Poslanci mají v rukou osud cenově dostupného bydlení, bez nového zákona se ho nedočkáme

Názor
Nejdůležitější legislativní normu tohoto roku a nejspíš i celého končícího volebního období by měli mít už tento týden na stole poslanci. Na začínající schůzi budou jednat o novém stavebním zákoně, který jim vrátili senátoři. Členové horní komory parlamentu dali bohužel přednost politikaření před zájmy většiny lidí.
Bez přijetí nového stavebního zákona se bude české stavebnictví stále zmítat v byrokratickém pekle. Ilustrační foto: Pixabay.com

Špatná stavební legislativa totiž dopadá úplně na všechny, ne jen na ty, kteří zrovna něco staví. Nový zákon má výrazně zkrátit proces povolování nových staveb, což se týká nejen nových bytů a domů, ale také silnic, dálnic a dalších důležitých staveb.

U nových bytů je dopad současných administrativních průtahů jednoduše vyčíslitelný. Vypočítali jsme, že kvůli neúměrně dlouhému povolování vzroste cena nového bytu průměrně o deset procent. U bytu za šest milionů korun tak kupující zaplatí o 600 tisíc korun více. Nehledě na to, že zamrzlá stavební byrokracie neumožňuje pružně reagovat na aktuální potřeby trhu.

Opakuji to už delší dobu, přesto neškodí připomenout si hlavní přínosy projednávaného stavebního zákona. Zcela zásadní je, že konečně řeší dlouhodobě přehlížený problém takzvané systémové podjatosti stavebních úřadů. Ty nyní fungují v rámci přenesené působnosti státní správy přímo pod jednotlivými radnicemi.

PSALI JSME:
Jak učinit bydlení v Česku cenově dostupnější

Úředníci stavebních úřadů by měli být ze zákona na samosprávě nezávislí, prakticky jí ale podléhají. Tajemník úřadu, kterého jmenuje starosta, totiž rozhoduje o odměnách všech zaměstnanců úřadu včetně těch ze stavebního. Prostřednictvím odměn na ně může vedení radnice vytvářet nepřípustný nátlak vedoucí k tomu, že stavební úřad rozhodnutí o nechtěné stavbě neustále oddaluje.

Obrovské zpoždění představuje zajišťování stanovisek takzvaných dotčených orgánů státní správy. To celý povolovací proces výrazně zbrzďuje, protože ty velmi často nedodržují správní lhůtu a ani přes opakované urgence potřebné stanovisko nevydávají. Jde přitom o mnoho desítek razítek, které musí investor získat před tím, než vůbec může požádat o vydání územního rozhodnutí.

Nový stavební zákon nutnost oslovit tyto úřady a instituce převádí na stavební úřad a zavádí nový princip. Ten říká, že pokud se úřad ke stavebnímu záměru nevyjádří v dané lhůtě, bere se to automaticky za souhlas. To může povolování zrychlit o mnoho měsíců.

PSALI JSME:
Nový stavební zákon by se měl schválit ještě do voleb

Podstatné urychlení přinese také takzvaný apelační princip, podle nějž nadřízený stavební úřad nevrací celou věc podřízenému k novému projednání, ale musí sám ve věci rozhodnout. Stavební řízení urychlí i skutečnost, že nadřízený stavební úřad sám rozhodne v případě, kdy podřízený stavební úřad nedodrží stanovené lhůty. Tímto opatřením se ušetří i dlouhé roky, protože skončí nekonečné přehazování téže věci mezi jednotlivými stavebními úřady.

Nový stavební zákon v podobě, jak ho už jednou schválili poslanci, je cestou k cenově dostupnému bydlení a rychlejšímu dokončení chybějící infrastruktury. Bez jeho přijetí se bude české stavebnictví stále zmítat v byrokratickém pekle.

Očistcem si však projdeme všichni – někteří při čekání na cenově dostupné bydlení, jiní při nekonečném popojíždění po nedokončené dálniční síti. O lidech dýchajících nebezpečné zplodiny přímo ve svých domovech kvůli chybějícím obchvatům měst ani nemluvě.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nové byty, silnice, infrastruktura. Jejich výstavbu urychlí jen nový stavební zákon

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Od příštího roku se změní pravidla exekucí

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR v tomto týdnu schválila novelu exekučního a občanského soudního řádu se změnami, které minulý měsíc projednal Senát. I přesto má schválená novela podle Exekutorské komory ČR mnoho …

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru