S novým bytem si kupujete také sousedské nešvary a dluhy

Poradna

Odhaduje se, že až tři čtvrtiny sdružení vlastníků bytových jednotek registrují dluhy způsobené tím, že někteří majitelé bytů jsou liknaví při placení účtů za vodu, energie či správu společných prostorů. A zhruba 60 % sdružení se kvůli nevymahatelným položkám již dostalo do vážných problémů. Ty se řeší obvykle tak, že se nedoplatek rozepíše mezi platící, kteří podle stávající legislativy ručí za závazky neplatičů.

Až tři čtvrtiny sdružení vlastníků bytových jednotek registrují dluhy způsobené tím, že někteří majitelé bytů jsou liknaví při placení účtů za vodu, energie či správu společných prostorů. Foto: Pixabay

Novela se občanského soudního řádu, zákona o veřejných dražbách a insolvenčního zákona, kterou nedávno přijal Senát, by měla současný stav, který platičům připadá nespravedlivý, zatímco neplatičům pohodlný, změnit.

Zatímco podle stávající legislativy byly při exekuci dlužníků řešené prodejem bytu přednostně uspokojovány pohledávky finančních institucí, nyní by pohledávky spojené se správou domu měly přijít na řadu přednostně až do desetiny výtěžku z prodeje bytu. Reálně se jedná o alespoň malou náplast, protože pohledávky dlužníků za dobu, než dojde k nucenému prodeji bytu, se obvykle vyšplhají na několikanásobně vyšší hodnotu.

UMĚLÉ NATAHOVÁNÍ DLUHU

Uveďme nedávný příklad z Prahy, kde dlužník, který nesplácel úvěr z banky, věděl několik měsíců dopředu, že jej exekuce nemine. Elektronickou aukci, kterou pořádal exekuční správce, dvakrát zmařil tím, že se do ní sám přihlásil, což podle zákona není možné a prodej se tedy opakoval. A protože v té době už vědomě neplatil za energii ani do fondu oprav, narůstal i jeho dluh.

Byt byl nakonec prodán za zhruba tři miliony, ostatním majitelům bytových jednotek však po vystěhování neplatiče zůstaly jen oči pro pláč a mohou se s bývalým sousedem tak nejvýše soudit o dluh, který si zatím rozdělili mezi sebe. S vědomím, že vyhlídky na úspěch jsou nadějné, ale počkají si na něj několik let, a vymahatelnost desetitisícových částek od člověka, který se udržuje v insolvenci, je rovněž ve hvězdách.

SOUSEDÉ JAKO VYTAŽENÍ Z LOTERIE

Je to celkem častý omyl. Koupíte si nový byt, zadlužíte se na mnoho let, ale tento závazek vyvažuje pocit, že jste se konečně tak říkajíc udělali sami pro sebe. Omyl. S novým bytem si kupujete i sousedy, a to nejen v tom smyslu, že musíte mít štěstí, aby vám nedupali nad hlavou, nekouřili pod balkonem nebo jejich pes za zdí neproštěkal celou dobu, kdy páníčkové pobývají v práci nebo v hospodě. To jsou v podstatě prkotiny.

Horší je, když musíte vytáhnout díky hypotéce už tak pohublou peněženku a doplácet to, co sousedé platit odmítají. Protože s novým bytem si kupujete nejen sousedské nešvary, ale i jejich příští dluhy.

 „Dovolte mi, abych uvedl případ z našeho domu. A jak jsem od známých na sídlišti v pražských Stodůlkách slyšel, nejedná se ani zdaleka o jev ojedinělý,“ napsal nám čtenář František (82 let). „V našem domě si koupilo byt několik rodin z bývalého Sovětského svazu a prakticky od začátku jsou s nimi problémy, protože odmítají přispívat do fondu oprav. Tvrdí nám, že je chceme okrást, protože oni nic takového z domova neznají. Ale na druhou stranu se v naší legislativě orientují dobře, protože si vždycky počkají, až právník, kterého si na ně najímáme, sepíše žalobu a je stanoven termín soudního jednání. Okamžitě pak všechny dluhy doplatí, soudní jednání je zrušeno a oni začínají další kolo, kdy opět neplatí. My ostatní musíme uhradit právní služby i penále za neuhrazené jimi neuhrazené platby.“

ODPOVĚDNÍ JSOU VOLENÍ VÝBOŘI

Na tomto příkladu se ukazuje, že cesta, jak donutit některé sousedy k tomu, aby uznali a hlavně uhradili svoje pohledávky, je celkem složitá a má nejistý výsledek. Hlavní iniciativu by však měl vždy převzít výbor sdružení vlastníků bytových jednotek (SVJ), a to bez ohledu, zda jsou jeho členové za tuto činnost odměňováni, nebo ji vykonávají jen proto, že je ostatní majitelé bytů přemluvili.

V každém případě k této funkci musejí přistupovat s péčí řádného hospodáře. To je termín zmiňovaný v § 159 občanského zákoníku, podle něhož ten, kdo přijme funkci člena voleného orgánu, se zavazuje, že ji bude vykonávat s nezbytnou loajalitou, pečlivostí a potřebnými znalostmi. A je také plně odpovědný za škodu, kterou porušením této povinnosti způsobil. Kdy toto selhání může nastat, se budeme věnovat příští týden v dalším díle naší poradny.

Jak čelit tomu, když někteří sousedé v bytovém domě neplatí své účty:

  1. Podle dosavadní legislativy jsou řádní vlastníci nuceni ručit za závazky těch vlastníků, kteří příspěvky na správu domu nehradí. Jde například o platby za vodné a stočné, teplo, za osvětlení společných prostor a příspěvky do fondu oprav.
  2. Podle senátní novely by nyní pohledávky spojené se správou domu měly být uspokojovány přednostně až do desetiny výtěžku z prodeje bytu neplatiče.
  3. Za to, že dluhy neplatičů nebudou ohrožovat hospodaření SVJ, odpovídá volený výbor, jehož členové jsou odpovědní za škody, které způsobili neznalostí či laxním přístupem k výkonu své funkce.
Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru