Poslanci si kupují masu neplatičů. Smáznou jim dluhy bez špetky snahy něco vrátit

Dlužníkům s více závazky se nejspíše brzy ještě více vyplatí téměř nic nevrátit a všichni na ně budou krátcí. Poslanci si další novelou exekučního řádu a změkčením pravidel oddlužení chtějí koupit hlasy desetitisíců chronických neplatičů. A ještě pár exekutorům, kteří horují za sociální spravedlnost, ale jde jim jen o peníze bez práce, zajistit automatické příjmy od věřitelů bez ohledu na výsledek při vymáhání. Slušný kšeft.
Dlužníkům s více závazky se nejspíše brzy ještě více vyplatí téměř nic nevrátit a všichni na ně budou krátcí. Ilustrační foto: Pixabay.com

Historicky to tak jde v českých exekucích ode zdi ke zdi: Od situace, kdy se z malých, mnohdy vyfabulovaných nedoplatků udělala před dvaceti lety mašina na peníze pro hrstku právníků a obratných exekutorů, do stavu posledních pěti let, kdy se už zákonem smaže pradávné dobré pravidlo, že dobré účty dělají dobré přátele. Z těch, kteří programově obírají druhé, se dělají chudáci.

Osobní bankrot, kdy v pětiletém režimu bylo třeba vrátit alespoň třicet procent přihlášených pohledávek, byl spravedlivý a dobrý nástroj, jak dát lidem v dluzích druhou šanci, jenže zákonodárci se už pokoušejí o vyloženě plošnou dluhovou amnestii.

Z návrhů na nová pravidla oddlužení vyplývá, že i když někdo bude dlužit například dva milióny, bude mu z toho stačit vrátit ani ne čtyřicet tisíc za tři roky. Velká úlitba na úkor druhých, třeba živnostníka, který dodal práci či zboží a nedostal za to od filuty zaplaceno.

PSALI JSME:
Půl milionů Čechů nesplatilo dluhy včas, letos jich nejspíš přibude

Poslanecká sněmovna se bude v tomto týdnu zabývat novelou exekučního řádu, která počítá s povinným zastavováním exekucí. K tomu by docházelo automaticky po třech letech, pakliže by se za danou dobu nepodařilo dosáhnout ani částečného splacení dluhu.

Pokud by věřitel chtěl v exekuci pokračovat, musel by složit zálohu na její náklady. Tím by došlo k jejímu prodloužení až o další tři roky, nejvýše však na devět let. K automatickému zastavení exekuce by podle návrhu docházelo i v případě, kdy dluh nemohl být hrazen kvůli tomu, že dlužník doposud splácel dřívější exekuci.

Průměrná výše dluhu v exekuci činí aktuálně včetně nákladů zhruba 80 tisíc korun. Průměrná výše srážek ze mzdy poklesla kvůli loňskému zvýšení nezabavitelných částek na přibližně dva tisíce korun měsíčně. To znamená, že doba splácení průměrné exekuce zpravidla přesáhne hranici tří let. Jenže s novelou se pak kvůli ní stane automaticky taková pohledávka nevymahatelná.

PSALI JSME:
Exekuce se plošně odpustí hlavně mužům, kteří mohou pracovat. A splácet

„Třetinu úspěšných exekucí se poprvé podaří uspokojit po více než třech letech. Vzhledem k opakovanému zvyšování nezabavitelných částek, lze očekávat, že se délka řízení bude ještě značně prodlužovat,“ míní prezident České asociace věřitelů Pavel Staněk. Podle něho začne kvůli novele platit princip „čím víc dluhů naděláš, tím méně zaplatíš“.

Jedinou možností, jak by věřitel mohl ukončení exekuce zvrátit, by bylo zaplatit exekutorovi zálohu na její náklady. Pak by exekuce pokračovala další tři roky, maximálně však devět. Zálohu by věřitelé exekutorům nově měli platit i při zahájení každé nové exekuce.

Výjimku by měly například exekuce na výživné či řízení vedená státem a veřejnými institucemi. Při stávajícím počtu nových exekucí a záloze v navrhované výši 2 750 Kč by to znamenalo, že by soukromí věřitelé exekutorům na zálohách ročně zaplatili téměř tři čtvrtě miliardy korun, a to bez záruky jakéhokoliv výsledku. „S ohledem na výši zálohy a další náklady, které věřitel musí na vymáhání dluhu vynaložit, by to v praxi vedlo k tomu, že se minimálně dluhy do pěti tisíc úplně přestanou vymáhat,“ tvrdí Staněk.

PSALI JSME:
Většina Čechů už má neplatičů plné zuby. Další úlevy dlužníkům odmítá

Zavřít reklamu ×
 1. Jde to i bez poslanců.Známej má trvalé bydliště na obecním úřadě,pracovně je evidován stále na ÚP(dělá na černo za hootvé),auto má napsané na předchozího majitele(s touto podmínkou toho JEEPA koupil,že nebude přepis na něj)…..Vesele si půjčuje kde to jde a nic nevrací.Policii to nezajímá,exekutor to dávno vzdal(ani neměl zájem o informace kde má tento člověk majetek,kde skutečně bydlí)…Peníze co jsem mu půjčil jsou nenávratně pryč a jeho soused mě řekl doslova „Ten pán je podvodníček a raději se mu vyhýbej“.

  • Dobře má, já tak žiju taky. Plus jsem si koupil byt. Ten je psany na mou sestru a ona nám ho(jakoze) pronajímá za 8000+energie. S pritelkyni jsme na socialce, takže nám vše proplácí😂 + každý máme 4200 hmotku😂 suma sumarum bereme neco pres 21000. At zije ceska republika🥰🥳

   • Je to zcela vymyšlené to co projednávají musí schválit už jen proto že to chce EU dokonce nám to nařídila:) všude v EU platí max 3 roky takze pan redaktor asi něco má z pánem babisem a zjevně píše o něčem čemu nerozumí schválně zkuste žít 5 let jen z 9850kč:)

 2. Opět si to nějaký novinář-lhář,vycucal z prstu! A možno je to i zkušenost z vlád před Babišem!

 3. Mám na chup stejné zkušenosti, jako výše příspěvek od pana Petra…. Tak jen doufám, že poslancům nakope zadek senát či ústavní soud!

 4. Zákonem posvěcené podvody a parazitování na ostatních? A pořád nějaké kňourání o dluhové pasti…Asi se drží hesla: Jaký pán, taký krám! Nabídky na výhodné půjčky vždy a všude (od netu až po TV) a…
  Přitom by stačilo tak málo. Co sis půjčil to do mrtě vrátíš a odpuštěny ti budou pouze úroky, sankce, poplatky bankám, advokátům, exekutorům a ostatním na to nabaleným příživníkům. Ale jenom jestli by to pak nebyla ta „diškriminácia“ a omezení poodnikání?

  • Ještě by to chtělo zákon jak byl dřív, že jeden z manželů si nemůže půjčit bez podpisu a vědomí toho druhého. tudíž podpis jen jednoho manžela na půjčce a smlouva není platná. Známého manželka do rozvodu nasekla dluhy, které nehodlala splácet. On se o nich dozvěděl v okamžiku, kdy mu obestavěli výplatu. I auto musel prodat. A z manželčiných dluhů po rozvodu ho vysekal až podnikový právník.

 5. Ústava ČR, Listina práv a svobod
  Čl. 38
  (1) Nikdo nesmí být odňat svému zákonnému soudci. Příslušnost soudu i soudce stanoví zákon.

  (2) Každý má právo, aby jeho věc byla projednána veřejně, bez zbytečných průtahů a v jeho přítomnosti a aby se mohl vyjádřit ke všem prováděným důkazům. Veřejnost může být vyloučena jen v případech stanovených zákonem.
  Exekuce jsou soudní rozhodnutí a podle naší ústavy porušují zákon.

 6. Ja taky naivně půjčoval. Už bych nikomu nepůjčil ani korunu. Ať si klidně dlužníci pojdou hlady.

  • Absolutně s vámi souhlasím !!!Nikomu nedlužím a nikomu nepůjčím !!!! Jednou jsem půjčil něco na rok a bylo s toho 10 let !!!! Kdo půjčuje bez ručitele a zajištěni majetku dobře mu tak !!!

 7. dluhy se mají platit a pujčka vrátit, avšak „ocaďpocaď“… máte snad pocit, že z dluhu-jistiny např. 10 tis je konečné finále k vymáhání 160 tis v mezích normy ?!…není..je to už spíše lichva, zvláště, když exekutor popř věřitel ( ne každý ) s vymožením nijak zvláště nepospíchá, jelikož úroky a další sankce jsou velmi výnosným ziskem bez jakékoliv práce….proto, soukromé exekutory zrušit,(státní exekuce, též zařídí službu pro věřitele) jelikož nehorázné sankce jsou potažmo značně „horázným“výdělkem..nejde zde o výkon služby – vymožení dluhu, ale jen o zisk soukr. exekutora, jehož výše je mnohdy neopodstatněná

 8. Nebo by stačilo kdyby každej kdo nesplácí at si jde sednout některých dlužníků mám dost já dřu od rána do večera dlužníci se jen smějí a nebo naopak všichni si od ted začněte nepřetržitě půjčovat a to bude bordel pak se začne střílet a bude tu bronx

  • Vážení všechno co jsem kdy komu půjčil a nedostal vraceno bylo mě svobodne rozhodnutí tak jako vaše a po dlouhém odvolávání dlužníků a bezesnych nocich už vím že tě každej..po…re jen tak jak mu to sam dovolis a rozum má každý svůj a co se týká exekutoru a spol jsem pro za 1 musí to být státní úředník a ne podnikatel potazmo lichvar jelikoz věřitel vidí zpet minimum kdezto náklady co jsou účtovány jsou scifi za 2 60%lidí by se rádi dluhu zbavily ale pokud ukážu dobrou vuly je jim ihned vše zabaveno tak co by je nutilo to měnit.. pokud má člověk před sebou cca 20..30 let pravděpodobného života proč ho ničit a chtít potazmo ho vydírat zaplať to na 2x kdys by byli jednodušší nechat ho začlenit a strhávat jeho ..blbost rozumne

 9. Osobní bankrot, kdy v pětiletém režimu bylo třeba vrátit alespoň třicet procent přihlášených pohledávek, byl spravedlivý a dobrý nástroj… Dřiv to bylo, že kdo si půjčil, tak musí počítat s tím, že to bude muset vrátit. Tohle je prostě špatný a já bych většině lumpů, kteří si pujčej a pak neplatěj dal kriminál za podvod. Protože to taky nic jiného není.

 10. nejlepsi jsou treba pokuty za 800kc z mhd a za 3 roky z toho je 18-20 tis. do banky date 50 tis a za rok tam mate 49600 tak nevim jak klienti v bance vydelaji kdyz vlastne prodelaji, to exekutori ti jsou jini, tam se vydelava at tak nebo tak. Z kazdeho dluhu udelaji statisice a lidi pak toci v dluhove pasti dokud je neozebraci.

  • Placete na spatnem hrobe, exekutor ma ze zakona narok na odmenu max 5tis korun kdyz je vyse pohledavky do 50tis. Prave aby zde nevznikala lichva jako drive. Ty uroky o kterych zde pisete si uctuje veritel na zaklade smlouvy kterou dluznik podepsal kdyz si penize pujcoval. Pokud jde o dopravni podnik ten ma tyto podminky v provoznim radu se kterym kdyz cestujete mhd automaticky souhlasite. Nehlede na to ze pokud je obsilka dorucena uspesne v terminu tak ma dluznik pokud pohledavku uhradi do 30ti dnu od doruceni narok na zaplaceni pouze 50% nakladu exekutora tz.2500kc. Kdo je tedy lichvar? Ano veritel, protoze ten zahaji pohledavku, nauctuje si tam potrebne uroky a naklady a nechava to lezet ladem aby to pekne narostlo a exekutorovi se to dostane do rukou az po trech letech. Chce to nejdrive si zjistit jak to funguje nez tu zacnete psat jak za vsechno muzou exekutori. V prvni rade za to muze dluznik ktery podepise neco co si ani neprecte. Vznikne dluh o kterem je informovan pomoci obsilky, ktera je mu dorucovana na adresu na ktere jiz nebydli tudiz se o dluhu nedozvi a musi zaplatit 100% nakladu exekutora. Ale jednoznacne je na vine exekutor. To prece dava logiku.

 11. Staci se podivat jak insolvence funguje treba v USA.
  Dluznik nema prostredky, tak je oddluzeny.
  Firmy co pujcuji maji dnes prostredky jak dopredu vedet zda se jim to vyplati a vrati nebo ne.
  To ze nekdo podle clanku v diskuzi podvede veritele, je vec druha a da se resit i podle naseho trestniho prava.
  To ze na tech par vykuku nase neschopna a pomala justice nema, neni problem tech, co se stali obeti uverovych magu, kteri vyuzivaji nejmodernejsi marketingove vedeni a zneuzivaji psychologicke poznatky.
  Jako v jinem bysnysu a jinde ve svete, maji si nest sve riziko

 12. Půjčování peněz je ve většině případů propracovaný a nemravný byznys. Pokud uvažovaný zákon přispěje k omezení tohoto byznysu, protože se lichvářům nevyplatí, je to jen dobře.

 13. Tady nejde o nějaké nesplacené půjčky (to mají navíc společnosti, které půjčují pojištěné a desetkrát předplacené v lichvářských úrocích). 99% těch dluhů jsou úroky z úroků a to je ten důvod, proč se lidi rozhodli tomu postavit a neplatit radši nic, než takový systém podporovat. Takže v konečném důsledku můžete přikázat lidem, co chcete, můžete je klidně zavřít a ještě je trochu živit ve vězení (ale k nim ještě daleko víc ty skutečné příživníky, co je budou hlídat, poskytovat právní podporu – no prostě všechnu tu státní sebranku, kterou platíte z daní). Člověk, když se cukne, nenaděláte s ním nic. A když si to vynutíte násilím, někdo bude klidně i vraždit, ale nikdy se doopravdy nepodřídí a všechno, co z něj dostanete vám za rohem 10x vrátí. Tohle je jediná možnost, jak dojít zase společenského smíru, protože jedině takhle budou ti lidi ochotní pracovat a platit daně.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Zákon o boji s dezinformacemi musí vzniknout ihned

Osm týdnů po zablokování osmi dezinformačních webů s ruskou propagandou stále chybí jasné odůvodnění státu o výběru konkrétních webů i určení zodpovědnosti za takové kroky. Stát přitom únorovou výzvou operátorů k …

Na dezinformátory si může došlápnout i zaměstnavatel

Právní dopady na šíření dezinformací, administrativa kolem zaměstnávání válečných uprchlíků, ale i otázky trestní odpovědnosti robotů. To všechno byla témata jubilejního 10. ročníku kongresu Právní prostor, kam se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB