Pouze česká koruna dokázala z tohoto týdne něco vytěžit

Názor
Tento týden se nesl ve znamení inflačních dat. Ve směru nahoru překvapila inflace především ve Spojených státech, kde vyskočila na meziročních 5,4 procenta, přičemž ceny průmyslových výrobců dosáhly úrovně 7,3 procenta. Že se inflace vyvíjí rychleji, potvrdili i samotní američtí centrální bankéři.
Česká koruna dokázala i přes slábnoucí euro v průběhu týdne o dvacet haléřů zpevnit. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ve svém pololetním hodnocení před Sněmovnou reprezentantů to zmínil prezident Fedu J. Powell. Přesto je však podle něho příliš brzy na to, začít od agresivní podpory ekonomiky v podobě nákupů aktiv ustupovat. Inflační vzestup vyhodnotil jako dočasný.

I tak ale z tohoto týdne těžil především americký dolar. Ten vůči euru zpevnil o 0,7 procenta. Společná evropská měna se tak v závěru týdne pohybovala na úrovni 1,180 USD/EUR. V pátek byly ve Spojených státech zveřejněny maloobchodní tržby za červen.

Překvapily vyšším než očekávaným růstem (+0,6 procenta meziměsíčně), zatímco trh počítal s jejich propadem, což byla další voda na mlýn amerického dolaru. Prostor pro posilování bude společná evropská měna hledat zřejmě jen obtížně i v následujících dnech.

PSALI JSME:
Centrální banky byly přetlačeny vládami

Naopak česká koruna dokázala i přes slábnoucí euro v průběhu týdne o dvacet haléřů zpevnit. V pátek odpoledne se tak obchodovala lehce nad hladinou 25,50 Kč. K ziskům jí dopomohla mírně vyšší domácí inflace i pokračující spekulace na zvyšování úrokových sazeb.

Ostatní regionální měny takové štěstí neměly. Polský zlotý v průběhu týdne oslabil o 0,8 procenta na 4,585 PLN/EUR a maďarský forint dokonce o 1,2 procenta na 359,5 HUF/EUR. Vzhledem k inflaci nad cíli regionálních bank a předpokládanému zpřísňování jejich měnových politik však ve střednědobém horizontu očekáváme u obou měn zpevňování.

Maďarský forint by se měl podle naší prognózy v polovině příštího roku obchodovat za 325 HUF/EUR, polský zlotý pak za 4,25 PLN/EUR.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Maďarská centrální banka zvýšila sazby

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Zmírnění meziroční inflace táhl tabák a alkohol

Meziroční růst spotřebitelských cen v české ekonomice v červnu zpomalil z 2,9 procenta na úroveň 2,8 %, své tříměsíční minimum. Zmírnění celkové meziroční inflace bylo taženo především cenami tabákových výrobků a …

Digitální euro si pod matraci neschováte

Zpravodaje z eurounijních institucí letos okurková sezóna netrápí. V Bruselu i ve Frankfurtu je na červenec nesmírně živo. Během pár dní tam představili hned několik opatření, která mají potenciál EU přetvořit …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čas na výměnu starých kotlů se krátí. Čím je nahradit?

Analýza
Do září příštího roku musejí být odstaveny staré kotle na tuhá paliva, jež nesplňují žádnou, nebo jen první či druhou emisní třídu. Pro mnohé domácnosti to může být příležitost přejít na čistší, úspornější i výrazně pohodlnější vytápění plynem, tepelným čerpadlem či dřevokotlem.
Rolovat nahoru