Postrach bank: Klientům končí fixace hypoték, chtějí je refinancovat

Bezmála polovinu majitelů hypotečních úvěrů čeká do dvou let refixace, přičemž mezi nimi roste zájem o refinancování. Ukázal to reprezentativní průzkum České bankovní asociace (ČBA) a agentury Ipsos, u jehož prezentace byly také Finanční a ekonomické informace (faei.cz). Banky tak mohou mít obavy, aby jejich klienti neodešli ke konkurenci.
Vyšší, nebo nižší splátky? Značná část klientů bank doufá, že jim refinancování hypotéky pomůže k výhodnějším podmínkám. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zájmu o refinancování hypoték může nahrávat také to, že úrokové sazby hypotečních úvěrů se už několik měsíců v řadě prakticky nehýbou. Lidé tak budou o to více hledat výhodnější nabídky u konkurence, když jim „jejich“ banka nenabídne lepší úvěr.

Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů podle Swiss Life Hypoindexu, který se zpracovává na základě nabídkových sazeb na začátku každého měsíce a jehož výsledky má faei.cz k dispozici, byl na začátku června 5,51 procenta.

Nenaplnily se tak optimistické představy, že sazby hypoték budou více kopírovat poměrně svižné tempo České národní banky (ČNB) a že v polovině roku se budou hypoteční úrokové sazby běžně pohybovat pod pětiprocentní hranicí.

V nejbližších měsících se navíc žádná výrazná změna neočekává. Možná až po prázdninách, kdy začnou u hypoték platit nová refinanční pravidla (klientsky méně výhodná, pozn. aut.), se banky rozhýbou k citelnějšímu snížení úroků.

„Hypotečním trh po jarním probuzení vstupuje do klasické letní ‚okurkové sezóny‘, která se projevuje nejen stagnací sazeb, ale hlavně stagnací zájmu o nové obchody. Lze tedy očekávat, že následující měsíce budou spíše podprůměrné.

Další vývoj hypotečních sazeb se bude vyvíjet předpokládaným dalším snižováním. Jen jeho tempo a výsledek na konci letošního roku nebude takové, jaké jej většina odporníků očekávala,“ informoval redakci faei.cz Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Swiss Life Select.

Zájem o refinancování

Jedním z faktorů, který by mohl hypoteční trh aspoň částečně rozhýbat, je zájem domácností o refinancování úvěru na bydlení. Podle průzkumu, kterého se zúčastnila více než tisícovka dotázaných, téměř polovina klientů čeká do dvou let tzv. refixace, přičemž mezi nimi roste zájem o refinancování.

A právě hladina úrokové sazby bude pro rozhodování lidí pochopitelně klíčová. Nejčastěji očekávají novou výši do čtyř procent, někteří do pěti. Pokud tedy některé banka nabídne takové sazby, nebude si moct stěžovat na nezájem. Lidé jsou v tomto ohledu optimističtější než loni, takže očekávají příznivější podmínky.

Otázkou je, nakolik je to reálné. Většina dotázaných v aktuálním průzkumu každopádně uvedla, že bude posuzovat nabídky více bank. Už v letošním roce může přinést až 14 procent refinancovaných hypoték. I tak ale necelé tři čtvrtiny klientů zvažuje, že nakonec zůstane u své banky. To ale ukáže až čas. Ostatně už nyní jsou na internetu nabídky na zprostředkování různých možností refinancování.

Předčasná splátka

Průzkum rovněž ukázal, že část klientů rovněž uvažuje o předčasnou splátku hypotéky v následujících letech, takových osob je více než čtvrtina. Nemalá skupina lidí zase předpokládá, že se bude muset po refixaci omezit.

„Pokračující růst reálných mezd a pokles hypotečních sazeb ale oproti minulému roku snižuje podíl domácností, které se po refixaci své hypotéky obávají schopnosti svou hypotéku splácet. Dvě třetiny z nich pak očekávají, že budou po refixaci splácet hypotéku stejně dobře jako dříve,“ sdělil Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.

Ve srovnání s loňskem je rovněž výraznější přesvědčení lidí, že se ceny nemovitostí budou dále zvyšovat. Zhruba čtvrtina dotázaných předpokládá, že v následujících dvou letech bude zdražování bydlení výrazné, třetina pak předpokládá růst cen mírnější. Dvě třetiny Čechů, kteří by si hypotéku chtěli vzít, se obávají, že si kvůli zdražení nebudou moci koupi vlastního bydlení dovolit.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB