Poslanci horší než uklízečky. Které profese mají špatnou image?

Průzkum
Ve dvousetčlenné Poslanecké sněmovně usedne na ustavující schůzi začátkem listopadu 102 nových zákonodárců. Pro některé bylo zvolení příjemným překvapením, když díky preferenčním hlasům – kroužkování – přeskákali kandidáty na vyšších pozicích. Možná si ani neuvědomují, že právě nastupují do profese, která má z pohledu české veřejnosti nejhorší image. Dokonce i uklízečky nebo členové ostrahy jsou na tom lépe.
„Poslancování“ patří dlouhodobě mezi profese s nejhorší image. Ilustrační foto: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Centrum pro výzkum veřejného mínění dlouhodobě sleduje, jaké uznání mají vybrané profese u české veřejnosti. A poslanci jsou na tom dlouhodobě hodně špatně, jejich image je nevalná. Z šestadvaceti zaměstnání se dostali maximálně na pětadvacáté, tedy předposlední místo.

V zatím posledním zveřejněném průzkumu, kterého se zúčastnilo více než tisícovka obyvatel České republiky starších 15 let, skončil poslanec úplně poslední. Před nimi byla uklízečka a kněz. Naopak mezi profese s nejlepší image patří dlouhodobě lékař, vědec, ale také zdravotní sestra nebo učitel.

Všem dotazovaným byl předložen seznam šestadvaceti profesí s instrukcí: „Na seznamu jsou uvedena některá povolání. Vyberte povolání, jehož si vážíte nejvíce, a dejte mu 99 bodů. Pak vyberte takové, jehož si vážíte nejméně, a obodujte je číslem 01. Poté postupujte odshora dolů a všem zbývajícím přiřaďte body od 02 do 98 podle osobního uvážení.“

PSALI JSME:
Velká analýza platů českých zaměstnanců. Kolik berete vy?

Podceňovaní „nevzdělanci“

Obecně lze konstatovat, že Češi podceňují zpravidla ty pozice, které nevyžadují vzdělání, jsou hůře placené a často je zastávají zahraniční pracovníci. Na spodních příčkách různých průzkumů se tak opakovaně objevují profese jako uklízečka, prodavač, sekretářka, stavební dělník a další dělnické profese. Českým specifikem jsou rovněž poslanci, které mají v zahraničí rozhodně lepší image.

„Spodní příčky žebříčku prestiže zastává tradičně profese uklízečky. Jde o práci, kterou lze vykonávat bez vzdělání nebo speciální kvalifikace, u nás jsme si v posledních letech zvykli, že ji často zastávají zahraniční pracovníci. I když čisté a hygienické pracovní prostředí lidé považují většinou za nezbytnost a nyní si kvality úklidových prací všímají více než dříve, pracovníků, kteří jej zajišťují, si stále moc neváží,“ potvrzuje Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.

„Tuto profesi lidé vykonávají často z nutnosti, jako přivýdělek na vedlejší pracovní poměr, případně si tak přivydělávají třeba k mateřské dovolené nebo důchodu. Je totiž poměrně obvyklé provádět úklidové práce mimo tradiční pracovní dobu, kdy v kancelářích, školách úřadech, obchodech a dalších pracovištích utichne provoz,“ dodal Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.

PSALI JSME:
Zahraniční agenturní zaměstnanci Čechům práci neberou. Dělají to, co Češi dělat nechtějí

Mýty kolem „sekuriťáků“

Mezi nepříliš uznávané profese patří rovněž bezpečnostní pracovník, lidově označovaný jako „sekuriťák“. Patří mezi profese, o nichž koluje řada mýtů. Většině lidí si vybaví zkazky o agresivním chování ostrahy v nákupních centrech, případně si představí pána v důchodovém věku za okýnkem vrátnice, který by měl zabránit vyloupení objektu.

I když si nemyslíme, že trpíme předsudky, ostrahu si nejspíš vybavíme především jako muže v černé uniformě, který obchází skladové, komerční nebo tovární objekty.

„Úloha ostrahy nespočívá jen v dozoru, klade stále větší požadavky na psychickou a fyzickou odolnost. Bezpečnostní pracovníci musejí často zklidňovat agresivní jednání lidí nebo řešit konflikty vyvolávané skupinkami mladistvých, například v obchodních centrech a dalších komerčních a veřejných prostorech,“ poznamenal Václav Elman, výkonný ředitel společnosti SSI Group.

Je na nich, jak dodal, zasáhnout jako první a asertivně zklidnit útočníka nebo jej do příjezdu policie zpacifikovat tak, aby neohrožoval ostatní přítomné. „Přesto si lidé jejich práce neváží, pracovníci ostrahy jsou nezřídka napadáni nejen slovně, ale i fyzicky, přičemž jejich reakce je posuzována velmi kriticky,“ uvedl Elman.

PSALI JSME:
V nákupních centrech se zvyšuje agresivita zlodějů

Oceňovaní zdravotníci

Na vrcholu pomyslné tabulky oceňovaných profesí jsou naopak lékaři nebo zdravotní sestry. Jejich prestiž ještě vzrostla při koronavirové pandemii, kdy nejen politici zdůrazňovali jejich nasazení v první linii.

„Stoupla ovšem prestiž i dalších povolání, která se v koronakrizi také ocitla v první linii – prodavačů a prodavaček, řidičů v hromadné dopravě, doručovatelů, energetiků a vodohospodářů,“ upozornil Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz. Připomněl, že v posledních letech si veřejnost rovněž více váží těch, kteří se živí rukama.

„Doba lockdownů vynesla mezi velmi oceňované řemeslné profese, jako je instalatér, obkladač, truhlář nebo zámečník,“ dodal Michal Novák.

PSALI JSME:
Průměrný plat lékaře ve státní sféře letos poprvé v historii přeskakuje hranici 100 tisíc korun měsíčně

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB