Peníze zapomenuté v bankomatu můžete dostat zpátky. Pokud máte štěstí

Poradna

To se mi nemůže stát, pomyslíte si patrně, když vám někdo vypráví, jak si potřeboval rychle vyzvednout peníze a v tom fofru je nechal ležet v bankomatu. Omyl, stát se to může. Banky totiž každý měsíc řeší desítky případů zapomenutých peněz v bankomatu, vždyť například Česká spořitelna denně registruje ke čtvrt milionu výběru hotovosti.

Peníze zapomenuté v bankomatu můžete dostat zpátky. Pokud máte štěstí. Foto: Pixabay

Čím více nepravděpodobná se vám tato situace bude zdát, tím roste pravděpodobnost, že vás rozhodí, až nastane.

Pravda, musíte být hodně roztržití, když u bankomatu zapomenete na své peníze. Navíc, když prakticky všechna zařízení na neodebrané peníze upozorňují textem na obrazovce a většinou ještě po určitém čase i zvukovým či vizuálním signálem, tedy pípáním či blikáním. Leč, stane se někomu z nás prakticky denně.

Komu? Nejčastěji klientům bank, kteří v době výběru řeší naléhavé telefonáty, jedním okem sledují dovádějící ratolesti nebo odeberou jen část bankovek.

U bankomatů většiny bank zůstávají neodebrané peníze ve výdejním slotu a vy se tak s nimi prakticky můžete rozloučit. Se zapomenutými penězi mají šanci se opět setkat klienti bank, které mají u svých bankomatů nastaveno, že neodebrané bankovky z výdejního slotu po určité době zajedou zpět do bankomatu.

Ale jednak je těchto bank jen několik (např. ČSOB, Era, Raiffeisenbank, UniCredit Bank) a navíc limit, po němž se neodebrané peníze vracejí do útrob bankomatu je obvykle nastavený na půl až jednu minutu. A to je především na frekventovaných místech dostatek času, aby peníze stihl odebrat další klient nebo i pozorný kolemjdoucí.

Co tedy v této nepříjemné situaci dělat? První rada je vrátit se co nejrychleji k bankomatu a zjistit, zda tam peníze ještě neleží. Ale to samozřejmě předpokládá, že si vzpomenete skutečně rychle. Případně se zeptat dalšího klienta, zda o penězích něco neví.

A nemusíte spoléhat jen na jeho poctivost. Prakticky všechna výdejní místa jsou monitorována kamerovým systémem a ve prospěch zapomětlivých klientů může hrát i strach z trestního stíhání, které podle uvážení můžete připomenout. Ale můžete samozřejmě oslovit nepravého nebo otrlého člověka. Ponechat si nalezené peníze, tedy nalezené i v bankomatu, je přestoupením zákona, v případě částky nad 5000 Kč se už jedná o trestný čin. A nejsou výjimečné případy, že se po přímé otázce změní nálezce, kterého už vaše peníze hřejí v kapse, v nálezce poctivého.

Jestliže se ale s bankovkami neshledáte na místě výběru, další možností je vaše banka. Tam musíte podat reklamaci, protože je nutné nejdříve doložit, že jste peníze skutečně vybírali. Tato transakce je vždy zaevidována bez ohledu na to, zda peníze zajely zpět do bankomatu nebo je někdo odcizil. Jaký případ nastal, se zjistí při uzávěrce bankomatu a porovnání hotovosti s výběry.

Na svou banku se obracíte i v případě, že jste vybírali peníze z přístroje cizí banky. Váš finanční ústav by měl komunikaci a kontrolu výběru u cizí banky zajistit za vás jako službu v rámci reklamačního řízení. Také prověří, zda někdo nalezené peníze neodnesl na pobočku cizí banky.

A když i tato naděje pohasne, zbývá možnost poslední – obrátit se na Policii ČR. Ta jednak prověří, zda někdo neodevzdal peníze na některou služebnu, ale především na policii adresujete trestní oznámení na neznámého pachatele.

Odhadovat efektivitu tohoto kroku je věštěním z koule. Ale velké naděje si nedávejte. A ani neočekávejte velkou ochotu policistů se tohoto případu ujmout. Pokud totiž hotovost za vás odebral náhodný klient nebo kolemjdoucí, bude jeho identifikace pomocí kamerového systému obtížná.

Není to právě optimistické konstatování, ale pokud zapomenete peníze v bankomatu, máte sice několik možností, jak se pokusit získat je zpátky, ale pokud nebudete mít velké štěstí, můžete se kvůli své roztržitosti s nimi rozloučit.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Banky bojují o hypoteční klienty zatím marně

Letní měsíce zpravidla bývají i v oblasti hypoték ve znamení klidu zbraní. Lidé si raději užívají dovolené, a nákup bytu či domu odkládají na pozdější měsíce. Proto ani aktivita bank v lákání nových klientů nebývá …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru