Následky závažných onemocnění umí zmírnit správné pojištění

Poradna

Hlavním smyslem pojištění je krytí závažných životních rizik. K největším bezesporu patří trojice nejčastěji se vyskytujících vážných onemocnění. Mrtvice postihne každý rok přibližně 35 tisíc obyvatel České republiky, dalších 30 tisíc dostane infarkt a téměř 80 tisíc Čechů se dozví, že trpí rakovinou. V České republice žije v současnosti zhruba 490 tisíc pacientů se zhoubnými nádory. Také v těchto případech je možné následky alespoň zmírnit pečlivě zvoleným pojištěním. Na co si při tom dát pozor?

Následky závažných onemocnění umí zmírnit správné pojištění. Foto: Pixabay

Pojištění závažných nemocí je obvykle samostatné pojištění či připojištění v rámci životního pojištění. Zajišťuje výplatu sjednané finanční částky v případě diagnózy závažné choroby. V nabízených pojistných produktech jednotlivých pojišťoven však jsou výrazné rozdíly, například v počtu zahrnutých diagnóz nebo v přísnosti, s jakou jsou jednotlivá onemocnění definována. Rozhodně se proto vyplatí porovnávat a pečlivě číst podmínky.

Pojišťovny mají v podmínkách uveden vlastní seznam desítek nemocí, které zahrnují do pojištění. Kromě nejzávažnějších onemocnění se jedná např. o epilepsii, astma či celiakii dětí. Pojišťovny v poslední době však nabídku pojištění nemocí výrazně rozšiřují. Zatímco ještě před pár lety zahrnovaly do tohoto pojištění pouze několik nemocí, dnes je jich možné pojistit desítky.

Podmínky jsou důležitější než počet diagnóz

Při výběru pojištění se však nelze orientovat jen podle počtu diagnóz, protože jejich seznam není problém zatraktivňovat o nemoci vzácné, relativně málo nebezpečné nebo dokonce takové, proti nimž jsme očkováni. Je nutné se soustředit na důležité diagnózy a podmínky pro získání nároku na plnění.

U žádné pojišťovny zatím nelze tímto pojištěním pojistit psychické nemoci nebo cukrovku dospělých. Z plnění jsou standardně vyloučeny také nemoci způsobené závislostí na alkoholu a drogách, sebepoškozování nebo nemoci při současné přítomnosti HIV infekce. Některé nemoci jsou součástí pojištění jen u vybraných pojišťoven. Před sjednáním pojištění si tedy musíme ověřit, při jakých diagnózách by pojišťovna vůbec plnila.

Kromě standardního pojištění závažných onemocnění nabízejí některé pojišťovny samostatné pojistky rakoviny, které jsou zaměřeny pouze na tuto nemoc. Pojistit lze i vážné zdravotní komplikace při porodu či některé vrozené vady dětí.

Závazné definice chybějí

Významnou nástrahou pro pojištěnce je skutečnost, že v České republice dosud nebyly stanoveny závazné definice závažných onemocnění. Klienti se tedy mohou setkat s výraznými odlišnostmi v tom, jak která pojišťovna chápe lékařskou diagnózu např. rakoviny či infarktu a kdy je ochotna přistoupit k pojistnému plnění.

Na příkladu rakoviny se ukazuje vstřícnost pojišťovny v tom, že některá za toto onemocnění považuje již počáteční stadium, kdy se nádorové buňky ještě nešíří, nebo vyplatí alespoň část pojistné částky. Pro jinou nastává onemocnění až ve chvíli operace či chemoterapie a některá pojišťovna dokonce z definice rakoviny vylučuje některé její druhy a pojišťuje jen rakovinu prsu a pohlavních orgánů. Podobné rozdíly v přístupu se projevují také při posuzování ischemických chorob srdečních.

Rozhodně se tedy vyplatí podrobně prostudovat podmínky, za kterých pojišťovna peníze vyplatí.

Je běžné, že pojištění platí pouze na první diagnostiku vážného onemocnění. Pokud například v minulosti již někdo rakovinou trpěl, znovu se na ni nepojistí. A zatajení této skutečnosti pojišťovně při sjednávání smlouvy bývá následně důvodem k odepření vyplacení pojistného. Stačí, aby se příznaky choroby projevily již před začátkem pojištění. Důležitou roli hraje také zdravotní stav jedince, když pojištění sjednává.

S pojištěním závažných nemocí jsou spojeny tzv. čekací doba a doba přežití. Čekací doba znamená to, že pojištění se vztahuje na nemoci vzniklé až po uplynutí 3 až 6 měsíců (podle pojišťovny) od uzavření pojištění. A navíc pojištěný musí po diagnóze závažné nemoci také přežít stanovený počet dní, tedy dobu přežití, což bývá obvykle zhruba měsíc.

Jak se pojistit proti závažným nemocem:

  1. Je třeba porovnat a pečlivě pročíst nabídku jednotlivých pojišťoven. Liší se nejen v seznamech nemocí, ale výrazně především při porovnávání diagnóz.
  2. Podrobně se v pojišťovnách ptejte především po tom, v jakém stádiu nemoci (především u rakoviny a infarktu) přiznávají vyplacení pojistného či jeho části. S touto záležitostí může pomoci i zkušený finanční poradce.
  3. Některé nemoci je možné pojistit i samostatně.
  4. Pojištění platí obvykle pouze na první diagnostiku vážného onemocnění.
  5. Při vyplacení pojistné částky musíte počítat i s čekací dobou a dobou přežití.
Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zdraví

Mrtví cizinci zachraňují české pacienty

Díky novele transplantačního zákona se trojnásobně zvýšil počet cizinců, kteří zemřeli na území České republiky a stali se z nich dárci orgánů. Za tři měsíce od účinnosti předlohy byly odebrány orgány od šesti …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru