hasicím přístrojem.  V Maďarsku je svícení povinné mimo města a všechny žárovky musejí být provozuschopné.

A rada na závěr. Pokud jste absolvovali celou zahraniční dovolenou bez potíží a mimořádných vydání, můžete se těšit domů. Samozřejmě, pokud vám tam zatím neřádili zloději, kteří také umějí účty a peněženky provětrat. Na to, že je váš byt nebo dům prázdný, však často upozorňují sami majitelé. Dříve se doporučovalo požádat sousedy o vyprázdnění schránky, dnes je základním pravidlem – nikdy se na sociálních službách nechlubte, že odjíždíte na dovolenou, zvláště pak dlouhou. A to stejné platí i pro vaše děti.

Někdy má dovolená dozvuky v případě, když reklamujeme služby cestovní kanceláře, s nimiž jsme v zahraničí nebyli spokojeni. Jak si nenechat vše líbit, to vám poradíme v poradně zase za týden.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.