Povinnost nosit respirátory by těžce dopadla na nejchudší české domácnosti

Názor
Déletrvající povinnost nosit respirátory v MHD nebo v obchodech by znamenala značnou finanční zátěž zejména pro nejchudší pětinu českých domácností. V těchto domácnostech se ročně utratí za léčiva a zdravotnické pomůcky – což je skupina, do níž náleží i respirátory – 1891 korun na osobu, jak plyne z nejnovějších dat Českého statistického úřadu; těch za rok 2019.
Povinnost nosit respirátory by těžce dopadla na nejchudší české domácnosti. Ilustrační foto: Pixabay.com

Cena nejlevnějších respirátorů, jednorázových, se dnes pohybuje kolem deseti korun. Účinně je lze používat přibližně osm hodin. Za pracovní týden tak osoba utratí za takové respirátory zhruba padesát korun, tedy zhruba 2,6 procenta celoročních výdajů na léčiva a zdravotnické pomůcky.

Takovou finanční zátěž si chudé české domácnosti mohou dovolit maximálně po dobu čtyř týdnů, neboť pak už by musely z důvodu vyčerpávání finančních rezerv omezovat své jiné výdaje, třeba také ostatní náležející do položky léčiv a zdravotních pomůcek.

Vláda by po vzoru některých zemí, jako je Rakousko, měla v případě zavedení povinnosti nosit respirátory tyto dočasně osvobodit od DPH. V Rakousku jsou takto osvobozeny do poloviny letošního roku. Tím by se konečná cena respirátorů snížila.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Při ochraně před koronavirem zapomínají lidé na oči

Zavřít reklamu ×
 1. Tak já si koupím jeden respirátor a budu ho nosit dokud bude povinný, nevydělávám na rozmary vlády.

  • ano, stačí omezit kouření a chlast a bude dost peněz na respirátory i další věci. Uděláme pro zdraví několikrát víc než jen si stěžovat. Je však zajímavé, že se tu bude psát, já nekouřím, nepiju. Každý to napíše. Ono je to jednodušší, než zapracovat na sobě! respirátor se dá na internetu pořídit i s certifikací od 7.50 kus! Ale zase budou jedinci psát, že je to podvod! Takovým se už nedá pomoci!

   • A co tak omezit takové … jako je antonín, vyšlo by to podstatně levněji. Může mi toto individuum vysvětlit když bych vše omezil ( nekouřím už 33 let) k čemu vlastně potom jsem na tomto světě? Podle tohoto pána asi jen pro to abych sypal své peníze podvodníkům a zlodějům kteří se na tomto pandemickém podvodu podílejí. Nezlobte se na mne nejsem žádný mladík, ale ještě nejsem dement.

  • vyhodíme šátky a nakoupené roušky,nakoupíme respirátory,za měsíc budeme vyhazovat respirátory a kupovat plynové masky….!!!!!! já osobně si koupím jeden a budu ho mít do roztrhání, takovou blbost abych si kupoval krabici roušek už neudělám….s paní alenou souhlasím

 2. Nenosím ani blbý onuce okolo tlamy,natož nějaký rešpicijátor!! To je pro vyjevence,socky a „zodpovědné“ komouše !!!

 3. Ono to nebude tak horké. Až Mára prchalů na sociálních sítích zjistí, že to odmítá více než 80% lidí, napíše projev, ve kterém nám Bláboliš vysvětlí, že to reportére fšetko vytrhli z kontextu a že je to Kalůskova kámpáň.

 4. Zavádějící článek, nic nového. Ochranná maska třídy FFP 2
  stojí 15,- Kč a je běžně k dostání v prodejnách (bydlím v Mostě). Splní, co je potřeba.

 5. Zavádějící článek, jako obvykle. Kvalitní maska třídy FFP2 (zakoupil jsem více kusů) stojí u nás v Mostě v běžném prodeji 15,-Kč.

 6. Stačilo by nosit obyčejné roušky pořádně a ne nos pořád venku. Je videt,že mnoho soudruhů je nezodpovědných!

 7. Kdyby jste si občas něco přečetl a nejen koukal na ČT tak by jste zjistil že rouška je v těchto případech k ničemu ( krom zisku pro výrobce ) a zrovna tak to po určité době bude o respirátorech až si panstvo namastí kapsy.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Průlomový verdikt soudu: Stát dělá málo pro ochranu klimatu

Analýza
Městský soud v Praze v průlomovém rozhodnutí vyhověl spolku Klimatická žaloba ČR a dalším žalobcům a nařídil státu urychleně a v souladu s jeho povinnostmi z evropského a mezinárodního práva přijmout nezbytná opatření pro zpomalení klimatické změny. Soudy v Česku tak rozhodly vůbec poprvé v historii.