bool(false)

Poznají Vaši kolegové šéfa od podvodníka?

V poslední době přibývá podvodných e-mailů i telefonátů, jejichž cílem je získání Vašich firemních peněz. Podvodníci se v takové komunikaci snaží přesvědčit pracovníka firmy k provedení platby na jejich účet. Vydávají se přitom za ředitele, finančního ředitele nebo jednatele společnosti. A nezřídka bývají úspěšní, upozornila v tiskové zprávě Moneta Money Bank.

Rozhodně neudělujte pokyny k platbám po telefonu. Foto: Pixabay

Pracovníci, kteří jsou oprávněni provádět platby z firemního účtu, by proto měli být velice obezřetní. Snad i trochu podezřívaví… aspoň pokud jde o firemní peníze. Jak vypadají časté scénáře útoku? Podvodník v e-mailové komunikaci předstírá, že je vrcholový manažer společnosti. E-mail bývá psán špatnou češtinou, na tento varovný signál však nelze spoléhat.

Provedení platby je často zdůvodněno tajným projektem nebo jinou důvěrnou záležitostí. Podvodník zdůrazňuje, že je nutné jednat ihned. Snaží se tak pracovníka přimět k provedení platby vyvoláním pocitu naléhavosti. Podvodník také někdy předstírá, že je z dodavatelské společnosti a potřebuje změnit bankovní účet, na který mají být hrazeny platby za faktury.

Jak snížit riziko podvodu na minimum? Abyste podvodům předešli, varujte pracovníky oprávněné disponovat s firemními penězi před výše uvedenými scénáři. I pracovníci, kteří nemají oprávnění zadávat platby, mohou být využiti jako zdroj citlivých informací.

Existenci těchto rizik je proto dobré čas od času připomenout všem. Rozhodně tedy neudělujte pokyny k platbám po telefonu. Za druhé – zdůrazněte svým pracovníkům, že na jakkoli podezřelý pokyn mají upozornit nadřízeného. A rada na závěr: Ověřte si totožnost toho, kdo požaduje provedení neobvyklé platby. Ideálně něčím, co útočník nejspíš vědět nebude.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Dětem spoří jen čtvrtina rodičů

Tři čtvrtiny rodičů svým ratolestem spoří. To je dobrá zpráva. Nejčastěji volí některé z finančních produktů zaměřených na děti (55 %). Ale teď ta špatná - jen velmi málo rodičů ale svým dětem dává stranou více než …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …

Příští sčítání lidu chceme udělat co nejkomfortnější, říká statistik Robert Šanda

Rozhovor
Zapojit se do sčítání v roce 2021 bude mnohem jednodušší. Kromě toho, že si občané budou moci vybrat, jakou formou budou vyplňovat sčítací formuláře, nebudou o sobě muset uvádět citlivé údaje. „Například nebudeme nic zjišťovat o příjmech, majetku nebo zdravotním stavu,“ vysvětluje Robert Šanda, ředitel odboru statistiky obyvatelstva ČSÚ (Český statistický úřad).
Rolovat nahoru