bool(false)

Při ošetřování blízkého po úrazu až 90 dní placeného volna

Poradna

Může se to stát kdykoli a komukoli. Stačí zlá sekunda a návrat z rodinného výletu se vinou dopravní nehody promění v mnohaměsíční trápení nejen zraněných, ale i jejich blízkých. Těm dosud zákon umožňoval čerpat při péči o příbuzné s vážnou nemocí či po těžkém úrazu placené ošetřovatelské volno po dobu maximálně devíti dní (samoživitelé 16).

Členové rodiny se při čerpání dlouhodobého ošetřovného mohou střídat. Foto: Pixabay

Od zhruba poloviny příštího roku to bude až desetinásobek, tedy 90 dní, po které bude ošetřující pobírat 60 % svého příjmu. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), které návrh zákona předkládalo, avizuje, že tuto možnost ročně využije až 30 000 lidí.

JEN PRO POJIŠTĚNÉ A PRACUJÍCÍ

Ošetřovné, jako dávka nemocenského pojištění, není tedy žádnou novinkou a dá se říci, že i její prodloužení na 90 dní při dodržení zákonem určených podmínek se drží v již zajetých kolejích. Základním předpokladem pro její přiznání zůstává, že ošetřující osoba si musí platit nemocenské pojištění. Automaticky jsou tedy do tohoto okruhu zahrnuti všichni zaměstnanci, naopak z něj vypadávají nezaměstnaní a podnikatelé, kteří si neplatí dobrovolnou nemocenskou.

Pro krátké, tedy devítidenní, ošetřovné dosud také platí, že ošetřovat musíme člena rodiny, nebo zdravé dítě do 10 let v mimořádném případě, kdy bylo dětské nebo školní zařízení uzavřeno z důvodu nepředvídatelné události (havárie, epidemie, ale nikoli prázdniny). Orgán nemocenského pojištění však může dávku přiznat v závažných případech i jiné osobě, tzv. zvláštnímu příjemci dávky.

Nyní je tedy ošetřovné rozšířeno pro případy dlouhodobého zranění či onemocnění člena rodiny. Ošetřováni tímto způsobem mohou být nejen příbuzní či manželé, ale také další osoby ve společné domácnosti, tedy druzi a družky nebo registrovaní partneři. Členové rodiny se při čerpání dlouhodobého ošetřovného mohou střídat, v součtu však nesmí tato doba překročit povolených 90 dní.

DOHLED LÉKAŘŮ A BEZ PŘIVÝDĚLKŮ

A jakých diagnóz se možnost využít dlouhodobé ošetřovné, tedy devadesátidenní dávku, týká? Jako příklady se uvádějí cévní mozkové příhody, rakovina, operace srdce, transplantace orgánu nebo závažný úraz. Další podmínkou je, aby člověk po např. vážném úrazu strávil alespoň týden v nemocnici a prognóza lékařů stanovila nutnost ještě nejméně měsíce domácího opatrování.

A další nové podmínky? Při pobírání dávky na tzv. dlouhodobé ošetřovné si ošetřovatelé nesmějí přivydělávat, což je ustanovení tvrdší než při pobírání současné nemocenské. Do legislativy se toto omezení dostalo mj. i proto, že ošetřovatelé musejí mít přiměřený prostor na regeneraci. Na druhou stranu se na rozdíl od nemocenské tato dávka vyplácí již od prvního dne.

Nezbytným předpokladem pro přiznání této dávky je souhlas zaměstnavatele, což bylo ustanovení, které při schvalování novely vyvolalo mezi zákonodárci největší diskuse. Nakonec došlo ke kompromisu, že zaměstnavatel může odmítnout pracovníka uvolnit a držet mu 90 dní místo jen ze závažných provozních důvodů. A bude patrně až na soudu při projednávání očekávaných žalob, aby tyto důvody konkrétněji specifikoval.

KOLIK TO JE VLASTNĚ PENĚZ

Výše dávky se oproti dosavadním zvyklostem nemění, ale… Pokud vycházíte ze základní informace o 60 % dávky a pokoušíte se ji vypočítat jednoduchým dělením ze svého platu, budete patrně zklamáni.

Jedná se totiž o 60 % z redukovaného denního vyměřovacího základu. A ten se, zjednodušeně řečeno, vypočítá tak, že sečtete hrubé příjmy za posledních 12 měsíců, z nichž jste platili nemocenskou. Vydělíte počtem tzv. rozhodných dní (365, resp. 366) a získanou hodnotu zredukujete na 90 % (v případě nejnižších příjmů) až 30 % (nejvyšší příjmy). A teprve tato částka tvoří základ pro slíbených 60 % dlouhodobé ošetřovatelské dávky.

I tak MPSV předpokládá, že tato nová dávka vyjde státní pokladnu na 2 miliardy. Na druhé straně však stojí prakticky nevyčíslitelné částky, protože i díky této skromné dávce může léčba a rehabilitace desítek tisíc každoročně zraněných na našich silnících či vážně nemocných postupovat rychleji a úspěšněji.

Co se vyplatí sledovat při žádosti o dlouhodobé ošetřovné?

  1. Dávka se přiznává pouze těm, kteří si hradí (nebo za ně hradí zaměstnavatel) nemocenské pojištění.
  2. Přiděluje se na max. 90 dní členům rodiny, včetně partnerům a družkám, kteří se mohou v ošetřování střídat. Ošetřovaný musí strávit min. týden v nemocnici a prognóza pobytu v domácím léčení je alespoň další měsíc
  3. Po dobu pobírání dávky si ošetřující nesmějí přivydělávat. Dávky se platí od prvního dne, tvoří 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu.
  4. Podmínkou je souhlas zaměstnavatele, který jej smí odepřít jen ze závažných provozních důvodů, které však zákon blíže nespecifikuje.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky [S] Opening

Češi nadávají na své hory, ale stejně na ně jedou

Ačkoli se více než polovina Čechů domnívá, že jsou tuzemská lyžařská střediska přeplněná a poskytují služby na nižší úrovni, než je tomu v zahraničí, přesto do nich opakovaně vyrazí 91 procent respondentů. Vyplynulo …

Je tu úplněk. Pozor na zlámané nohy a nabouraná auta

Měsíčnímu úplňku, který se znovu objeví poslední lednový den, se přisuzuje až magická moc. Lidé mu často přisuzují náměsíčnictví, ale třeba také vyšší počet zplozených chlapečků nebo větší aktivitu až agresivitu …

Při prodeji pojištění budou zákazníci lépe chráněni

Desítky tisíc zprostředkovatelů zřejmě čeká proces získávání nové licence a vzrostou také požadavky na jejich profesionalitu. Klienti, kteří si od nich kupují pojistky, by se měli dočkat vyšší srozumitelnosti a …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …

Příští sčítání lidu chceme udělat co nejkomfortnější, říká statistik Robert Šanda

Rozhovor
Zapojit se do sčítání v roce 2021 bude mnohem jednodušší. Kromě toho, že si občané budou moci vybrat, jakou formou budou vyplňovat sčítací formuláře, nebudou o sobě muset uvádět citlivé údaje. „Například nebudeme nic zjišťovat o příjmech, majetku nebo zdravotním stavu,“ vysvětluje Robert Šanda, ředitel odboru statistiky obyvatelstva ČSÚ (Český statistický úřad).
Rolovat nahoru