Práce o svátcích je dobře placená mrzutost

Poradna

O svátcích se pracovat nemá. Původně obecně přijímaný názor se změnil v celkem vášnivou diskusi poté, co loni poslanci rozhodli, že během většiny státních svátků mají být zavřeny prodejny, jejichž plocha přesahuje 200 m2. Rázem jsme si všimli, kolik spoluobčanů pracuje, když my nemusíme. Mají tedy zaměstnavatelé právo nás o svátcích posílat do práce, za jakých podmínek a musíme se s tím smířit?

Práce v jaderné elektrárně vyžaduje každodenní provoz, svátek nesvátek. Foto: Pixabay.com

Musíme. To je asi základní, i když ne právě příjemné sdělení. Zákoník práce sice řadí svátky mezi dny pracovního klidu, ale uvádí výjimky, kdy vzhledem k charakteru práce (nepřetržité provozy služby, doprava, integrovaný záchranný systém, ale také nakládací práce, inventury apod.), může zaměstnavatel nařídit výkon nutných prací, které nemohou být provedeny až v klasický pracovní den. Pokud na volnu trváte a nedostavíte se, čeká vás trest v podobě až tří dní krácení dovolené za každou absenci a při opakovaném prohřešku patrně i výpověď za opakované porušování pracovní kázně.

Legislativa zkrátka počítá s tím, že pokud někdo nastoupí do zaměstnání, které vyžaduje docházku i během svátků, musí se s touto skutečností smířit. Anebo odejít. O povinnosti pracovat o svátcích se však musíte dozvědět s dostatečným předstihem například z rozpisu služeb. A pokud jste zaměstnání v jiném režimu než na hlavní pracovní poměr (brigáda, stáž), pak povinnost pracovat i o svátcích musíte mít uvedenu v pracovní smlouvě.

DEJTE SI POZOR NA PŘÍPLATKY

Práce o svátcích je samozřejmě mimořádná i po finanční stránce, jinak by se pro ni asi obtížně hledali dobrovolníci. Základní kompenzací je podle zákona placené náhradní volno. Je uděleno v tom rozsahu, v jakém byla vykonána práce, a náhrada se rovná průměrnému výdělku, čili může být i vyšší než v běžný pracovní den. Náhradní volno musí být poskytnuto nejpozději v průběhu následujících tří kalendářních měsíců.

Najdou se však provozy, kdy není možné takové množství náhradního volna udělovat, a proto je po dohodě se zaměstnavatelem využívána další forma kompenzace – příplatek za práci ve svátek. A případně také příplatek za práci přesčas. V této kombinaci se pracovníci občas ztrácejí a zaměstnavatelé rádi této neznalosti využívají ke krácení nároků svých pracovníků.

NEJMÉNĚ DVOJNÁSOBEK

Nejdříve tedy k příplatku. Ten je poskytován ve výši 100 % průměrného platu, takže o svátcích se pracuje za minimálně dvojnásobný plat – normální mzda plus příplatek. Ale to není všechno, pokud totiž jde o provoz, který svých charakterem nesplňuje výjimku ze zákona (pro zaměstnance není obvykle určitý svátek pracovní den), a přesto vám zaměstnavatel ten den přikáže pracovat, náleží vám příplatek za přesčas. Ten tvoří nejméně 25 % průměrného platu (horní výše není určena), takže v optimálním případě pracujete o svátcích za nejméně 225 % normálního platu. Za přesčasy je rovněž možné čerpat náhradní volno, ale tentokrát již neplacené.

Pokud je tedy zaměstnanci nařízena práce během svátků, má kromě nároku na normální mzdu i nárok na placené volno, případně příplatek, a v některých případech či provozech také na příplatek za práci přesčas.

O VÍKENDU JE TO JINAK

A jak je to s prací o víkendu? Jestliže zaměstnanec vykonává na příkaz nebo se souhlasem zaměstnavatele práci nad rámec týdenní pracovní doby nebo předem připravený rozpis služeb, náleží mu kromě mzdy i příplatek za práci přesčas (min. 25 % průměrného platu), nebo náhradní volno (průměrný plat). A rovněž příplatek za práci o víkendu (10 %, pokud smluvně není se zaměstnavatelem dohodnuto jinak).

Na co máte nárok za práci o svátcích?

  1. Pokud je tedy zaměstnanci nařízena práce během svátků, má nárok na normální mzdu, jako by pracoval v běžný den.
  2. Kromě toho i nárok na volno placené ve výši průměrného platu.
  3. Pokud se se zaměstnavatelem dohodne, místo placeného volna mu náleží příplatek ve stejné výši, jakou by dostal v rámci placeného volna.
  4. V některých případech je možné dostat i příplatek za práci přesčas.

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Oživení na americkém trhu práce pokračuje

Podle včera zveřejněné zprávy amerického institutu ADP se počet pracovních míst v soukromém sektoru v dubnu zvýšil o 742 tisíce, tedy nejvíce za posledních sedm měsíců. Tempo tvorby nových pracovních míst se tak …

Nejvyšší nezaměstnanost od roku 2017

Pandemie a s ní spojený lockdown ovlivňoval vývoj na českém trhu práce i v prvním čtvrtletí letošního roku. V důsledku poklesu ekonomiky se dál snižovala zaměstnanost, zatímco nezaměstnanost opět vzrostla.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Máte důchodový věk, ale stát vám odpírá penzi?

Poradna
O výši starobního důchodu si můžeme myslet, co chceme, ale nějaké přilepšení od státu to je. Někdo to má vypočítáno přesně, jiný spíše tuší, že k odchodu do starobního důvodu je nutné splnit dvě základní podmínky – věk a počet odpracovaných let. Ta první se dá uspíšit předčasným odchodem do penze, obejít druhou je však mnohem složitější.
Rolovat nahoru