Pozor na úřední osoby. Můžete jít i do vězení

Poradna
Jedna otázka na úvod. Existuje ještě v našem právním řádu pojem veřejný činitel? Ano ten, jehož mají pamětníci zafixovaného s často používaným upřesněním „napadení“ či občas prozrazovaným „zneužitím pravomoci“. Správná odpověď? Veřejný činitel je v české legislativě od roku 2010 nahrazen úřední osobou. Ale jinak se zase tak moc nezměnilo. 
Napadení policisty při silniční kontrole je trestným činem. Přiměřené ztrestání téhož, že vám chodí do bytu za manželkou, jako násilí vůči úřední osobě posuzováno nebude. Ilustrační foto: Depositphotos.com

K úřední osobě je totiž třeba přistupovat obezřetně a s respektem. Ani ne tak kvůli přirozené autoritě, ale hrozícím sankcím. Pokud úřední osoby plní úkoly ze strany státu nebo společnosti, náleží jim nadstandardní ochrana. Ta je pak vyvážena i jejich zvýšenou trestní odpovědností.

Zatímco ochrana i odpovědnost jsou podle trestního zákoníku pro všechny úřední osoby shodné, jejich pravomoci podle zastávaných funkcí či profesí řeší jednotlivé zákony.

A aby to bylo trochu komplikovanější, pojem úřední osoba používá např. i správní řád. Označuje tak každého úředníka, jenž se podílí na výkonu pravomoci správního orgánu.

Od prezidenta po lesní stráž

Kdo je tedy podle trestního zákoníku úřední osobou? Soudci, státní zástupci, prezident ČR, poslanci, senátoři, členové vlády ČR a jiné osoby zastávající funkci v jiném orgánu veřejné moci.

Členové zastupitelstva nebo odpovědní úředníci územní samosprávy, orgánu státní správy nebo jiného orgánu veřejné moci, příslušníci ozbrojených sil nebo bezpečnostního sboru a strážníci obecní policie.

Dále soudní exekutoři při výkonu exekuční činnosti a při činnostech vykonávaných z pověření soudu nebo státního zástupce, notáři při provádění úkonů v řízení o dědictví, finanční arbitři a jejich zástupci a konečně osoby ustanovené lesní stráží, stráží přírody, mysliveckou stráží nebo rybářskou stráží.

Podobné postavení mají i cizinci a členové mezinárodních organizací, pokud tak stanoví mezinárodní smlouva nebo působí na našem území se souhlasem orgánů České republiky.

PSALI JSME:
V košíku s houbami si můžete z lesa přinést i pokutu 50 000 Kč

Ochrana jen při práci

Ale pozor! Pro všechny platí, že úředními osobami jsou pouze, pokud plní úkoly státu nebo společnosti a používají při tom svěřené pravomoci pro plnění těchto úkolů. A také jejich trestní odpovědnost nastává jen v případě, že trestný čin spáchají v souvislosti s vykonávanou pravomocí a odpovědností.

Zjednodušeně vysvětleno – napadení policisty při silniční kontrole je trestným činem (§ 325 trestního zákoníku). Přiměřené ztrestání téhož, že vám chodí do bytu za manželkou, jako násilí vůči úřední osobě posuzováno nebude.

Také vyhrožování se postihuje

Trestá se násilí (včetně vyhrožování) proti úřední osobě, ale trestné je také, kdyby svou pravomoc zneužila. Kdo použije vůči úřední osobě násilí, a podle judikatury nemusí jít přímo o fyzické napadení, v úmyslu působit na výkon její pravomoci, hrozí mu až čtyřleté vězení.

PSALI JSME:
Přespání pod smrkem v ceně luxusního hotelu. Víte, co všechno se v přírodě nesmí?

Při použití zbraně (může to být i auto použité proti policistům), ublížení na zdraví nebo způsobení velké škody je taxa šest měsíců až šest let. Těžká újma na zdraví nebo škoda velkého rozsahu jsou ohodnoceny na tři až 12 let a za smrt úřední osoby hrozí osm až 16 let odnětí svobody.

Trestná je i příprava násilí vůči úřední osobě a také vyhrožování (usmrcením, ublížením na zdraví, způsobení značné škody) – až tři léta odnětí svobody, se zbraní až pět.

Trestný úmysl i nedbalost

Odnětím svobody hrozí i zneužití pravomoci úřední osoby, která měla úmysl někoho poškodit, nebo sebe či jinou osobu neoprávněně zvýhodnit a při tom např. překročila svou pravomoc nebo nesplnila své povinnosti. Trestem je odnětí svobody na jeden až pět let nebo zákaz činnosti.

Rovněž odnětím svobody (tři až deset let) bude úřední osoba potrestána, když např. spáchá trestný čin na jiném pro jeho skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že je skutečně nebo domněle bez vyznání (§ 329, odst. 2).

PSALI JSME:
Vymáhání dluhů pod ochranou státu

Trestná je také nedbalost úřední osoby, když zmaří nebo podstatně ztíží splnění důležitého úkolu (až jeden rok), nebo dokonce vážně poškodí činnost státní správy, soudu nebo podnikatele (až tři roky odnětí svobody).

Další úřední osoby

Pozor je třeba si dát i při jednání s úředníky, kteří statut úřední osoby dostali díky správnímu řádu. Za hrubě urážlivé chování vůči nim hrozí pořádková pokuta až 50 000 Kč (podle výkladu ministerstva vnitra však naprosto výjimečná), spodní hranice pokuty za mnohem mírnější projevy stanovena není.

V roce 2017 vstoupila v účinnost nová právní úprava přestupků, které se týkají veřejné správy. Zavedla přestupek znevážení postavení úřední osoby při výkonu její pravomoci. Vztahuje se na policisty, zaměstnance obecních úřadů, pracovníky úřadů práce apod., kteří čelí urážlivému chování ze strany občanů.

Za daný přestupek je možné uložit pokutu až 10 000 Kč, v případě opakování až 15 000 Kč.

PSALI JSME:
Revizorům nic podepisovat nemusíte

Petr Samec

×
 1. to lzete, prezidentu ceska se nadava stale a NIKDO NIKDY nebyl trestan, vlastne ani premier na ktereho nadava mnoho lidi tak je NIKDO netresta.

 2. Policie a Politici toho zneužívají ve svůj prospěch jsou to přece naši bohové a pánové jsou to přece ty nej. Je to jen otroctví v jiném názvu , ale defakto se nic nezměnilo od prvního krále či panovníka stále tomu věří že jsou víc. Stejná muzika jen se změnila slova ale jen blbec věří policii a politikům.

  • Lesní stráží, stráží přírody, mysliveckou stráží nebo rybářskou stráž. Krapátko jich přibylo za komoušů .jen PSVB . Prý Demokracie , Fízlokracie.

   • Miliardářská demokracie. Čekám kdy se zakáže stávkování. Hodně těm, co ovládají svět, pomohla kornoviraňácká mediální bublina. Nejvíce v současné době vyvádí média na Vysočině. Rozšiřování poplašné zprávy? A nebo tento zákon již neplatí?

  • Přesně tak. Policie kupříkladu, tak tu mám spojenou především jako se spolehlivým vykonavatele vládní šikany obyvatelstva. Krásně bylo pozorovatelné v období nouzového stavu. Klidně mi tu vynadejte za můj názor. Nemám s nimi jedinou dobrou zkušenost. Že se nestydí. Naši sousedé to jsou. Lidé ze stejného národa. Nemluvím nyní o potírání skutečné kriminality. Tam spatřuji jenich úlohu a potřebnost. Ale co předvedli poslední rok nad rámec toho svého prioritního úkolu?A to si ještě užijeme odhaduji. Politici si pokoj již nedají. Moc zachutnala. A své dráby mají… Muknout nemůžete. Jsem starší pán už. Pamatuji posvátnost veřejných činitelů. Zamindrákovaných blbců s páskou na ruce i. PSVB- rozuměj pomocná stráž veřejné bezpečnosti. Dnes nejsou činitelé, ale osoby a nedotknutelnost stejná, ne li vyšší. Držet hubu a krok, jinak pokuta, nebo kriminál. Ještě, že už mám zdaleka odžito a tam, kam jednou odejdu mě snad už obtěžovat nebudou. Tahle zem byla za celý můj život vždycky neúnosná a zemitě sprostá ke svému obyvatelstvu. Čekáte změnu. Jakože Čau lidi bude líp? Tak čekejte:-)

  • Fakt je to zhovadilost, že soukromí exekutoři mají ochranu úřední osoby. Soukromník motivovaný vlastním ziskem s ochranou veřejného činitele, tedy v podstatě beztrestný. Jak to jinak v našich podmínkách chaotického právního řádu mohlo dopadnout, že? Prostě to bylo hned zneužito k vytvoření mafie k průmyslovému okrádání lidí o všechno, kolikrát jen k vůli bagatelním dluhů. Ale to je fakt možné jen u nás.

 3. Kecy. Za komoušů jsem nafackoval orgánu VB,pár po hubě jsem střelil myslivci, a ve finale nakopl revizora i exekutora !! Nikdy se mi nic nestalo !!! Chce to jen prosté-NEBÁT SE !!!

  • Až tak nebát se že přijdete na policii i se jménem podozřeleho pachatele a pořádáte jen o nahlédnuti do jejich dátabaze a na vás koukají jako na blázna to je na facku. Ale co by se ženská prala s policajty,když i při vstupu na policii se cítí jako blázen. Ještě jsem neslyšela aby se něco vypátralo. POMÁHÁME A CHRÁNÍME ALE KOHO??? To je výsměch!!!

 4. V clanku jsem sice cetl o napadeni UO pouze ve sluzbe, ale dostat po hube i mimo je trestne obdobnym postihem, pokud bude motivem predchozi sluzebni jednani poskozene UO vuci pachateli. Dale exekutori nahravaji vse od A do Z. Maji pomerne silne pravomoce vzhledem k majetku takze to muze delat dojem, ze se chovaji arogantne. Stejne tak policie vuci obcanum. Je nutne pochopit, ze UO musi vystupovat leckdy jako autorita. Na nekoho to muze delat spatny dojem, ale oni na miste rozhoduji o zasadnich vecech, o kterych clovek bez vetsiho pravniho povedomi nema sajna. Nezamenujte bezpravi a s neuznavani autorit.

 5. Ke každé uřední osobě je třeba postupovat s respektem pane Samec. Bohužel to v tomto státě vypadá,tak jak to zde prezentujete. K uřední osobě máte vždy přistupovat jako k autoritě,at už je to policie nebo exekutor. A především je to z vaší strany min.slušnost. A až to poslední je jak píšete ,o možnosti a hrozbě sankcí!!!!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Po chodníku by neměli jezdit ani ti nejmenší

Vypadněte, nemáte tu co dělat! To vy se tady pletete! Cyklisté versus chodci je citlivé jarní téma, které letos posílilo lockdownem zahuštěný pohyb lidí na ulicích i v parcích. Chodci a cyklisté se vzájemně považují …

Dopady pandemie: Právní ochrana majetku se zdvojnásobila

Zájem lidí o zajištění právní ochrany svého majetku se v koronavirové pandemii více než zdvojnásobil. Změnily se také požadavky klientů. Zatímco před pandemií se chtěli především vyvarovat majetkovým ztrátám v …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půl procenta je dnes terno

K 1. březnu měly české domácnosti v bankách pojištěné a kryté vklady v hodnotě 3,1 bilionu korun. Jen za únor …
Rolovat nahoru