Poslední letošní aukce státních dluhopisů potvrdila přetrvávající zájem investorů

Názor
V letošní poslední aukci státních dluhopisů ministerstvo financí získalo pět miliard korun souladu s předem zveřejněným plánem. Investoři již tradičně poptávali výrazně vyšší objem – jak 16,8 mld. Kč. Vysoká poptávka byla umocněna i velmi nízkou nabídkou státních dluhopisů v posledních dvou měsících a zrušenou aukcí ze začátku prosince.
Lepší vývoj státního rozpočtu v závěru roku dovolil ministerstvu financí utáhnout nabídku nových státních dluhopisů a dále těžit z příznivých podmínek a vysokého zájmu investorů. Ilustrační foto: wikimedia, ŠJů

Navíc nedávno nabyl splatnosti státní dluhopis v objemu 25 mld. Kč, jehož investorům mohla dnešní aukce nabídnout novou investici. Podle našich očekávání byl větší zájem o dluhopis s kratší splatností devět let, v jehož případě investoři požadovali čtyřnásobek nabízeného objemu. Ten byl prodán s výnosem 1,17 procenta.

Více než dvojnásobný zájem ale byl i o dluhopis se splatností dvacet let s výnosem 1,57 procenta. Finanční trhy tak v závěru roku potvrdily vysoký zájem o český dluh. K tomu přispívá i aktuální zlevňování českých dluhopisů, resp. nárůst jejich výnosů a jejich atraktivity, způsobený vidinou rychlejšího zvyšování úrokových sazeb České národní banky.

PSALI JSME:
České státní dluhopisy zatím investory pořád zajímají

Lepší vývoj státního rozpočtu v závěru roku dovolil ministerstvu financí utáhnout nabídku nových státních dluhopisů a dále těžit z příznivých podmínek a vysokého zájmu investorů. Přízeň finančních trhů podle nás přetrvá i v příštím roce, nicméně ministerstvo se bude muset vypořádat s historicky rekordní výpůjční potřebou způsobenou vysokým deficitem státního rozpočtu, ale i bohatým kalendářem splatných státních dluhopisů.

Navíc díky termínům splatností bude muset ministerstvo emitovat drtivou většinu nových dluhopisů v první polovině roku, což by mohlo vést k nižší poptávce investorů, nárůstu výnosů a prodražení dluhové služby státu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Bizarní video ministryně financí vyzývá k nákupu dluhopisů

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru