Práce o svátcích je dobře placená mrzutost

Poradna

O svátcích se pracovat nemá. Původně obecně přijímaný názor se změnil v celkem vášnivou diskusi poté, co loni poslanci rozhodli, že během většiny státních svátků mají být zavřeny prodejny, jejichž plocha přesahuje 200 m2. Rázem jsme si všimli, kolik spoluobčanů pracuje, když my nemusíme. Mají tedy zaměstnavatelé právo nás o svátcích posílat do práce, za jakých podmínek a musíme se s tím smířit?

Práce v jaderné elektrárně vyžaduje každodenní provoz, svátek nesvátek. Foto: Pixabay.com

Musíme. To je asi základní, i když ne právě příjemné sdělení. Zákoník práce sice řadí svátky mezi dny pracovního klidu, ale uvádí výjimky, kdy vzhledem k charakteru práce (nepřetržité provozy služby, doprava, integrovaný záchranný systém, ale také nakládací práce, inventury apod.), může zaměstnavatel nařídit výkon nutných prací, které nemohou být provedeny až v klasický pracovní den. Pokud na volnu trváte a nedostavíte se, čeká vás trest v podobě až tří dní krácení dovolené za každou absenci a při opakovaném prohřešku patrně i výpověď za opakované porušování pracovní kázně.

Legislativa zkrátka počítá s tím, že pokud někdo nastoupí do zaměstnání, které vyžaduje docházku i během svátků, musí se s touto skutečností smířit. Anebo odejít. O povinnosti pracovat o svátcích se však musíte dozvědět s dostatečným předstihem například z rozpisu služeb. A pokud jste zaměstnání v jiném režimu než na hlavní pracovní poměr (brigáda, stáž), pak povinnost pracovat i o svátcích musíte mít uvedenu v pracovní smlouvě.

DEJTE SI POZOR NA PŘÍPLATKY

Práce o svátcích je samozřejmě mimořádná i po finanční stránce, jinak by se pro ni asi obtížně hledali dobrovolníci. Základní kompenzací je podle zákona placené náhradní volno. Je uděleno v tom rozsahu, v jakém byla vykonána práce, a náhrada se rovná průměrnému výdělku, čili může být i vyšší než v běžný pracovní den. Náhradní volno musí být poskytnuto nejpozději v průběhu následujících tří kalendářních měsíců.

Najdou se však provozy, kdy není možné takové množství náhradního volna udělovat, a proto je po dohodě se zaměstnavatelem využívána další forma kompenzace – příplatek za práci ve svátek. A případně také příplatek za práci přesčas. V této kombinaci se pracovníci občas ztrácejí a zaměstnavatelé rádi této neznalosti využívají ke krácení nároků svých pracovníků.

NEJMÉNĚ DVOJNÁSOBEK

Nejdříve tedy k příplatku. Ten je poskytován ve výši 100 % průměrného platu, takže o svátcích se pracuje za minimálně dvojnásobný plat – normální mzda plus příplatek. Ale to není všechno, pokud totiž jde o provoz, který svých charakterem nesplňuje výjimku ze zákona (pro zaměstnance není obvykle určitý svátek pracovní den), a přesto vám zaměstnavatel ten den přikáže pracovat, náleží vám příplatek za přesčas. Ten tvoří nejméně 25 % průměrného platu (horní výše není určena), takže v optimálním případě pracujete o svátcích za nejméně 225 % normálního platu. Za přesčasy je rovněž možné čerpat náhradní volno, ale tentokrát již neplacené.

Pokud je tedy zaměstnanci nařízena práce během svátků, má kromě nároku na normální mzdu i nárok na placené volno, případně příplatek, a v některých případech či provozech také na příplatek za práci přesčas.

O VÍKENDU JE TO JINAK

A jak je to s prací o víkendu? Jestliže zaměstnanec vykonává na příkaz nebo se souhlasem zaměstnavatele práci nad rámec týdenní pracovní doby nebo předem připravený rozpis služeb, náleží mu kromě mzdy i příplatek za práci přesčas (min. 25 % průměrného platu), nebo náhradní volno (průměrný plat). A rovněž příplatek za práci o víkendu (10 %, pokud smluvně není se zaměstnavatelem dohodnuto jinak).

Na co máte nárok za práci o svátcích?

  1. Pokud je tedy zaměstnanci nařízena práce během svátků, má nárok na normální mzdu, jako by pracoval v běžný den.
  2. Kromě toho i nárok na volno placené ve výši průměrného platu.
  3. Pokud se se zaměstnavatelem dohodne, místo placeného volna mu náleží příplatek ve stejné výši, jakou by dostal v rámci placeného volna.
  4. V některých případech je možné dostat i příplatek za práci přesčas.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.