Sanitka není taxík a lázně bez tlustých kuřáků

Poradna
Nemocný člověk jezdí sanitkou. Věta jako ze slabikáře, protože od čeho by jinak sanitky byly? A přesto to není tak jednoznačné, protože o přepravě pacienta rozhoduje výhradně lékař na základě aktuálního zdravotního stavu pacienta, takže očekávaný komfort o cestě sanitkou může větou – nemáte nárok. Totéž však můžete slyšet i v lázních.
Lázeňskou léčbu doporučuje podle zdravotního stavu pacienta jeho ošetřující lékař. Foto: Pixabay

Přeprava pacienta sanitkou ke smluvnímu poskytovateli zdravotní péče nebo od něho do místa pobytu se může uskutečnit a být uhrazena ze zdravotního pojištění jen na základě vyplněného Příkazu ke zdravotnímu transportu. Takovou přepravu si ošetřující lékař vyžádá, pokud je pro pojištěnce ze zdravotních důvodů nezbytná.

MÍSTO SANITKY VLASTNÍ AUTO

O cestě sanitkou do zdravotnického zařízení rozhoduje lékař, který poskytnutí zdravotní péče požaduje. Příkaz pro cestu zpět vyplňuje lékař, který zdravotní péči poskytl. Hlavním argumentem je, zda je transport ze zdravotních důvodů nutný, takže se často stává, že po ošetření nebo pobytu v nemocnici už nutný být přestává a pacient se vrací za své.

Obdobné platí pro účast doprovázející osoby, přičemž je pravidlem, že při propouštění pacienta z nemocnice do domácího ošetřování doprovod hrazen není.

Obecně málo se ví o možnosti použít místo sanitky soukromé vozidlo. Podmínkami samozřejmě zůstává, že aktuální zdravotní stav pacienta neumožňuje jeho transport veřejnou dopravou, přesun schválí lékař a řídí jiná osoba než pacient. Ten má pak nárok na úhradu cestovních nákladů, který uplatňuje u své zdravotní pojišťovny na základě příslušného formuláře vyplněného ošetřujícím lékařem.

LÁZNĚ JAKO MALÝ ZÁZRAK

Dostal jsi lázně? Další důležitá otázka charakterizující naše zdravotnictví. Někdy se zdá, že dostat se do lázní se rovná zázraku, alespoň tedy většímu než před několika lety. Kdo rozhoduje o tom, zda a kdy má pacient na lázně nárok a jaká překvapení tam na něj mohou čekat?

Lázeňskou léčbu doporučuje podle zdravotního stavu pacienta jeho ošetřující lékař (specialista). Na základě tohoto doporučení vystavuje návrh praktický lékař, nebo ošetřující lékař během hospitalizace. Ti také navrhnou formu léčby a u komplexní péče i lázeňské místo.

Při předepsané komplexní péči hradí zdravotní pojišťovna standardní rozsah léčby, ubytování, stravy a také dopravu pacientům, kteří musejí použít sanitku. U příspěvkové péče jen léčbu, zbytek je na pacientovi.

TLUSTÍ KUŘÁCI MAJÍ SMŮLU

Mnozí pacienti jsou překvapeni, když jejich pobytu v lázních zabrání některá z kontraindikací. U celkem častých nemocí oběhového ústrojí, nemocí z poruch výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí (včetně diabetu!) a u nemocí dýchacího ústrojí je to závislost na nikotinu. Alespoň roční abstinence nikotinu je pak u některých indikací podmínkou pro opakovaný pobyt v lázních.

Další překážkou pro pobyt v lázních je nadváha. Redukce hmotnosti může být i podmínkou pro schválení lázeňského pobytu např. pro pacienty s potížemi pohybového ústrojí.

V případě, že pacient se zamítnutím, nebo změnou návrhu na lázeňskou péči nesouhlasí, má možnost se odvolat. Odvolání proti rozhodnutí revizního lékaře je třeba zaslat zdravotní pojišťovně.

 NA TŘI NEBO ČTYŘI TÝDNY

Doba platnosti návrhu na komplexní péči je 1 měsíc od data jeho vystavení (I. stupeň naléhavosti, který zahrnuje případy, kdy je pacient přeložen z nemocničního lůžka přímo na lázeňské léčení), nebo 3 měsíce od data jeho vystavení (II. stupeň naléhavosti). Děti do 18 let musejí nastoupit lázeňské léčení nejpozději do 6 měsíců od data vystavení návrhu.

Délka lázeňského pobytu je stanovena pro každou indikaci samostatně, a to na 21 nebo 28 ošetřovacích dnů, v případě komplexního léčení je pacientovi vystavena pracovní neschopnost.

Někteří pacienti mohou být nepříjemně překvapeni, když po příjezdu musejí zaplatit nejen lázeňský poplatek, ale také příplatek za nadstandardní ubytování či služby. Nemělo by se to však stávat. Nadstandard je vždy záležitostí dohody mezi poskytovatelem a pojištěncem. Buď klient o něj sám požádá, nebo mu je lázeňské zařízení před nástupem na léčení nabídne a pacient s tím souhlasí a v plné výši hradí.

Pokud odmítne, obrátí se na svou zdravotní pojišťovnu, která mu najde jiný lázeňský dům, případně místo podle indikačního seznamu, který určuje, kde se které choroby léčí. Nebo je možné najít jiný termín nástupu na léčbu, což je však vzhledem k tříměsíční platnosti návrhu nemilá komplikace.

Co vás možná překvapení při jednání v nemocnici a v lázních:

  1. Na cestu sanitkou hrazenou pojišťovnou je nárok jen v případě, že je taková doprava ze zdravotních důvodů nezbytná. Pravidlem je, že doprovod cestu z nemocnice hrazenou nemá.
  2. Místo sanitky je možné použít soukromé auto a požadovat úhradu cestovních nákladů, když aktuální zdravotní stav pacienta neumožňuje jeho transport veřejnou dopravou, přesun schválí lékař a řídí jiná osoba než pacient.
  3. Při předepsané komplexní lázeňské péči hradí zdravotní pojišťovna standardní rozsah léčby, ubytování, stravy a dopravu pacientům, kteří musejí použít sanitku. U příspěvkové péče jen léčbu, zbytek je na pacientovi.
  4. Závislost na nikotinu může zabránit pacientům s nemocemi oběhového ústrojí či diabetu v lázeňské léčbě, nadváha je zase kontraindikací pro pacienty s potížemi pohybového ústrojí.
  5. V lázních se platí nadstandard jen za předem nabídnuté a odsouhlasené služby či ubytování.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.