Při neplaceném volnu si pohlídejte zdravotní pojištění

Může se to stát prakticky každému: Osobní důvody nás den ze dne postaví do situace, kdy musíme na pár týdnů či měsíců odcestovat, nebo se věnovat rodinným či studijním záležitostem, které není možné zkombinovat s pravidelnou docházkou do zaměstnání. Nejčastějším příkladem je návrat po rodičovské dovolené, kdy maminka zjistí, že péče o dítě je ještě tak náročná, že není možné zvládat i práci. Řešení? Pokud nechceme podávat výpověď, se jako nejschůdnější řešení jeví žádost o neplacené volno.
Nejčastější je, že maminka zjistí, že péče o dítě je ještě tak náročná, že není možné zvládat i práci. Foto: Pixabay.com

Zaměstnavatel může, ale také nemusí této žádosti vyhovět, protože automatický nárok na udělení neplaceného volna zaměstnanci nevzniká. Obvyklou praxí však je, že se vyhovět snaží, zvláště v jinak těžko řešitelných životních situacích. Pro zaměstnance pak jde o malý test, jak moc si jej v tomto zaměstnání váží a zda si jej chce zaměstnavatel udržet i s tím, že jej nyní bude delší dobu postrádat.

VÝHODY I NEVÝHODY

V době, kdy zaměstnavatel čerpá neplacené volno, nebere logicky mzdu. Neodvádí tedy ani daně a podobné je to se sociálním pojištěním, což se týká i odvodů zaměstnavatele. Na druhou stranu, pokud by šlo o až několikaleté neplacené volno, je třeba počítat s tím, že se tato doba nebude počítat do období, které je třeba odpracovat pro uznání starobního důchodu, a může tedy penzi nepříjemně oddálit nebo její výši ponížit. Matkám po rodičovské nebo osobám pečujícím o nemohoucí blízké se však tato péče započítává jako náhradní doba pojištění, tedy jako by byli zaměstnaní.

Poněkud složitější je to s placením zdravotního pojištění, to totiž musí být placeno vždy buď samotným zaměstnancem, nebo státem. I při požívání neplaceného volna si zdravotní pojištění musíte hradit, výše úhrady tohoto minima se pravidelně zvyšuje, takže je dobré si hledat na webu zdravotních pojišťoven povinnost tzv. osob bez zdanitelných příjmů.

MAMINKY ZASTUPUJE STÁT

Pro letošní rok jde o částku 1485 korun za každý zahájený měsíc neplaceného volna. Může se však stát, že se plánované delší volno nečekaně zkrátí jen na pár dní. V případě, že si zaměstnanec stihne ve zbytku měsíce vydělat víc, než je stanovená minimální mzda (pro letošní rok 11 000 Kč hrubého), pak neplatí ani zdravotní pojištění a daň i pojištění jsou mu strženy, jako by normálně pracoval celý měsíc. V případě, že si nevydělá ani minimální mzdu, adekvátní částku do 1485 Kč musí doplatit zvlášť.

Výjimku mají již zmíněné matky s dětmi po skončení rodičovské dovolené, za které platí zdravotní pojištění stát, pokud se starají o jedno dítě do 7 let nebo dvě děti do 15 let. A také ti, kteří pečují o osoby blízké či žijící ve společné domácnosti od II. stupně závislosti. Je však povinností samotného zaměstnance nahlásit tuto skutečnost zdravotní pojišťovně, což je ostatně krok, který byste měli absolvovat vždy, pokud se změní váš pracovní poměr. Na druhou stranu mohou počítat také s příspěvkem, o nějž se žádá na úřadu práce.

BRIGÁDY NIKOLI BEZ OMEZENÍ

Minimální ani maximální časová hranice, po jakou dobu je možné neplacené volno čerpat, stanovena není, ale předpokládá se vzájemné pochopení a návrat zaměstnance do práce poté, co důvody pro neplacené volno pominuly. V každém případě je dobré předpokládanou dobu volna zahrnout do písemné formy dohody, kterou před nástupem na neplacené volno se zaměstnavatelem uzavřeme. Písemná forma je každopádně výhodnější než ústní, protože během vaší nepřítomnosti se může personál společnosti obměnit a předejde se tak případným nedorozuměním.

K solidnímu jednání zaměstnance patří i to, že neplacené volno nevyužije především k lukrativnímu krátkodobému výdělku, a už vůbec ne pro konkurenci. Jinak však brigády či několikahodinové úvazky či dokonce podnikání jsou i v době čerpání neplaceného volna povoleny i bez vědomí zaměstnavatele. Jen je třeba si pečlivě pohlídat, jaký druh pracovní smlouvy uzavíráte, protože vám rázem mohou přibýt povinnosti s placením nejen daní, ale i sociálního pojištění a na konci zdanitelného období i podání daňového přiznání a přehledů pro sociální úřad a zdravotní pojišťovnu. Je samozřejmě možné i podnikat, kdy OSVČ sice pojištění i daně platí, ale pokud jde o matky či pečující, mají statut vedlejší výdělečné činnosti. O této skutečnosti je třeba informovat správu sociálního zabezpečení.

V příštím týdnu se budeme věnovat tématu přeci jen radostnějšímu, a sice placenému volnu.

Na co si dát pozor při čerpání neplaceného volna:

  1. O neplacené volno musíme požádat zaměstnavatele, automaticky nárok na něj zaměstnanec nemá.
  2. V době jeho čerpání neodvádíme daně ani sociální pojištění, platíme pouze zdravotní pojištění pro osoby bez zdanitelného příjmu. Za matky po rodičovské dovolené platí pojištění stát.
  3. Je možné si přilepšit příležitostnými výdělky i bez vědomí zaměstnavatele, ale je třeba hlídat druh pracovní smlouvy a novou povinnost placení daní i pojištění.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB