Potopí se finanční skupina Arca v Česku, nebo na Slovensku?

Kauza
To, že se významná finanční skupina Arca Investments dostala do fatálních problémů, dokazuje dění posledních dnů a týdnů. „Je třeba, aby už někdo jasně řekl, že Arca je potápějící se loď, která půjde ke dnu. O tom už prostě není pochyb. Teď jde jen o to, kdo z věřitelů dostane zpět svoje pohledávky a v jaké výši. V tomto směru mají bohužel horší pozici nezajištění věřitelé,“ myslí si JUDr. Jan Langmeier, jehož advokátní kancelář zastupuje právě některé z nezajištěných věřitelů.
Konkurzní návrh slovenského finančníka Pavola Krúpy a někdejšího akcionáře Arca Capital má prý poměrně slušnou šanci na úspěch. Reprofoto: arcacapitalcee.cz

Na začátku prosince například Městský soud v Praze neprodloužil společnosti Arca Capital Bohemia mimořádnou ochranu před věřiteli a do insolvence zamířil také hlavní akcionář skupiny Arca Rastislav Velič. Toho do insolvence poslal brněnský investiční fond IFIS kvůli nesplaceným pohledávkám v řádu desítek milionů korun.

A společnost RYG Investments, za níž stojí finančník Pavol Krúpa, podala tento týden v Bratislavě návrh na prohlášení konkurzu na společnost Arca Investments. Jak informoval slovenský Denník E, Arca Investments má do konce roku ochranu před věřiteli a dění ve společnosti už vyšetřuje slovenský speciální policejní útvar NAKA.

Podle Langmeiera má konkurzní návrh Pavola Krúpy má poměrně slušnou šanci na úspěch a Arca bude muset Arca rychle reagovat.

„Měla by co nejdříve představit svůj návrh reorganizace celé skupiny. Tedy za předpokladu, že ještě myslí vážně svoje proklamace o zvládnutí situace, investorech a nové struktuře,“ domnívá se advokát. „Pokud ale tomu tak není, a Arca nebude konat, pak je na stole v podstatě jen jedna otázka: Ve kterém ze dvou států se bude konkurz konat?“ nastiňuje Langmeier možný budoucí vývoj.

Boj o budoucnost pohledávek za skupinou Arca, které podle některých odhadů dosahují až jedné miliardy euro, se nyní povede na dvou frontách. Na Slovensku, kde bude soud rozhodovat o již zmíněném návrhu na konkurz, ale také v Praze. Zde se bude Vrchní soud zabývat tím, zda se má insolvenční řízení konat v České republice, či právě na Slovensku.

Advokátní kancelář Langmeier & Co v tuto chvíli zastupuje desítky věřitelů, kteří mají pohledávky vůči finanční skupině Arca. Jejich výše se pohybuje v jednotlivých případech od jednotek milionů až po desítky milionů korun. Společný postup věřitelů, kteří nemají svoje pohledávky zajištěny, může rapidně zvýšit šanci na vymožení co největší výše dlužných peněz.

PSALI JSME:
Investiční fond Arca Capital CEE vyplatí dividendy ve výši 35 % zisku

Ať už v reorganizaci, nebo v konkurzu, má větší skupina více hlasovacích práv na schůzi věřitelů a může navrhovat svého člena do věřitelského výboru, který má některé poradní i schvalovací funkce. „Hlásí se nám další, kteří se k nám chtějí přidat. Je totiž jasné, že čím větší skupinu nezajištěných věřitelů dáme dohromady, tím větší slovo budeme mít v následujícím dění okolo Arca Investments,“ vysvětluje Langmeier.

Věřitelé tak podle něj mohou nahlížet do účetnictví dlužníka, schvalovat výdaje insolvenčního správce nebo spolurozhodovat o způsobu prodeje majetku dlužníka. A mají řadu dalších pravomocí, na které samostatní věřitelé s nezajištěnými pohledávkami nedosáhnou.

„Kdybych to měl říct jednoduše, tak věřitelé ve skupině nemusí jen sedět s rukama založenýma v klíně a trnout, co na ně zbude. A upřímně, dle zkušenosti z jiných insolvenčních řízení toho většinou moc nezbude,“ dodává advokát.

PSALI JSME:
Firmy se připravují na insolvence. Počet návrhů na firemní bankrot výrazně roste

Z informací zveřejněných v insolvenčním rejstříku vyplývá, že majitelé směnek dosud přihlásili pohledávky za 467 milionů korun. Většinu dosud přihlášených věřitelů, jak napsal před pár dny deník E15, zastupuje „elitní insolvenční právník Michal Žižlavský“.

Uvedl, že jeho advokátní kancelář zastupuje větší množství věřitelů, kteří mají směnečné pohledávky vůči společnosti Arca Investments. Podle deníku většinu dosud přihlášených držitelů směnek představují spotřební a bytová družstva napříč Českou republikou, přičemž největší pohledávku – za 53 miliony korun – přihlásilo brněnské stavební a bytové družstvo Družba.

„Naši klienti mají společný zájem na úhradě svých pohledávek a koordinovaný společný postup volí proto, že je to pro ně výhodné. Skupina věřitelů s významným souborem pohledávek má větší vliv na způsob řešení úpadku a na kontrolu průběhu insolvenčního řízení,“ konstatoval Žižlavský. Další držitele směnek, jak napsal deník E15, zastupuje advokát Pavel Korman, jenž si postěžoval na „špatnou komunikaci s dlužníkem“.

PSALI JSME:
„Dlužníka v činžáku nejde ani vyvěsit na nástěnku,“ říká právnička svazu bytových družstev

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Trhy jsou v korekci, co bude dál?

Probíhající napětí na Blízkém východě se spolu s výhledem na vyšší úrokové sazby po delší dobu („higher for longer“, pozn. aut.) přenášejí negativně na globální finanční trhy. Ty se tak nacházejí v pásmu poměrně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.