Na neschopence si dejte pozor, kdo jde na kontrolu

Poradna

Nemáte už dovolenou, ale spoléháte na to, že vám známý doktor napíše neschopenku a kýženého volna, třeba i v zahraničí, se načerno přeci jen dočkáte? Zapomeňte! V případě odhalení může následovat nejen krácení nemocenské, ale i okamžitá výpověď či citelná pokuta. Kdo má právo vás v případě nemoci kontrolovat a jakým způsobem?

Povinností nemocného je kontrolu umožnit, což se obecně vysvětluje tak, že by měl mít zřetelně označený a funkční zvonek. Foto: PixabayFOTO: Pixabay.com

Záleží na tom, jak dlouho marodíte. V prvních 14 dnech provádí kontrolu zaměstnavatel, protože právě na něm je platit náhradu mzdy, ale on nebo ošetřující lékař mohou požádat o kontrolu i okresní správu sociálního zabezpečení. A jsme u toho. Není kontrola jako kontrola, ta ze sociálky je mnohem důkladnější.

ZAMĚSTNAVATEL KONTROLUJE JEN PŘÍTOMNOST

Jedním z mýtů spojených s kontrolou nemocných je, že musíte číhat v pyžamu, jestli nezazvoní kontrolor. Omyl, alespoň co se pyžama týče. Pokud kontroluje zaměstnavatel, pak má právo zjistit pouze to, zda se zdržujete v místě, které jste lékaři uvedli při vystavování neschopenky. Nemusí to však být místo trvalého bydliště, ale třeba chalupa či domek příbuzných.

A zaměstnavatel smí dál kontrolovat už jen to, zda dodržujete dobu povolených vycházek. Ty předepisuje lékař – maximálně šest hodin denně od sedmi ráno do sedmi večer. V žádném případě ale zaměstnavatel nezjišťuje, jakým způsobem a zda vůbec se léčíte a kam chodíte na vycházky, protože by neměl znát ani vaši diagnózu. Pokud se tedy léčíte okopáváním zahrady, vaše volba.

A také riziko, protože nikdy nevíte, zda k vám nemíří kontrola z okresní správy sociálního zabezpečení, která má pravomoci mnohem větší. Především v tom smyslu, že se může zaměřit i na celý režim pacienta, především ten léčebný. Sociálka provádí kontroly v prvních 14 dnech nemoci na vyzvání, pak už sama ze své iniciativy. Od 15. dne totiž náklady na nemocného na sebe přebírá stát v podobě nemocenské.

SOCIÁLKA JE MNOHEM TVRDŠÍ

Abychom rozdíl mezi kontrolou vykonanou zaměstnavatelem a sociální správou uvedli na příkladu, pak si představme, že pacient na ni narazí před vrátky při návratu z vycházky, kterou na první pohled strávil v restauraci. Zatímco zaměstnavatel konstatuje, že vše bylo v pořádku, protože pracovník na nemocenské dodržel dobu vycházky, sociálka už zavádí sankce, protože pobyt v restauraci lze těžko uznat za odpovídající léčebný režim.

O jaké sankce může jít? V případě správy sociálního zabezpečení krácení nemocenské nebo její odebrání až na sto dní. Záleží na závažnosti případu, míře porušení i recidivě. Ve výjimečných případech může následovat i pokuta až 20 000 Kč. Zaměstnavatel může krátit nebo dokonce zrušit náhradu mzdy, v ojedinělých případech dát dokonce výpověď. Nejpozději však do jednoho roku od doby, kdy pracovníkům prohřešek objevil, a možnost udělit tuto sankci se také v tomto případě nevztahuje na zaměstnance na mateřské či rodičovské dovolené.

KDYŽ NEJSEM DOMA?

Přijde sankce automaticky poté, co vás kontrola nezastihla doma? Nemusí. V každém případě byste měli najít ve schránce oznámení o provedené prohlídce. Pokud šlo o kontrolu provedenou zaměstnavatelem, měli byste hned následující pracovní den svou nepřítomnost vysvětlit přímo na pracovišti (třeba vycházkou). V případě kontroly ze sociálky je nutné se následující ordinační den dostavit k ošetřujícímu lékaři a věc vysvětlit. Stejný proces musíte vzápětí absolvovat na správě sociálního zabezpečení, která může vyžadovat i písemné vysvětlení, a když ji neuspokojíte, zahájí proti vám správní řízení.

Ani jedna z kontrol nemá právo se domáhat vstupu do vašeho obydlí, a to ani s vysvětlením, že jde zkoumat způsob a kvalitu léčby. Ke kontrole stačí předložit příslušný díl neschopenky a identifikovat se. Kontrolor do ní napíše záznam o kontrole a tím by měla cela procedura skončit. Povinností nemocného je kontrolu umožnit, což se obecně vysvětluje tak, že by měl mít zřetelně označený a funkční zvonek.

Podle statistiky správy sociálního zabezpečení v posledních šesti letech navštívila kontrola každého zhruba desátého nemocného a krátila či odebrala nemocenskou ve dvou procentech kontrol. Zatímco zaměstnavatel by vás měl navštívit v pracovní době, sociálku je možné očekávat i v neděli večer. Takže především o víkendech se léčit prací na chalupě nebo v restauraci se může vymstít.

Na co si dát pozor při kontrole nemocného?

  1. V prvních 14 dnech kontroluje nemocné zaměstnavatel i správa sociálního zabezpečení, v dalším období už jen sociálka.
  2. Zatímco zaměstnavatel sleduje jen, zda jste v místě nahlášeném lékaři a dodržujete vycházky, sociálka může posoudit i způsob léčby.
  3. V případě, že vás kontrola nezastihla doma, je nutné to řešit následující den u lékaře, v zaměstnání nebo na sociálce.
  4. Kontrolu nemusíte pustit do bytu, ale musíte se identifikovat, předložit příslušný formulář neschopenky a zajistit možnost kontroly tím, že máte zřetelně označený a funkční zvonek.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zdraví

Jak svému dítěti uženete cukrovku?

Je dítě nezvykle unavené? Nepřibývá, nebo naopak nabírá na váze? Chce více pít? Má kožní infekce nebo plísně? Pozor, může mít diabetes, tedy cukrovku. Počet dětských i dospívajících diabetiků rok od roku roste. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru