- Legislativa garantuje volný vstup do našich lesů, plody je však nutné sbírat výhradně pro vlastní potřebu, přičemž toto množství není striktně stanoveno. Pro přeprodávání je třeba mít řadu povolení a atestů.
- Některé druhy hub je zakázáno sbírat, pokuty udělované lesní stráží se pohybují od pěti do padesáti tisíc korun.
- Chcete-li houby sbírat v zahraničí, informujte se předem na omezení, která jsou v některých okolních zemích přísnější než u nás a někde je dokonce sběr hub zpoplatněn.
Vstup do lesa nám sice nikdo nezakazuje, ale dělat si v něm, co chceme, také nemůžeme. Každý gramotný člověk ví, že v lese se neřve, nejezdí všude možně motorovými vozidly, neodhazují se odpadky, nekouří se a borůvky se nervou hřebeny. Málokdo si ale uvědomí, že houby sbíráme nejen podle základního dělení jedlá – nejedlá, ale i podle toho, zda nepatří mezi chráněné druhy.
HOUBY AŽ ZA 50 000
Některý houbař vnímá svůj úlovek jako cenný a jiný jako prašivku, individuální pocit však i v tomto případě hraje podřadnou roli. Rozhoduje legislativa, která některé krasavce chrání, a to dost výrazně. Za utržení chráněných hub totiž hrozí pokuta až 50 000 Kč. A bývají to bohužel kousky nejen krásné na pohled, ale často i velmi chutné.
Nejvíce houbaři riskují při sběrů hřibů. Pokud lesní stráž najde v jejich košíku např. hřib bronzový, rubínový, příveskatý, skvrnitý, Le Galové nebo borový, mohou počítat s pokutou až pět tisíc korun. Hřib Kluzákův je za dvojnásobek a za utrhnutí hřibu moravského či mimořádně chutného královského se platí až padesátitisícová pokuta. Ta hrozí i za sběr letních lanýžů, což není divu, protože za kilogram této vzácné houby vyskytující se na Moravě byste na trhu zaplatili obdobnou částku.
ZBYTEČNĚ SE NEVYTAHOVAT
Popravdě, riziko pokuty zase tak velké není, protože kdy jste naposledy potkali v lese lesní stráž? Podle odborníků také za nejčastějším odhalením „houbového pychu“ nestojí kontroly provedené přímo v lese, ale nezkrocená vychloubačnost nadšenců, kteří se touží pochlubit se svými úlovky na sociálních sítích. A závist spolehlivě funguje i mezi houbaři.
A jak je to v okolních zemích? Slovenská legislativa je obdobná naší, v Rakousku či Německu sice také není striktně stanovena hranice „vlastní spotřeby“, ale obecně se za ní považují dvě kila hub. A větší množství se často pokutuje. V Rakousku, Itálii nebo Švýcarsku fungují i další regulační pravidla, kdy je povoleno houbařit jen v určité dny či období, za denního světla a například v jižním Tyrolsku musíte před vstupem do lesa zaplatit za povolení ke sběru hub 8 eur za každý den a každou obec, na jejímž území budete houby sbírat.