Potraviny, včetně zeleniny, znatelně zdraží. Poslanci schválili kvóty na potraviny

Názor
Sněmovna dnes schválila takzvané kvóty na potraviny. To znamená, že od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních budou muset prodávat povinný minimální podíl stanovených potravin vyrobených v Česku.
Pokud se například v Česku v dané sezóně nesklidí dostatek květáku, nebude možné kompenzovat tento výpadek dovozem ze zahraničí. Ilustrační foto: Pixabay.com

Sněmovna dnes schválila takzvané kvóty na potraviny. To znamená, že od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních budou muset prodávat povinný minimální podíl stanovených potravin vyrobených v Česku.

Menších prodejen, s plochou pod 400 metrů čtverečních, se nařízení týkat nebude. Pokud kvóty na potraviny projdou i Senátem, lidem v ČR v příštích letech potraviny citelně zdraží, přičemž se zhorší jejich dostupnost a časem i zdravotní stav obyvatel ČR.

V příštím roce má povinná kvóta činit 55 procenta, do roku 2028 postupně naroste na 73 procent. Kvóty se budou týkat těch potravin, které se dají v ČR vyprodukovat, avšak podstatnou část z nich přesto zajišťuje dovoz. Jde třeba o květák, brokolici, jahody nebo vepřové maso.

Kvóty na potraviny představují opatření, které v důsledku poškodí řadového spotřebitele v Česku, a navíc ještě reputaci České republiky v rámci EU. Omezení zahraniční konkurence totiž nutně povede k nárůstu cen potravin. Ze zahraničí se totiž potraviny dováží většinou proto, že jsou levnější – a to i po zahrnutí přepravních a dalších nákladů.

Navíc hrozí zhoršení dostupnosti některých potravin na českém trhu, jak jej pamětníci znají z dob socialismu. To proto, že prostě nemusí být k dispozici potřebné množství vybrané české potraviny.

PSALI JSME:
Venkovským obchůdkům hrozí likvidační pokuty. Obrátí se zákon o dvojí kvalitě potravin proti zákazníkům?

Pokud se například v Česku v dané sezóně nesklidí dostatek květáku, nebude možné kompenzovat tento výpadek dovozem ze zahraničí, neboť by nebyla splněna podmínka určitého podílu českých potravin v dané prodejně. Tato zhoršená dostupnost potravin jen umocní tlak na růst jejich ceny.

Vznikne také černý trh, například právě s květákem, kdy jako za socialismu budou některé z potravin dostupné takzvaně podpultově.

S růstem ceny třeba právě zeleniny, plynoucím z její zhoršené dostupnosti, navíc dlouhodobě dojde ke zhoršení zdravotního stavu tuzemské populace, což se výhledově promítne do vyšších nákladů veřejné zdravotní péče. Tyto navýšené náklady ve výsledku zaplatí dnešní mladí a budoucí generace daňových poplatníků svými vyššími daněmi.

Kvóty navíc může Evropská unie vyhodnotit jako diskriminaci zahraničních výrobků na českém trhu. EU pak může na ČR uvalit ekonomické nebo obchodní sankce. Ty by v konečném důsledku opět zaplatil český daňový poplatník.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Obyvatel sídliště vyhodí ročně 33 kilogramy potravin

Zavřít reklamu ×
  1. Otázka je, co jsou potraviny vyrobené v Česku. Zatím platí, že mohou být vyrobené kdekoli, ale když svůj konečný obal dostanou v ČR, tak oficiálně jsou tu vyrobené. Pokud se nezmění v zákonech tohle, tak nějaké kvóty jsou jen kamufláž.

  2. Jako by nebylo mozne, pokud nebude cesky kvetak- prodavat treba ceska rajcata, neverim ze dojde ke ztrate kvality- ba naopak a soucastne neverim, ze dojde ke zdrazeni- tedy jakkoliv zasadnimu a to i pres dotace

  3. To mě vůbec nevadí!! V los Angeles se potraviny nezdraží !A české socky se mohou jít napást !

  4. Vše v zájmu Agročert,který bude prodávat svoje šmakulády v obchodech……Jejich nákup bude „skoro“ povinný. Kdo bude mít štěstí tak koupí potraviny dovezené z ciziny a zbytek lidí bude žrát vše od Babiše a Tomana…..

  5. Však ona si to EU nenechá líbit. Oni si nenechají vzít odbytiště pro své zboží, které jinde nechtějí.

  6. Skouknul jsem úvodní fotku a nestačím se divit co se zde nabízí za zboží. Takovýto Květák jsem jako pěstitel házel býkům do žlabu, to nesmělo do přepravky a do obchodu. Ty černé tečky je plíseň která člověku škodí a je prorostlá do květu. Říkalo se že si tím přiblížím vznik rakoviny. Ale dnes je naše zelinářství zlikvidované a tak se sem může vozit i takto poškozená zelenina a může se beztrestně prodávat lidem k jídlu. Dělal jsem zeleninu do konce 90tých let. Pak když to začalo jít z kopce a člověk měl jen zhuntovanou techniku a vytahaný ruce ale peníze ze zeleniny úplně někdo jiný tak jsem toho nechal. Prostě stát náš trh prodal cizině a tak jsme se stali ve vlastním státě cizinci dožadující se k přístupu na trh. Jistě si mnozí vzpomenou na likvidace různých zavedených zahradnictví a i jiných podniků zabývajících se pěstováním zeleniny a květin. Teď když prodej květin i zeleniny ovládli holanďané tak už je klid. Protože mají už vše zmapované. A dnes už takové vady kvality zeleniny nevadí. Tenkrát vadily.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.