Práce o svátcích je dobře placená mrzutost

Poradna

O svátcích se pracovat nemá. Původně obecně přijímaný názor se změnil v celkem vášnivou diskusi poté, co loni poslanci rozhodli, že během většiny státních svátků mají být zavřeny prodejny, jejichž plocha přesahuje 200 m2. Rázem jsme si všimli, kolik spoluobčanů pracuje, když my nemusíme. Mají tedy zaměstnavatelé právo nás o svátcích posílat do práce, za jakých podmínek a musíme se s tím smířit?

Práce v jaderné elektrárně vyžaduje každodenní provoz, svátek nesvátek. Foto: Pixabay.com

Musíme. To je asi základní, i když ne právě příjemné sdělení. Zákoník práce sice řadí svátky mezi dny pracovního klidu, ale uvádí výjimky, kdy vzhledem k charakteru práce (nepřetržité provozy služby, doprava, integrovaný záchranný systém, ale také nakládací práce, inventury apod.), může zaměstnavatel nařídit výkon nutných prací, které nemohou být provedeny až v klasický pracovní den. Pokud na volnu trváte a nedostavíte se, čeká vás trest v podobě až tří dní krácení dovolené za každou absenci a při opakovaném prohřešku patrně i výpověď za opakované porušování pracovní kázně.

Legislativa zkrátka počítá s tím, že pokud někdo nastoupí do zaměstnání, které vyžaduje docházku i během svátků, musí se s touto skutečností smířit. Anebo odejít. O povinnosti pracovat o svátcích se však musíte dozvědět s dostatečným předstihem například z rozpisu služeb. A pokud jste zaměstnání v jiném režimu než na hlavní pracovní poměr (brigáda, stáž), pak povinnost pracovat i o svátcích musíte mít uvedenu v pracovní smlouvě.

DEJTE SI POZOR NA PŘÍPLATKY

Práce o svátcích je samozřejmě mimořádná i po finanční stránce, jinak by se pro ni asi obtížně hledali dobrovolníci. Základní kompenzací je podle zákona placené náhradní volno. Je uděleno v tom rozsahu, v jakém byla vykonána práce, a náhrada se rovná průměrnému výdělku, čili může být i vyšší než v běžný pracovní den. Náhradní volno musí být poskytnuto nejpozději v průběhu následujících tří kalendářních měsíců.

Najdou se však provozy, kdy není možné takové množství náhradního volna udělovat, a proto je po dohodě se zaměstnavatelem využívána další forma kompenzace – příplatek za práci ve svátek. A případně také příplatek za práci přesčas. V této kombinaci se pracovníci občas ztrácejí a zaměstnavatelé rádi této neznalosti využívají ke krácení nároků svých pracovníků.

NEJMÉNĚ DVOJNÁSOBEK

Nejdříve tedy k příplatku. Ten je poskytován ve výši 100 % průměrného platu, takže o svátcích se pracuje za minimálně dvojnásobný plat – normální mzda plus příplatek. Ale to není všechno, pokud totiž jde o provoz, který svých charakterem nesplňuje výjimku ze zákona (pro zaměstnance není obvykle určitý svátek pracovní den), a přesto vám zaměstnavatel ten den přikáže pracovat, náleží vám příplatek za přesčas. Ten tvoří nejméně 25 % průměrného platu (horní výše není určena), takže v optimálním případě pracujete o svátcích za nejméně 225 % normálního platu. Za přesčasy je rovněž možné čerpat náhradní volno, ale tentokrát již neplacené.

Pokud je tedy zaměstnanci nařízena práce během svátků, má kromě nároku na normální mzdu i nárok na placené volno, případně příplatek, a v některých případech či provozech také na příplatek za práci přesčas.

O VÍKENDU JE TO JINAK

A jak je to s prací o víkendu? Jestliže zaměstnanec vykonává na příkaz nebo se souhlasem zaměstnavatele práci nad rámec týdenní pracovní doby nebo předem připravený rozpis služeb, náleží mu kromě mzdy i příplatek za práci přesčas (min. 25 % průměrného platu), nebo náhradní volno (průměrný plat). A rovněž příplatek za práci o víkendu (10 %, pokud smluvně není se zaměstnavatelem dohodnuto jinak).

Na co máte nárok za práci o svátcích?

  1. Pokud je tedy zaměstnanci nařízena práce během svátků, má nárok na normální mzdu, jako by pracoval v běžný den.
  2. Kromě toho i nárok na volno placené ve výši průměrného platu.
  3. Pokud se se zaměstnavatelem dohodne, místo placeného volna mu náleží příplatek ve stejné výši, jakou by dostal v rámci placeného volna.
  4. V některých případech je možné dostat i příplatek za práci přesčas.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zaměstnání

Stravenky zrušme, pomůže to celé ekonomice

Ministerstvo financí chce nabídnout zaměstnavatelům, aby místo stravenek dávali zaměstnancům rovnou nezdaněné peníze. Samozřejmě v odpovídajícím množství, tedy v množství limitovaném. Pokud by návrh prošel, zvýšila …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru