Posunutím odchodu do důchodu o pár dní či týdnů lze letos navýšit měsíční penzi až o tisíce, a to až do konce života

Analýza
Lidé, kteří se chystají do starobního důchodu letos na přelomu roku, letos musí být obzvláště obezřetní. Správným načasováním odchodu si totiž mohou „přihrát“ stovky až tisíce korun měsíčně na důchodu navíc, a to až do konce života. Naopak špatným načasováním se o stovky až tisíce měsíčně zbytečně připraví, opět až do konce života.
Letos lze posunutím odchodu do důchodu o pár dní či týdnů navýšit měsíční penzi až o tisíce. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na přelomu roku bude na rozdíl třeba od loňska platit, že základní chybou je nechat si důchod přiznat už v roce 2021. Lidé by proto s přiznáním důchodu měli posečkat, a nechat si jej přiznat ideálně k 1. lednu 2022. Důchody přiznané v roce 2022 totiž budou výrazně vyšší, než důchody přiznané do konce roku 2021 a následně valorizované k 1. lednu 2022.

V praxi to znamená, že lidé, kteří dosáhnou důchodového věku ke konci roku 2021, by si měli posunout datum přiznání penze na první dny roku 2022. V práci by tedy měli takzvaně přesluhovat. To by v době, kdy Česko trpí rekordním nedostatkem pracovní síly, neměl být problém.

Jeden příklad za všechny. Člověku platícímu důchodové pojištění 46 let, který ještě v zaměstnání pobíral přesně průměrnou mzdu letošního druhého čtvrtletí 38 275 korun, byl ve třetím letošním čtvrtletí přiznán důchod 18 376 korun.

PSALI JSME:
Důchody budou kvůli rychlejší inflaci vyšší, než se dosud myslelo

Po valorizaci bude tento důchod v příštím roce činit 19 219 korun. Pokud ale tentýž člověk počká s přiznáním důchodu ideálně na 1. ledna 2022, bude měsíčně pobírat 20 173 korun, tedy o 954 korun více, než kolik činí valorizovaný důchod přiznaný letos.

Lidé s nadprůměrnou mzdou, kolem 60 tisíc, si přijdou správným načasováním přiznání důchodu dokonce na dodatečných zhruba 1300 korun měsíčně na penzi, o něž by jinak přišli, pokud by si důchod nechali přiznat už v roce 2021.

Je samozřejmě pravda, že lidé, kteří se rozhodnou přesluhovat, aby si zajistili přiznání důchodu až v roce 2022, se připraví o penze v letošním roce. Ideální je proto v roce 2022 přiznání důchodu už nijak neprotahovat a uchýlit se k němu hned 1. ledna.

PSALI JSME:
Důchodci bez důchodu. Přibývá seniorů bez nároku na penzi

I pokud by ale lidé, kteří se rozhodnou pro přesluhování, přesluhovali v roce 2021 jeden nebo dva měsíce, stejně se jim zpravidla bohatě vyplatí počkat si s přiznáním důchodu do roku 2022. Připraví se sice o důchod za měsíc či dva měsíce roku 2021, ale to obvykle stihnou „dohnat“ – a pak „předehnat“ – během své penze.

Vyjděme z našeho příkladu výše. Pokud si uvedený člověk počká s přiznáním důchodu na 1. leden 2022, připraví se třeba i o dvě výplaty penzí, jestliže mu na ni vznikl nárok už třeba pro měsíce listopad a prosinec roku 2021. Připraví se tedy o 2 x 18 376 korun, tedy o 36 752 korun.

Zato ale získá v roce 2022 a dále měsíční penzi navýšenou o uvedených 954 korun. Pokud takto navýšenou penzi bude pobírat alespoň 39 měsíců, je pro něj výhodnější opravdu jít důchodu až v roce 2022, přestože se připraví o penze ve dvou měsících roku 2021.

PSALI JSME:
Předčasný důchod se kvůli pandemii stává hitem

To proto, že 39 x 954 = 37 206 > 36 752 korun. Kdo tedy bude v penzi 39 měsíců, tedy tří a čtvrt roku, a více, tomu se vyplatí posečkat s přiznáním na 1. leden 2022. Pokud by se přesluhováním připravil třeba jen o prosincovou penzi, a nikoli o listopadovou, vyplatí se mu to tím spíše. Neboť mu, vyjdeme-li z příkladu výše, bude stačit být v penzi pouze 19 měsíců, tedy lehce přes půldruhý rok, aby „manko“ dohnal.

Zatímco tedy loni se lidem vyplácelo jít do předčasného důchodu už v roce 2020, i když jim nárok na výplatu řádné penze vznikal až začátkem roku 2021, letos na přelomu roku se spěch rozhodně nevyplatí. Naopak, spěchem lidé prodělají. Daleko výnosnější bude trpělivost.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jak odcházet do důchodu se šesti miliony? Záleží na vašich rodičích

Zavřít reklamu ×
 1. něco mi tu nesedí. Odejdu před posledním roku 2021 a okamžitě mi přijde v lednu valorizace v průměru 850kč. Ano přijdu cca o 120kč za předčasný důchod ale tím pádem budu ho mít o 700 vyšší než jít poctivě v lednu!!

  • Ještě jednou: pokud máte odchod do důchodu normálně listopad-prosinec 21, vyplatí se zažádat až od ledna 22, protože příští rok bude Váš důchod vyšší (o stovky korun v závislosti na jeho výši) než ten listopadový (prosincový) 21 + valorizace. Mně se to vyplatí tak to vím. Přijdete o jednu (dvě) dávky za letošek ale v průběhu dalších měsíců (1-2 roky) se to vyplatí. Zdraví Bláha

   • Nemáte úplně pravdu, vyplatí se jak komu. Nelze paušalizovat. Kdo měl velké výdělky v letech dřívějších, vyplatí se mu odejít do důchodu skutečně v roce 2022, kdo má nejvyšší výdělky v posledních letech, pak je lepší odejít v roce 2021 a nechat si důchod zvalorizovat. Vypočítala jsem již spoustě lidí je to opravdu jak u koho.

 2. je tu evidentni ze zijeme v kocourkove – par dni a rozdil – tohle neni normalni – proc to nezrusi a nezjednodusi

 3. A co kdyby se posunul odchod do důchodu po odpracování 25 let,jako to bylo dřív,jsme okradeni na daních,které zaplatíme navíc,10 let,to je sakra peněz !

  • To jako myslíte po 25 letech odpracovaných, takže vyučený člověk by šel ve 43 rokách svého věku do důchodu? Kdo by tady budoval kapitalismus? Je mi téměř 80 let, ale že by se někdy šlo do důchodu po 25 rokách práce? Alkohol je prevít paní Dano.

   • Muži chodili do důchodu v 60 letech,ženy podle počtu dětí,mamka šla s 2 dětmi v 55 letech…..s 3 dětmi v 54,co je na tom k nepochopení?Nyní žena se 3 dětmi v 63 + 8 měsíců….to je jako v pořádku?

   • A tak nějak myslím,pokud jste pracoval manuálně a využil odchodu do důchodu,kdy jste mohl odejít….ovšem bez krácení….tak jste v důchodu 20 let…to naše generace v životě nebude :(…..A vaší narážku budu ignorovat……jsem na netu bohužel až večer,ono 12 hodin v práci je teď nějak normální 🙁
    Vzpomínám na dobu,kdy byl normál 8 hodin 🙁

 4. A tímto nás nutíte jít do předčasného důchodu,ač svoje roky máme odpracované,a předčasný důchod krátíte……zloději 🙂

  • Paní Žiláková, nikdo Vás nenutí jít do předčasného důchodu, ale naopak. A ten Váš nápad s odchodem do důchodu po 25 odpracovaných letech ? Kolik by asi bylo pětačtyřicetiletých důchodců ?
   Tipuji nejmíň polovina národa …

   • A proč odchází takový počet lidí do předčasného důchodu? Přidali jim x let,a v 60 letech už málokdy najdete odpovídající práci….jste starý 🙁 Můžete sice do důchodu odejít….ALE,jste potrestán krácením….

 5. Kocourkov není to správné slovo, je to absurdistán a neschopnost odpovědných orgánů stanovit pravidla pro spravedlivý výpočet základní výměry starobního důchodu

  • Vidte za tak malo by delal pouze hlupak.Pod 150k se neobtezuji ani zvednout z kresla, natoz delat. Ale pres 150k budu makat az se ode mne bude prasit. Zamestnavatele to vzdy ocenovali.

 6. Vzhledem k tomu, že výše důchodu přímo závisí na příjmech od roku 1986, jeví se mi výše důchodů uvedených v článku jako velmi nepřesná.

 7. Tak já bych hlavně zrušil souběh plat a důchod. Hezky si vyber jedno, nebo druhé. Maximálně pokud by někdo dál pracoval za plat, tak aby mu rostla procenta následného důchodu. Souběh, ale rozhodně ne. Díky tomu sedí mraku prduchů na lukrativních místech a zabírají místa mladým.

 8. Článek:
  Je samozřejmě pravda, že lidé, kteří se rozhodnou přesluhovat, aby si zajistili přiznání důchodu až v roce 2022, se připraví o penze v letošním roce.
  —————————————————
  Není to pravda. Lze si odložit odchod do důchodu až o 5 let. A všechny důchody za toto období budou vyplaceny zpětně.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB ještě bude muset úrokové sazby zvýšit

Před pár týdny jsem se ve svém příspěvku věnoval tomu, že diskuse ohledně příčin inflace, zda je poptávková či nabídková, respektive dovezená, je již dnes do značné míry irelevantní. Inflační očekávání se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB