Na závěr našeho miniseriálu věnovaného problematice nájmů se zabýváme výběrem vhodného nájemce našeho bytu. Před týdnem jsme si v Poradně ukázali, jak a proč je důležité si zájemce o nájem řádně prolustrovat, vždyť špatné zkušenosti s neplatiči či vandaly má u nás 80 % pronajímatelů. Dalšímu zklamání se samozřejmě stoprocentně vyhnout nelze, ale je zbytečné mu jít naproti.
Kromě kontroly je důležité se včas zamyslet nad tím, jaký nájemce je pro náš byt nejvhodnější a koho svou nabídkou oslovujeme. Tedy, uvědomit si kvality i nedostatky našeho bytu a nasadit reálnou výši nájmu, protože to jsou základní parametry, podle nichž bude naše nabídka posuzována.
Svou roli hrají velikost a dispozice bytu, stáří bytu i domu, vybavení, poschodí, okolí, dopravní dostupnost, parkování a další charakteristiky, podle nichž se řídí různé skupiny nájemců, přičemž každá bude preferovat trochu něco jiného. A každou také charakterizují jiné vlastnosti, s nimiž je třeba předem počítat.
STARŠÍ GENERACE
Senioři tvoří skupinu nájemců, které lze charakterizovat jako dlouhodobé a konzervativní. Preferují dopravní dostupnost a vybavenost okolí, nízké podlaží a klidné okolí. Nehrozí u nich nebezpečí, že by demolovali vybavení bytu, ale na druhou stranu od nich nelze očekávat, že by do oprav investovali částky, které podle občanského zákoníku a Nařízení vlády pronajímatel požadovat může (100 Kč/m² plochy bytu ročně).
Jsou citliví vůči zvyšování nájmů a poplatků, na druhou stranu mají stabilní příjem a je mezi nimi minimum neplatičů. Jako nájemci jsou vhodní pro ty, kdo zdědili menší byt, nepotřebují jej sami užívat, ale nechtějí jej prodat, ale ani do něj moc investovat.
VYSOKOŠKOLŠTÍ STUDENTI
Především vysokoškoláci jsou dynamická skupina nájemců, kteří preferují krátkodobé smlouvy. Největšími riziky jsou zkušenosti, že k vybavení bytu nemají velký vztah, obtížně se prověřují a lze od nich požadovat jen nejnutnější opravy, protože jsou ochotni se raději uskromnit než opravovat.
Často najatý byt sdílejí se spolužáky, takže je vhodné stanovit větší zálohy na energie a služby a počítat s tím, že se mohou zvednout náklady i za správu a služby společných prostor v celém domě, jehož ostatní obyvatelé navíc mohou nelibě nést rušnější provoz studentské domácnosti.
Na druhou stranu s náklady na bydlení předem počítají a často jsou dotovaní rodiči, takže nebývají neplatiči a jsou ochotni si naopak připlatit za přidaný vyšší standard a technické zázemí. Jako klienti jsou ideální pro toho, kdo je připraven kombinovat několikaměsíční nájem s letním využitím bytu pro ubytovací službu Airbnb, nebo vlastní byt v lokalitě poblíž vysokoškolských budov.
RODINY S MALÝMI DĚTMI
Nestěhují se tak často jako studenti, ale ani u nich není možné od nich očekávat mnohaleté smlouvy nebo finanční velkorysost, protože si většinou šetří na vlastní bydlení. O vybavení bytu se většinou sice pečlivě starají, ale domácnost s dětmi (a často s domácím mazlíčkem) se na jeho opotřebování obvykle projevuje výrazně. Preferují místa s dobrou dopravní obslužností a možností parkování.
Největším rizikem pro pronajímatele je, když se rodina s malými dětmi rozvádí, nebo jeden z dospělých ztratí zaměstnání, protože pak při řešení problémů s neplacením nájmu přijde ke slovu i etické a právní hledisko.
CIZINCI, MANAŽEŘI
Sjednávají si obvykle nájem na dobu určitou, která je ohraničena plánovanou délkou pracovního nebo studijního pobytu. Podle rodinného zázemí se jejich požadavky na velikost bytu mohou výrazně lišit, shodně však požadují pohodlí, bezpečí v domě i okolí a lokalitu v centru nebo blízkém okolí.
Není třeba se obávat neplacení nájmu, ale na druhou stranu je třeba hlídat zálohy a zaplacení dalších pohledávek, protože po odjezdu zahraničního nájemníka (někdy i nečekaně rychlém) je šance na vymáhání nedoplatků prakticky nulová.
MLADÍ LIDÉ, PÁRY I SINGLE
Protože bývají obvykle zatím bez závazků, preferují bydlení pohodlné a blízko centra, takže jsou ochotni si za lokalitu či vybavení připlatit. Především muži se rádi svým bydlením pochlubí, se zvýšenou četností návštěv je nutné předem počítat.
Obecně spolehlivějšími a oblíbenějšími nájemci bývají ženy, které se o udržení pořádku v domácnosti starají s výrazně větší péčí, ale zase po nich není možné vyžadovat ani méně náročné opravy.
Podle čeho si vybíráme vhodné nájemce našeho bytu?
- Je nutné včas se zamyslet nad tím, jaký nájemce je pro náš byt nejvhodnější a koho svou nabídkou oslovujeme. Tedy, uvědomit si kvality i nedostatky našeho bytu a nasadit reálnou výši nájmu.
- Dalšími parametry, podle nichž bude naše nabídka posuzována, jsou mj. velikost a dispozice bytu, stáří bytu i domu, vybavení, poschodí, okolí, dopravní dostupnost, parkování atd.
- Každá skupina nájemců preferuje trochu něco jiného a každou charakterizují jiné vlastnosti, požadavky a očekávání, s nimiž je třeba předem počítat. Pokud se vlastnostmi bytu strefíme do potřeb a představ nájemce, je to první krok k oboustranně spokojené spolupráci.