Vánoce jsou svátky nejen dětí, ale i bytových zlodějů

Poradna

Vánoční svátky mají mnoho přívlastků spojených především s představou pohodově stráveného období. Nemusí to však bohužel platit vždy, protože Vánoce jsou i výzvou pro zloděje, aby navštívili opuštěné byty, rodinné domy či zazimované chalupy. Konfrontace s jejich řáděním dokáže veškerou poezii i pohodu svátků spolehlivě zničit. Jak tomu čelit?

Vánoce jsou i výzvou pro zloděje, aby navštívili opuštěné byty, rodinné domy či zazimované chalupy. Foto: PixabayFOTO: www.pixabay.com

Pokud se stanete obětí vloupání a už na první pohled budete po pojišťovně chtít uplatnit náhradu škody, první pravidlo zní – okamžitě tuto skutečnost oznamte Policii ČR. Bez protokolu sepsaného policisty se s vámi pojišťovna bavit nebude a navíc tzv. škodní událost jste povinni nahlásit co nejdříve. Podle většiny pojistných smluv je to „bez zbytečného odkladu od zjištění škody“, maximálně pak do 30 dní.

Mnoho případů vloupání, zvláště pak do chalup, však policii vůbec nahlášeno není. Pokud totiž zloději vniknou do objektu alespoň trochu šetrným způsobem a spokojí se s přespáním a konzumací jídla a alkoholu, většina majitelů si vyhodnotí, že čekat na příjezd policie několik hodin, absolvovat zdlouhavé jednání a pak na pojišťovně zjistit, že spoluúčast převyšuje zjištěnou škodu, se jim prostě nevyplatí. Navíc policie s touto skutečností ráda počítá, protože vyšetřování a dokazování drobných krádeží je pro ni neefektivní a nízká objasněnost kazí statistiky.

V případě, že se zloději ve vašem bytě nebo domě zaměří na dražší předměty (hotovost, šperky, elektronika, umění, sbírky), pak nespekulujte nad čekáním nebo statistikou, a Policii ČR volejte bez odkladu. Čekání si můžete zkrátit sepsáním předběžného seznamu odcizených věcí, ale v žádném případě domácnost neuklízejte, protože policie ji musí pro vyšetřování zdokumentovat ve stavu, v jakém jste ji našli. Co je zničené, poškozené nebo prokazatelně odcizené si můžete vyfotit i sami.

S těmito dokumenty, včetně zmíněného policejního protokolu (oznámení trestného činu a usnesení PČR), co nejdříve kontaktujte svou pojišťovnu a nahlaste jí pojistnou událost. Jednání v pojišťovně výrazně usnadní, pokud se vám podaří doložit, že jste odcizené předměty opravdu vlastnili. Mohou to být například účtenky, certifikáty, záruční listy, bankovní výpisy, ale také fotodokumentace z vašeho bytu (obrazy), dovolené (sportovní vybavení) nebo společenských událostí (šperky), případně svědectví přátel a sousedů. A v neposlední řadě můžete vlastnictví cenných předmětů doložit i vlastním prohlášením.

Je logické, že když nevěřícně stanete na prahu vykradeného bytu nebo domu, musíte čelit otázkám policie a ještě myslet na pojišťovnu, nemusí se vám ve stresu dát dohromady kompletní seznam odcizených předmětů. Není problém jej doplnit, samozřejmě na adresu PČR a pojišťovny, ale co nejdříve. Což znamená ještě v období, než policie ukončí šetření. Promlčecí lhůta práva na pojistné plnění počíná běžet za jeden rok od pojistné události. Délka promlčecí lhůty je tři roky.

Může se však také stát, že ukradená věc se časem najde, jenže klientovi už mezitím pojišťovna vyplatila pojistné plnění. Dochází k tomu nejen u osobních vozidel či motocyklů, ale např. také u jízdních kol, člunů apod. Asi se umíme do té situace dobře vžít a dokážeme si představit, že přijmout zpátky často poškozený předmět, když jsme si navíc za vyplacenou pojistku už koupili nový, se nám zkrátka nechce. Bohužel, máme smůlu. Naší povinností je nalezenou věc od policie převzít, pojišťovně tuto skutečnost nahlásit a vrátit vyplacené pojistné plnění. Pokud je nalezená věc poškozená, je možné od vráceného plnění odečíst náklady na její opravu.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.