
Aktuální data tuzemských statistiků celkově potvrzují, že rostoucí spotřebitelská poptávka byla pravděpodobně hlavním tahounem růstu hrubého domácího produktu (HDP) v loňském čtvrtém čtvrtletí o 0,5 procenta mezikvartálně. To by mělo platit v podmínkách pokračujícího růstu reálných mezd a klesajících úrokových sazeb i v nejbližších čtvrtletích.
Na devizových trzích ve středu americký dolar opět ztrácel. V páru s eurem oslabil o 0,4 procenta na 1,042 USD/EUR, čímž v součtu od začátku týdne odmazal veškeré posílení, kterého dosáhl v pondělí v návaznosti na zprávy o zavádění cel, které se následně plně nerealizovalo.
Lepší než očekávaný výsledek počtu nově vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru v USA podle ADP reportu (zaměstnanost v soukromém sektoru, pozn. red.), který v lednu vzrostl na 183 tisíc, zatímco se čekalo 150 tisíc se obešel bez reakce.
Hlavním číslem z amerického trhu práce totiž bude až lednový NFP report (nová pracovní místa v nezemědělském sektoru), který je na programu tento pátek. Rozdíl mezi oběma statistikami je přitom v poslední době značný, a tak se nedá z ADP i vzhledem k jeho výrazným revizím vyvozovat pro páteční statistiky žádné silné závěry.
Prostředí slábnoucího amerického dolaru svědčí měnám středoevropského regionu, které vůči společné evropské měně posílily o 0,1 až 0,3 procenta. Koruna se tak odpoledne obchodovala lehce nad 25,10 CZK/EUR.
Výraznější volatilita by mohla být k vidění na korunovém trhu ve čtvrtek, kdy Český statistický úřad zveřejní první odhad lednové inflace a prosincové statistiky z průmyslu. Bankovní rada České národní banky zároveň podle nás i s přispěním těchto dat rozhodne o tom, že se po prosincové pauze vrátí k uvolňování měnové politiky a sníží repo sazbu o 25 bazických bodů na 3,75 procenta.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com