Na neschopence si dejte pozor, kdo jde na kontrolu

Poradna

Nemáte už dovolenou, ale spoléháte na to, že vám známý doktor napíše neschopenku a kýženého volna, třeba i v zahraničí, se načerno přeci jen dočkáte? Zapomeňte! V případě odhalení může následovat nejen krácení nemocenské, ale i okamžitá výpověď či citelná pokuta. Kdo má právo vás v případě nemoci kontrolovat a jakým způsobem?

Povinností nemocného je kontrolu umožnit, což se obecně vysvětluje tak, že by měl mít zřetelně označený a funkční zvonek. Foto: PixabayFOTO: Pixabay.com

Záleží na tom, jak dlouho marodíte. V prvních 14 dnech provádí kontrolu zaměstnavatel, protože právě na něm je platit náhradu mzdy, ale on nebo ošetřující lékař mohou požádat o kontrolu i okresní správu sociálního zabezpečení. A jsme u toho. Není kontrola jako kontrola, ta ze sociálky je mnohem důkladnější.

ZAMĚSTNAVATEL KONTROLUJE JEN PŘÍTOMNOST

Jedním z mýtů spojených s kontrolou nemocných je, že musíte číhat v pyžamu, jestli nezazvoní kontrolor. Omyl, alespoň co se pyžama týče. Pokud kontroluje zaměstnavatel, pak má právo zjistit pouze to, zda se zdržujete v místě, které jste lékaři uvedli při vystavování neschopenky. Nemusí to však být místo trvalého bydliště, ale třeba chalupa či domek příbuzných.

A zaměstnavatel smí dál kontrolovat už jen to, zda dodržujete dobu povolených vycházek. Ty předepisuje lékař – maximálně šest hodin denně od sedmi ráno do sedmi večer. V žádném případě ale zaměstnavatel nezjišťuje, jakým způsobem a zda vůbec se léčíte a kam chodíte na vycházky, protože by neměl znát ani vaši diagnózu. Pokud se tedy léčíte okopáváním zahrady, vaše volba.

A také riziko, protože nikdy nevíte, zda k vám nemíří kontrola z okresní správy sociálního zabezpečení, která má pravomoci mnohem větší. Především v tom smyslu, že se může zaměřit i na celý režim pacienta, především ten léčebný. Sociálka provádí kontroly v prvních 14 dnech nemoci na vyzvání, pak už sama ze své iniciativy. Od 15. dne totiž náklady na nemocného na sebe přebírá stát v podobě nemocenské.

SOCIÁLKA JE MNOHEM TVRDŠÍ

Abychom rozdíl mezi kontrolou vykonanou zaměstnavatelem a sociální správou uvedli na příkladu, pak si představme, že pacient na ni narazí před vrátky při návratu z vycházky, kterou na první pohled strávil v restauraci. Zatímco zaměstnavatel konstatuje, že vše bylo v pořádku, protože pracovník na nemocenské dodržel dobu vycházky, sociálka už zavádí sankce, protože pobyt v restauraci lze těžko uznat za odpovídající léčebný režim.

O jaké sankce může jít? V případě správy sociálního zabezpečení krácení nemocenské nebo její odebrání až na sto dní. Záleží na závažnosti případu, míře porušení i recidivě. Ve výjimečných případech může následovat i pokuta až 20 000 Kč. Zaměstnavatel může krátit nebo dokonce zrušit náhradu mzdy, v ojedinělých případech dát dokonce výpověď. Nejpozději však do jednoho roku od doby, kdy pracovníkům prohřešek objevil, a možnost udělit tuto sankci se také v tomto případě nevztahuje na zaměstnance na mateřské či rodičovské dovolené.

KDYŽ NEJSEM DOMA?

Přijde sankce automaticky poté, co vás kontrola nezastihla doma? Nemusí. V každém případě byste měli najít ve schránce oznámení o provedené prohlídce. Pokud šlo o kontrolu provedenou zaměstnavatelem, měli byste hned následující pracovní den svou nepřítomnost vysvětlit přímo na pracovišti (třeba vycházkou). V případě kontroly ze sociálky je nutné se následující ordinační den dostavit k ošetřujícímu lékaři a věc vysvětlit. Stejný proces musíte vzápětí absolvovat na správě sociálního zabezpečení, která může vyžadovat i písemné vysvětlení, a když ji neuspokojíte, zahájí proti vám správní řízení.

Ani jedna z kontrol nemá právo se domáhat vstupu do vašeho obydlí, a to ani s vysvětlením, že jde zkoumat způsob a kvalitu léčby. Ke kontrole stačí předložit příslušný díl neschopenky a identifikovat se. Kontrolor do ní napíše záznam o kontrole a tím by měla cela procedura skončit. Povinností nemocného je kontrolu umožnit, což se obecně vysvětluje tak, že by měl mít zřetelně označený a funkční zvonek.

Podle statistiky správy sociálního zabezpečení v posledních šesti letech navštívila kontrola každého zhruba desátého nemocného a krátila či odebrala nemocenskou ve dvou procentech kontrol. Zatímco zaměstnavatel by vás měl navštívit v pracovní době, sociálku je možné očekávat i v neděli večer. Takže především o víkendech se léčit prací na chalupě nebo v restauraci se může vymstít.

Na co si dát pozor při kontrole nemocného?

  1. V prvních 14 dnech kontroluje nemocné zaměstnavatel i správa sociálního zabezpečení, v dalším období už jen sociálka.
  2. Zatímco zaměstnavatel sleduje jen, zda jste v místě nahlášeném lékaři a dodržujete vycházky, sociálka může posoudit i způsob léčby.
  3. V případě, že vás kontrola nezastihla doma, je nutné to řešit následující den u lékaře, v zaměstnání nebo na sociálce.
  4. Kontrolu nemusíte pustit do bytu, ale musíte se identifikovat, předložit příslušný formulář neschopenky a zajistit možnost kontroly tím, že máte zřetelně označený a funkční zvonek.
Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zdraví

Objev: Mozek chudých dětí ve stáří hůře myslí

Děti, které vyrůstají v chudobě, dosahují v seniorském věku horších výsledků při testech takzvaných kognitivních dovedností, které zahrnují myšlení, učení, usuzování, paměť nebo řešení problémů. V nové studii, …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru