Pro brigádníky je důležité, jakou dohodu podepisují

Poradna

Zákoník práce tento termín nezná, avšak nejen laici, ale i personalisté jej běžně používají – studentská brigáda. Rozumíme tím příležitostnou práci, krátkodobý výdělek či zkrácený úvazek, tedy příležitost vydělat si peníze, která se mladým nabízí právě v době začínajících prázdnin.

Příležitost vydělat si peníze se mladým nabízí právě v době prázdnin. Foto: Pixabay

Zaměstnán, a to v jakékoli formě pracovního poměru, může být u nás jen ten, kdo dokončil povinnou školní docházku a dosáhne 15 let věku. V den nástupu do zaměstnaneckého poměru, brigádu nevyjímaje, musejí být splněny obě podmínky. Pokud se budeme věnovat krátkodobým pracovním závazkům, pak firmy se svými pracovníky uzavírají nejčastěji dohody o provedení práce (DPP) a o pracovní činnosti (DPČ).

DOHODA O PROVEDENÍ PRÁCE

Pro obě platí, že musejí být uzavřeny písemně, výpověď můžete dostat i během nemoci, výpovědní lhůta činí 15 dní (pro obě strany), mohou být uzavřeny na dobu určitou i neurčitou a minimální hodinová sazba je momentálně 58,70 Kč. Mnohem důležitější jsou však rozdíly, které se týkají především odvodů, což je záležitost, která prázdninový výdělek může značně ovlivnit.

Dohodu o provedení práce můžete uzavřít se zaměstnavatelem pouze v případě, že pro něj v kalendářním roce nebude pracovat déle než 300 hodin. Pak z výdělku nepřesahujícím 10 000 Kč měsíčně neodvádíte zdravotní ani sociální pojištění. Ale pozor, pokud nejste student nebo důchodce a zdravotní pojištění za vás neplatí stát, pak „zdravotko“ musíte platit jako osoba bez zdanitelných příjmů. Co daně? Zaměstnavatel vám automaticky strhne 15 %, ale zase u něj můžete přihlásit k podpisu tzv. růžovky a uplatňovat slevu na dani, pokud ji však neuplatňujete už jinde.

S jedním zaměstnavatelem může dohod o provedení práce uzavřít i několik, pak se ale odpracované hodiny sčítají. Naproti tomu, když uzavřete několik dohod s několika zaměstnavateli, platí hodinový limit (i odměna 10 000 Kč) pro každou smlouvu zvlášť. Pro mladší 18 let, kteří mají víc úvazků, však platí omezení, že délka směny v jednotlivých dnech nesmí překročit 8 hodin a týdenní souhrn 40 hodin. Tam, kde to hrozí, by měl zaměstnavatel předložit zaměstnanci prohlášení, zda má uzavřen další pracovněprávní vztah a v jakém rozsahu. Mladiství smějí vykonávat pouze práce, které jsou přiměřené jejich fyzickému a rozumovému vývoji.

DOHODA O PRACOVNÍ ČINNOSTI

Dohoda o pracovní činnosti je také limitována rozsahem práce, ten nesmí být v průměru větší než polovina týdenní pracovní doby. Jde v podstatě o poloviční úvazek, ale pokud je dlouhodobý, pak je možné úvazek zprůměrovat tak, že se jeden týden pracují déle a další méně hodin. Odvody se neplatí jen tehdy, když je měsíční výdělek menší než 2500 Kč. V případě, že máte podepsaných více těchto dohod, do limitu se započítávají i od různých zaměstnavatelů.

I z tohoto krátkého srovnání vyplývá, že pro období letních brigád, je výhodnější uzavřít dohodu o provedení práce a hlídat si nejen limit 300 odpracovaných hodin, ale také výši měsíční odměny.

Na co si dát pozor při sjednání letní brigády?

  1. Zaměstnán může být pouze absolvent povinné školní docházky, jemuž je 15 let.
  2. Nejčastější formou pracovněprávních vztahů jsou dohody.
  3. Pro letní brigády je výhodnější dohoda o provedení práce, kdy se do naplnění limitu 300 odpracovaných hodin (ročně) a 10 000 Kč (měsíčně) neplatí odvody, ale jen 15 % daň. Je možné se přihlásit ke slevě na dani.
  4. U dohody o pracovní činnosti se odvody neplatí jen do měsíčního limitu 2500 Kč a počet pracovních hodin by neměl přesáhnout poloviční úvazek.
  5. Pokud nejste osoby, za které zdravotní pojištění platí stát, pak i při zmíněném osvobození musíte pojištění platit jako osoba bez zdanitelných příjmů.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Podíl nezaměstnaných zůstal během února na stejné úrovni a dosáhnul tak čtyř procent. Sezónnost mezi únorem a lednem historicky nehraje významnější roli a stagnace tak odráží reálný vývoj na trhu práce. I přes nižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.