„Potřebujeme teď alespoň deset tisíc dárců krevní plazmy,“ říká muž, který na jaře zachránil Česko

Jako jeden z prvních stál u zrodu apolitické iniciativy #NaKaždémZáleží, která vznikla poslední říjnový týden. Jde o uskupení lidí a firem, kteří dobrovolně a bez nároku na honorář pomáhají Česku překonat pandemii covidu-19. Řeč je o Pavlu Řehákovi, bývalém šéfovi České pojišťovny a současném předsedovi představenstva Direct pojišťovny, o němž premiér Babiš prohlásil, že letos na jaře svými excelovými výpočty „zachránil Česko“.
Potřebujeme teď alespoň deset tisíc dárců krevní plazmy, říká Pavel Řehák. Foto: Direct pojišťovna

Jak vás napadlo spustit velkou mediální kampaň, která bude podporovat dodržování opatření v době, kdy už na ně lidé často nereagují, nebo reagovat nechtějí?
To, jak se situace v České republice vyvíjí, je způsobené právě tím, jak je společnost polarizovaná a nechce naslouchat. Z výzkumu organizace Život během pandemie víme, že jen osm procent lidí jsou popírači, tedy ti, kteří tvrdí, že covid-19 neexistuje. Zbytek jsou lidé, kteří jeho existenci nezpochybňují, ale často nemoc podceňují.
Mohli jsme se na to všechno jenom koukat, ale to by byla škoda. A tak jsem se o tom pobavil s pár lidmi a velmi spontánně, s krásnou energií, vlnou ochoty, podpory a flexibility se takřka přes noc zformoval tým, který začal podnikat kroky k tomu, aby #nakazdemzalezi vzniklo.
Věděli jsme, že situace bude vážná a bez zapojení každého, alespoň v té nejmenší míře, se s tím budeme prát týdny a měsíce. Proto jsme se rozhodli, že zkusíme něco udělat.

Minulý týden jste odstartovali masivní kampaň napříč televizními kanály. Kdo vám pomáhá tak velkou kampaň zaplatit?
Podařilo se nám napojit řadu velkých firem v České republice, kterým přišlo smysluplné, co děláme, a chtěly se přidat. A já mám obrovskou radost, jaký zájem to vzbudilo a jak se postupně firmy z nejrůznějších odvětví přidávaly a stále přidávají. Právě tyto firmy uvolnily prostor pro své kampaně v televizích, podpořily nás produkčně nebo třeba v outdoorové části kampaně. Forem pomoci je mnoho. No a co chybělo, to jsme poskytli z vlastních zdrojů.

Co je vaším cílem?
Chceme pomoct. Byl bych rád, kdyby si lidé uvědomili, že pasivitou se z toho nevyhrabeme. Každý z nás může přispět k tomu, že se v tom nebudeme plácat ještě hromadu měsíců, může přispět k tomu, že to překonáme rychleji a vrátíme se zpět k normálnímu životu. Nemáme politické ambice, pomáháme tam, kde je to třeba.

Jak bude kampaň pokračovat?

Na České republice je krásné to, že je tady plno věcí, které se dají zlepšovat. Směrů, kudy se vydat, je proto hodně. Teď bychom ale rádi pomohli s propagací dárcovství krevní plazmy od těch, kteří covid-19 prodělali. Plazma může v uzdravení lidí s velmi těžkým průběhem nemoci pomoct. Často o tom ale lidé vůbec netuší. Naším úkolem bude, aby opravdu všichni věděli, že jedno darování krevní plazmy, které je mimochodem stejně nenáročné jako darování krve, může zachránit někomu život. Takových dárců teď potřebujeme alespoň deset tisíc.

Autorka je součástí týmu #nakazdemzalezi
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Mi Michal

    Jak-zachránil Českou rep.? Čím? Tabulkama? To jimi přetáhl postižené po palicích a kovajda s úděsem opustila tělo ? Bože-tihle novináři !!

    • Mr Mraki

      Tím, že takto inicioval jarní lockdown, což zabránilo rozšíření epidemie coronaviru. Co vám vadí? Že autorka použila jen tuto zkratku, vždyť tu stokrát omletou storku „muže s tabulkou“ všichni znají. A pokud Vám vadí ta silná slova – však je to taky uvedeno v uvozovkách – „zachránil Česko“. Já s tím tedy problém nemám.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB