Povolených bytů opět ubylo a ceny nadále rostou. Jak situaci změnit?

Názor
Od ledna do května letošního roku se v Praze v bytových domech povolilo podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) 1 640 bytů, což je o více než čtvrtinu méně, než ve stejném období loňského roku.
Nekontrolovatelně rostoucí ceny stavebních prací a materiálů mají za následek opětovné zrychlení nárůstu cen nových bytů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tímto tempem by se letos povolilo kolem čtyř tisíc nových bytů, tedy jen zhruba 40 procent toho, co Praha podle odborných odhadů každoročně potřebuje. Nízký objem nové výstavby, který zdaleka neodpovídá potřebám hlavního města a vysoké poptávce po novém bydlení, je v Praze bohužel dlouhodobým jevem.

K tomu se ještě přidávají v poslední době nekontrolovatelně rostoucí ceny stavebních prací a materiálů, což má za následek opětovné zrychlení nárůstu cen nových bytů. Ty jsou tak pro běžné obyvatele hlavního města stále méně dostupné.

Bez masivnější nové výstavby se bohužel situace nezlepší. Přitom je kde brát, podle našich posledních analýz jsou v Praze v přípravě více než 123 tisíce nových bytů. Jen je třeba je dostat na trh. Aby se situace mohla začít zlepšovat, je zapotřebí učinit několik kroků, které by novou výstavbu odblokovaly.

PSALI JSME:
Nové byty, silnice, infrastruktura. Jejich výstavbu urychlí jen nový stavební zákon

A jaké to jsou? Přijmout nový stavební zákon, odblokovat novou výstavbu na brownfieldech (na těch se nachází cca dvě třetiny všech připravovaných bytů, pozn. aut.), přerozdělit prostředky vybrané z daní z nové výstavby ve prospěch měst a obcí, kde se staví (princip 10+5 – snížení DPH u nových bytů z 15 na 10 procent, zbylých 5 procent by se formou místního poplatku převádělo přímo městům a obcím, ve kterých se nové byty staví).

A také jasně pojmenovat role a pravidla pro spolupráci investorů, magistrátu a městských částí (s rozumnou výší kontribucí ze strany investorů, která by nezvyšovala ceny pro konečné kupující) či definovat strategii rozvoje města včetně potřeb infrastruktury (například školy a školky), aby tato následně nechyběla a neblokovala tak rozvoj území.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nový stavební zákon by se měl schválit ještě do voleb

Zavřít reklamu ×
  1. Ať začne stát stavět byty státní nájem 3000kc-5000kc stát na tom hodně vydělala . např.nemusi vůbec zvyšovat důchod na co vám bude důchod 15000kc když nájem bude 20000kc ..lidé se můžou stěhovat za práci. Lidé se nebudou bát založit rodinu. Atd

  2. Nepouštět sem Číňany? A jiné cizince, kteří byty skupují? To je jediné řešení jak ceny snížit. Jinak budou ceny stále růst.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB