Pozor na podvodné sbírky na pomoc Ukrajině

Lidského utrpení jedněch a ochoty pomáhat druhých chtějí podvodníci, kteří nyní využívají vlny solidarity s Ukrajinou, která byla minulý týden vojensky napadena Ruskem, k podvodným humanitárním sbírkám. Jak je poznat?
Podvodné humanitární sbírky patří do kategorie tzv. zpravidla šířených na sociálních sítích a v e-mailové komunikaci. Zdroj: Check Point Software Technologies

Americká softwarová společnost Check Point včera varovala před podvodnými e-maily typu „Podpořme Ukrajinu“, které se snaží zneužít lidi přispívající na Ukrajinu. Také analytici společnosti ESET zachytili první podvodné výzvy k dobročinným finančním darům ve prospěch lidí postižených válečným konfliktem na Ukrajině.

„Účty, na které mají finanční prostředky směřovat, ale prokazatelně nevlastní legitimní subjekty,“ informovala firma v tiskové zprávě. Přestože jsou texty ve výzvách v anglickém jazyce, ESET předpokládá, že by se mohly velice brzy začít šířit další nové verze určené pro Českou republiku v lokalizovaných verzích.

Check Point oproti tomu zaznamenal sedminásobný nárůst škodlivých phishingových e-mailů ve východoslovanských jazycích (ruské a ukrajinské písmo, pozn. red.).

Třetina těchto podvodných e-mailů byla podle odborníků společnosti určena ruským příjemcům a zprávy byly odeslané z ukrajinských e-mailových adres, ať už skutečných nebo podvržených.

Podvodné humanitární sbírky patří do kategorie tzv. scamů (česky podvodů, pozn. red.) zpravidla šířených na sociálních sítích a v e-mailové komunikaci. „V tomto případě se útočníci pokoušejí z uživatelů vylákat příspěvky, které by měly pomoci zasaženému civilnímu obyvatelstvu. Chybí ale jakékoliv potvrzení legitimity,“ uvedl ESET.

PSALI JSME:
Průměrná firma loni čelila 270 kyberútokům. Letos jich bude ještě víc

„Pokud například chcete podpořit Ukrajinu, dejte si pozor na podvodné e-maily, které se chtějí přiživit na vaší ochotě. Vždy si ověřte e-mailovou adresu odesílatele, dávejte si pozor na pravopisné chyby a zkontrolujte, že odesílatel skutečně existuje a je důvěryhodný,“ sdělil Miloslav Lujka z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

„Snaha pomoci je absolutně žádoucí, avšak uživatel musí věnovat úsilí, aby si ověřil, že jde o legitimní účet,“ doplnil se Michal Cebák, bezpečnostní analytik společnosti ESET. Doporučil, aby lidé uskutečnili svou pomoc prostřednictvím některé důvěryhodné organizace. Sbírky již vypsala ADRA, Člověk v tísni, Červený kříž a další. „Ukrajinská vláda také zveřejnila číslo účtu, kam lze přispět přímo její armádě,“ uvedl Cebák s tím, že obezřetnost je na místě.

PSALI JSME:
Milion dolarů a výzva k podpoře Ukrajiny

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB